Epidemiológovia sledujú vývoj chrípkovej sezóny na južnej pologuli na predikciu toho, ako sa môže vyvinúť situácia u nás. „Zem má dve hemisféry a teda dve obdobia chrípkových epidémií. Preto napríklad austrálska sezóna, ktorá sa práve končí, indikuje, čo sa môže udiať v našich zemepisných šírkach“ vysvetľuje Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. „Austrália zažila najhoršiu chrípkovú sezónu za posledných päť rokov, pričom počet prípadov bol podľa oficiálnych údajov trikrát vyšší ako očakávaný,“ dodáva.

VIETE ODLÍŠIŤ CHRÍPKU OD PRECHLADNUTIA? VIAC O PRÍZNAKOCH SA DOČÍTATE V »GALÉRII«

Chrípka nie je vôbec banálne ochorenie. Vírus chrípky spôsobí až jednu miliardu ochorení ročne. S ochorením chrípky súvisí na celom svete 3 – 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650 000 úmrtí ročne. U nás býva chrípka nepriamou príčinou úmrtí cca 800 pacientov každý rok.

Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou prevenciou ochorenia. Najideálnejšie je očkovať sa v jesenných mesiacoch. „Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 alebo inou neživou vakcínou, napríklad proti pneumokokom. Podanie oboch vakcín počas jednej návštevy je pohodlné, šetrí čas lekára aj pacienta a pomáha včas chrániť pred oboma chorobami,” radí lekár BSK Tomáš Szalay.

Odborníci poukázali aj na dôležitosť očkovania u tehotných žien. Chrípka v tehotenstve môže zapríčiniť vznik závažných komplikácií pre matku a plod vrátane smrti. „U nás sa môžu tehotné ženy zaočkovať proti chrípke u všeobecného lekára aj gynekológa a je pre pacientku plne hradené. Rovnako je veľmi dôležité, aby zdravotné poisťovne umožnili očkovať proti chrípke všetkým špecialistom akýchkoľvek pacientov a toto očkovanie aj hradili ako u všeobecných lekárov,“ hovorí Miroslav Kotek, gynekológ.

Anketa
Dáte sa túto sezónu zaočkovať proti chrípke?

Zaočkovanosť proti chrípke sa na Slovensku drží veľmi nízko, v rokoch 2019 a 2020 to bolo len na úrovni asi 4 percent. V roku 2021 sa situácia mierne zlepšila, dosiahla 6 percent. „Nízka dôvera v očkovanie, ale aj všeobecne nízka vôľa zúčastňovať sa na preventívnych vyšetreniach alebo prevencii očkovaním, je prejavom silnej vzájomnej nedôvery medzi ľuďmi, k inštitúciám a k expertom,“ konštatuje sociológ Michal Vašečka.

Článok pokračuje na ďalšej strane: AKO SA DAŤ ZAOČKOVAŤ? BUDEME SA OČKOVAŤ AJ V LEKÁRŇACH? ČO ZNAMENˇA WALK-IN OČKOVANIE PROTI CHRÍPKE? »»»