Na zmenu českej legislatívy reaguje Lékárna.cz, sestra MojaLekáreň.sk. “Máme aj dodávateľov, ktorí na trhu zostávajú, pretože ich produkty majú dávkovanie 0,49 mg v tabletke, prípadne upravené dávkovanie. Od 29.3. 2023 ale nebudeme predávať na našich stránkach V Čechách ani na Slovensku žiadny doplnok stravy, ktorý túto legislatívu nespĺňa.”, vysvetľuje Vladimír Finsterle, zakladateľ oboch lekární. A práve tento fakt spustil v nákupe doplnkov stravy s obsahom melatonínu doslova ošiaľ. Produkty sa na našich stránkach vypredávajú závratnou rýchlosťou.

Podľa analytického nástroja Index zdravého životného štýlu na stránkach MojaLekáreň.sk aktuálne krivka predaja doplnkov stravy na spánok od začiatku roka výrazne rastie. Medziročný nárast je až 20%. Paradoxne je marec spojený aj s dňami zaoberajúcimi sa výskumom spánku a spánkovej medicíny - Svetovým dňom spánku a Medzinárodným dňom zdravého spánku.

Aby ste sa cítili dobre, problém s nespavosťou sa dá riešiť aj prírodnou cestou. Kamila Horníčková - lekárnička, odborníčka na prírodnú liečbu a bylinnú terapiu online poradne MojaLekáreň.sk pri nespavosti odporúča napríklad čaje s medovkou, levanduľou, či harmančekom. Dopĺňa, že silnejšiu nespavosť môžeme podporiť rastlinnými adaptogénmi, vo forme doplnkov stravy.

“Znižujú stresové reakcie tela, prehlbujú regeneráciu a nočný spánok”, dopĺňa. Medzi osvedčené patria podľa nej rhodiola, ženšen, eleutherokok. Nižšia tvorba melatonínu je prirodzená v starobe, preto sú práve doplnky stravy s obsahom melatonínu alebo tryptofánu odporúčané až v seniorskom veku. Výrobky s dennou dávkou nižšou ako 0,5 mg melatonínu nepovažuje český SUKL za lieky, pretože hladiny melatonínu v sére po ich užití sú blízke hladinám melatonínu po konzumácii niektorých potravín.

Na Slovensku je použitie účinnej látky melatonín vo výživových doplnkoch (potravinách) povolené v rozmedzí od 0,5 - 1 mg na kvantifikovanú porciu.

zdroj:
* https://www.sukl.cz/zmena-rozhodovaci-praxe-v-pripade-vyrobku-obsahujici-latku
**https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=4904%3Amelatonin-vo-vyivovych-doplnkoch&catid=93%3Abezpenos-potravin&Itemid=102

Prečítajte si tiež: