Čaká nás NAJHORŠIA sezóna za posledné roky, lekári bijú na poplach: TOTO spravte čím skôr!
30. 9. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:35)

Zdroj: mh
Chrípková sezóna bola takmer vždy predvídateľnou súčasťou každej zimy od októbra do apríla, ale pandémia COVID-19 všetko zmenila. Dva roky bola cirkulácia chrípky v dôsledku protipandemických opatrení veľmi nízka, čo môže znamenať, že imunita populácie je pravdepodobne tiež nízka. Odborníci upozorňujú na potenciálne silnú nadchádzajúcu chrípkovú sezónu. Každému odporúčajú očkovanie.
Zdroj: Aliancia proti chrípke
Zdroj: Aliancia proti chrípke
Zdroj: Aliancia proti chrípke
Galéria k článku
Epidemiológovia sledujú vývoj chrípkovej sezóny na južnej pologuli na predikciu toho, ako sa môže vyvinúť situácia u nás. „Zem má dve hemisféry a teda dve obdobia chrípkových epidémií. Preto napríklad austrálska sezóna, ktorá sa práve končí, indikuje, čo sa môže udiať v našich zemepisných šírkach“ vysvetľuje Zuzana Krištúfková, prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. „Austrália zažila najhoršiu chrípkovú sezónu za posledných päť rokov, pričom počet prípadov bol podľa oficiálnych údajov trikrát vyšší ako očakávaný,“ dodáva.
Chrípka nie je vôbec banálne ochorenie. Vírus chrípky spôsobí až jednu miliardu ochorení ročne. S ochorením chrípky súvisí na celom svete 3 – 5 miliónov prípadov závažných ochorení a až 650 000 úmrtí ročne. U nás býva chrípka nepriamou príčinou úmrtí cca 800 pacientov každý rok.
Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšou prevenciou ochorenia. Najideálnejšie je očkovať sa v jesenných mesiacoch. „Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 alebo inou neživou vakcínou, napríklad proti pneumokokom. Podanie oboch vakcín počas jednej návštevy je pohodlné, šetrí čas lekára aj pacienta a pomáha včas chrániť pred oboma chorobami,” radí lekár BSK Tomáš Szalay.
Odborníci poukázali aj na dôležitosť očkovania u tehotných žien. Chrípka v tehotenstve môže zapríčiniť vznik závažných komplikácií pre matku a plod vrátane smrti. „U nás sa môžu tehotné ženy zaočkovať proti chrípke u všeobecného lekára aj gynekológa a je pre pacientku plne hradené. Rovnako je veľmi dôležité, aby zdravotné poisťovne umožnili očkovať proti chrípke všetkým špecialistom akýchkoľvek pacientov a toto očkovanie aj hradili ako u všeobecných lekárov,“ hovorí Miroslav Kotek, gynekológ.
Anketa
Dáte sa túto sezónu zaočkovať proti chrípke?
Zaočkovanosť proti chrípke sa na Slovensku drží veľmi nízko, v rokoch 2019 a 2020 to bolo len na úrovni asi 4 percent. V roku 2021 sa situácia mierne zlepšila, dosiahla 6 percent. „Nízka dôvera v očkovanie, ale aj všeobecne nízka vôľa zúčastňovať sa na preventívnych vyšetreniach alebo prevencii očkovaním, je prejavom silnej vzájomnej nedôvery medzi ľuďmi, k inštitúciám a k expertom,“ konštatuje sociológ Michal Vašečka.
Článok pokračuje na ďalšej strane: AKO SA DAŤ ZAOČKOVAŤ? BUDEME SA OČKOVAŤ AJ V LEKÁRŇACH? ČO ZNAMENˇA WALK-IN OČKOVANIE PROTI CHRÍPKE? »»»
Postup od rozhodnutia o vakcinácii proti chrípke až po vpich do ramena nie je vôbec zložitý. Prvé, čo treba spraviť, je kontaktovať svojho lekára (v prípade detí pediatra) a povedať mu, že máte záujem chrániť sa proti chrípke. Lekár vám predpíše recept na očkovaciu látku. Ďalším krokom je návšteva lekárne, kde si vyzdvihnete predpísanú vakcínu. Doplatok v lekárni hradí zdravotná poisťovňa. S vakcínou potom treba prísť naspäť k lekárovi, ktorý vám ju vpichne do ramena.
Tento proces by sa mohol čoskoro zjednodušiť. Očkovanie v lekárňach, o ktorom sa už roky diskutuje, by mohlo prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti. „Očkovanie proti chrípke v lekárňach je samozrejmosťou už minimálne v 14 krajinách Európy, pričom skúsenosti umožňujú vysloviť predpoklad, že táto možnosť ponúknutá verejnosti dokáže v krátkom čase zvýšiť zaočkovanosť populácie,“ konštatuje Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Tento rok pribudne ešte jedna možnosť, takzvané walk-in očkovanie. „Ľuďom by sme chceli ponúknuť možnosť prísť, zaočkovať sa a odísť bez potreby objednať sa vopred alebo nosiť niekam vakcínu. Tak ako sme očkovali vo veľkokapacitnom centre proti covidu, tak by sme mohli teraz očkovať aj proti chrípke,“ uviedol lekár Tomáš Szalay.