Ministerstvo varuje: Veľa ľudí sa doma testuje zle, covid môžete mať aj po negatívnom výsledku!
3. 2. 2022, 15:30 (aktualizované: 4. 2. 2022, 9:30)

Testovacie kapacity zažívajú ohromný nápor a nie všetci sa na test dostanú včas. V tejto vlne však stačí, ak si pozitivitu na koronavírus overíte aj domácim samotestom. Ráta sa za plnohodnotný test a bude vám slúžiť ako potvrdenie o prekonaní covidu. Ale pozor, postupovať musíte takto!
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Zdroj: Reprofoto FB/Ministerstvo zdravotníctva SR
Galéria k článku

Aktuálne sme vo vlne omikron a padajú rekordy nakazených. „Samotestovanie je dôležitým nástrojom na zvládnutie tejto situácie. Dáva nám väčšiu istotu, že neohrozujeme našich blízkych,“ hovorí lekárka z covid oddelenia Simona Šebová.
Anketa
Robili ste si už domáci samotest?
„Príznaky covidu môžu byť zo začiatku veľmi podobné bežnému nachladnutiu, preto je veľmi dôležité sa testovať,“ odporúča. Medzi príznaky covidu-19 patria napríklad zvýšená teplota nad 37 °C, kašeľ, zimnica, únava, bolesti hrdla či hlavy, strata chuti a čuchu, zažívacie problémy alebo pocit upchatého nosa.
„Najväčšia záchytnosť antigénového samotestovania je spravidla 1 až 2 dni po začiatku príznakov. Pri omikrone to môže byť dokonca aj viac dní,“ priblížila lekárka s tým, že negatívny test nie je zárukou, že nemôžete byť nakazení.
Ako sa otestovať KROK ZA KROKOM: Čítajte na ďalšej strane >>>
Ako sa otestovať KROK ZA KROKOM
„Pred vykonaním testu je nutné si poriadne vysmrkať nos. Táto informácia sa často v návodoch nenachádza, no je to veľmi dôležité, nakoľko pri teste nechceme nabrať hlien, ale potrebujeme sa dostať priamo na sliznicu,“ hovorí odborníčka Karin Malenovská z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Ako dodala, práve na sliznici sa zachytáva vírus.
Najmenej 30 minút pred testom by ste nemali jesť, piť ani fajčiť. Znížite tým riziko znehodnotenia testu. Test by mal mať izbovú teplotu, preto ak ste ho mali v studenom aute, chvíľu počkajte.
Najprv si vyberte z balenia všetky časti a položte si ich pred seba. Zvyčajne okrem návodu obsahuje testovaciu tyčinku, skúmavku, kvapkadlo, kazetu a držiak na skúmavku. Ako prvú otvorte skúmavku s roztokom a vložte ju do stojana.
Potom vsuňte tyčinku do nosovej dierky približne 2 až 2,5 cm od jej okraja. Otáčajte tyčinkou aspoň 5x okolo vnútornej strany nosovej dierky. Postup zopakujte aj v druhej nosovej dierke.
Následne tyčinku so vzorkou vložte do pripravenej skúmavky, ponorte až na dno a otáčajte v nej aspoň 30 sekúnd. Pri vyberaní tyčinky stlačte steny skúmavky proti sebe. Cieľom je vyžmýkať obsah tyčinky do roztoku.
Na skúmavku nasaďte kvapkadlo a kvapnite na testovaciu platničku. „Potrebný počet kvapiek je vždy uvedený v návode a je veľmi dôležité ho dodržať. Zväčša sú to štyri kvapky,“ radí Malenovská.
Výsledok treba odčítať v správnom čase po 15 minútach. Po 30 minútach už nemusí ukazovať správny výsledok. Ak sa zafarbí len pásik pri písmene C, čo je kontrolka funkčnosti testu, test je negatívny.
„Ak sa sfarbia dva pásiky, jeden vedľa C a druhý vedľa T, test je pozitívny. Aj mierne sfarbenie pásika T znamená s vysokou pravdepodobnosťou pozitivitu!“ Ak sa nesfarbí žiaden pásik, alebo len pásik vedľa T, znamená to, že test je neplatný.
Mohlo by vás zaujímať: