TEST: Hrozí mŕtvica aj vám? Odhalíte to podľa 4 jednoduchých signálov
21. 11. 2016, 13:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Strašiak menom mŕtvica je po srdcovom infarkte najčastejšou príčinou smrti. Často sa končí aj invaliditou, pritom však v mnohých prípadoch vieme zabrániť jej ničivým dôsledkom. Hlavnú rolu tu hrá čas. Ako zistíte, že niekto vo vašom okolí práve dostal mozgovú príhodu – a či nehrozí aj vám?
Mozgová príhoda, ktorú nazývame aj porážka či mŕtvica, prichádza náhle a postihnutého nič vopred nevaruje. Vzniká celkom nenápadne. Cieva v mozgu sa môže buď upchať alebo spôsobiť krvácanie. Každou minútou pritom odumierajú bunky v mozgu a čím dlhšie ostane pacient bez pomoci, tým väčšie bude postihnutie.
3 hodiny na záchranu sú ideálne
„Liečba sa musí začať najneskôr štyri a pol hodiny od prvých príznakov, ideálne do troch hodín. Potom sa šance na pomoc výrazne znižujú,“ prízvukuje pri izdravie lekár Denis Richter, primár Neurologického oddelenia Univerzitnej nemocnice svätého Cyrila a Metoda v Bratislave.
Postihnutému musíte zavolať záchranku, lebo len v nemocnici mu môžu podať trombolytickú liečbu, ktorá rozpustí krvné zrazeniny a uvoľní upchatú cievu. Čím skôr zareagujete a privoláte pomoc, tým je väčšia šanca že ostane bez trvalých následkov. Musíte však poznať štyri jednoduché signály mozgovej príhody.
Zdroj: Shutterstock
Mozgová mŕtvica patrí po infarkte k najčastejším príčinám smrti.
Mozgová mŕtvica patrí po infarkte k najčastejším príčinám smrti.
Jednoduchý test na rozpoznanie mŕtvice
1. Požiadajte osobu, aby sa usmiala, zapískala či ukázala zuby.
Ak má mozgový infarkt, všimnete si poklesnutý kútik. Kútiky úst nie sú symetrické a úsmev vyzerá ako grimasa. Ak sa osoba usmeje len na jednej strane a jeho tvár je nerovnomerná, ihneď volajte záchrannú službu.
Zdroj: profimedia
Postihnutý sa nedokáže usmiať, padá mu kútik.
Postihnutý sa nedokáže usmiať, padá mu kútik.
2. Poproste postihnutého, aby predpažil, upažil alebo vzpažil obe ruky.
Ochrnutá ruka zvyčajne klesá rýchlo alebo ostane ochabnuto visieť pri tele. Ak ich pacient nedvihne alebo mu jedna ruka či rameno padá dole, volajte sanitku.
Zdroj: Shutterstock
Postihnutý má problém zdvihnúť obe ruky.
Postihnutý má problém zdvihnúť obe ruky.
3. Požiadajte postihnutého, aby povedal jednoduchú vetu.
Stačí, aby osoba bola schopná povedať: Dnes je pekne. Skúste sa ho opýtať ako sa volá, aký je deň. Osoba s mŕtvicou to nedokáže alebo slová skomolí, prípadne ani nebude rozumieť, čo mu hovoríte. Ihneď volajte pomoc.
Zdroj: Shutterstock
Postihnutý nedokáže komunikovať, nevie vysloviť jednoduchú vetu.
Postihnutý nedokáže komunikovať, nevie vysloviť jednoduchú vetu.
4. Poproste osobu s podozrením na mŕtvicu, aby vyplazila jazyk.
Ak postihnutý vyplazí jazyk, je zakrivený a krúti sa zo strany na stranu, ide o znak mŕtvice. Postihnutému treba volať záchranku.
Zdroj: Shutterstock
Jazyk postihnutého sa krúti zo strany na stranu.
Jazyk postihnutého sa krúti zo strany na stranu.
Ak má postihnutý problém vykonať aspoň jeden z vymenovaných krokov, treba ho čo najrýchlejšie dopraviť do nemocnice. Rozhodujú totiž minúty, aké veľké poškodenie mozgu a trvalých následkov môže nečakaný útočník zanechať, v tom najhoršom prípade spôsobiť smrť.
Ďalšie príznaky mŕtvice:
- závrat a pocit na vracanie
- strata rovnováhy, neschopnosť koordinovať chôdzu
- rozmazané alebo dvojité videnie, prípadne niekoľko sekundové zahmlenie zraku
- náhla bolesť hlavy, ktorá niekedy prechádza do stuhnutia krku
- zle sa číta alebo píše
- brnenie tváre