Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

TEPLÁRI UPOZORŇUJÚ: Za teplo a teplú vodu si priplatíme. Môže za to vyššia DPH. Akú sumu?

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kamenický: Podrobnosti konsolidácie verejných financií
    Zdroj: FB/Úrad vlády Slovenskej republiky
    Reklama

    Vláda v rámci konsolidačného balíka avizuje zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 percent. Toto opatrenie sa negatívne dotkne aj dodávateľov tepla. Zvýšená sadzba DPH znamená pre odberateľov tepla zo systémov centralizovaného zásobovania teplom (CZT ) zvýšené náklady na teplo a teplú vodu.

    Súčasťou konsolidácie je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty z 20 % na 23 %, pokles jej zníženej sadzby z 10 % na 5 %, ale aj zavedenie novej 19 % sadzby na niektoré položky. Nová znížená 19-percentná daň má platiť aj pre elektrickú energiu. So zavedením 19 %-nej sadzby DPH aj na dodávku tepla vláda zatiaľ neuvažuje.

    "Slovenský zväz výrobcov tepla víta každú pomoc zo strany vlády, ktorá by pomohla tlmiť nárast cien energií. Zároveň však zdôrazňuje, že ak vláda pristúpi k zníženiu DPH na elektrickú energiu, rovnako žiadame pristúpiť k zníženiu a nie zvýšeniu DPH aj na dodávku tepla zo systémov CZT,"
    uviedol predseda predstavenstva teplárov Stanislav Juriš.

    "Nevidíme žiadny relevantný dôvod prečo by domácnosti napojené na systém CZT mali byť diskriminované oproti domácnostiam používajúcim na teplo a teplo vodu elektrickú energiu," povedal.

    Podľa údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví boli ročné náklady domácností v roku 2022 okolo 655 eur/byt vrátane DPH a v roku 2023 bez dotácií predstavuje ročný náklad domácností už 1 098 eur/byt. "Domácnosti vďaka dotáciám mali náklady v rokoch 2023 až 2024 na úrovni roku 2022. V roku 2025 však s najväčšou pravdepodobnosťou už nebudú žiadne dotácie," povedal.

    Po zrušení dotácií budú domácnosti v budúcom roku čeliť nárastu nákladov na teplo a teplú vodu aj bez zvýšenia DPH. Očakávame, že len z titulu zvýšenia DPH na 23%, bude priemerná domácnosť ročne za teplo platiť o 30 až 35 eur viac.

    Systémy CZT na Slovensku aktuálne zásobujú teplom 761 tis. domácností, čo je približne 2,4 mil. obyvateľov. Slovenský zväz výrobcov tepla dlhodobo navrhuje zníženie DPH na teplo pre domácnosti, ktoré sú vykurované zo systémov CZT. Tento krok by pomohol zmierniť nárast nákladov a zároveň by bol kompenzáciou pre týchto odberateľov zato, že len oni už dnes v cenách tepla platia „uhlíkovú daň“ a súčasne sa v najväčšej miere podieľajú na plnení ekologických cieľov EÚ a SR, a teda aj na ochrane životného prostredia.

    Anketa

    Obávate sa vyšších súm za teplo a teplú vodu? Nabúra to váš rozpočet?

    Hlasovanie bolo ukončené

    Vyberáme pre vás niečo PLUS