TAKTO bude prebiehať očkovanie proti korone: Kto dostane vakcínu ako prvý a kto až na záver?
17. 8. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:19)

Zdroj: archiv
Koniec boja s koronou je vraj nablízku. Podľa imunizačnej stratégie predstavuje najúčinnejší spôsob prevencie pred ochorením COVID-19 spoľahlivá vakcína. Jej vývoj je už v závere a krajiny ju pomaly začínajú objednávať. Nedostanú sa k nej hneď všetci. Slovensko predstavilo plán, ktorý jasne hovorí, koho budú očkovať ako prvého.
Zdroj: archiv
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Alexander Zemlianichenko Jr
Galéria k článku
Vakcína proti ochoreniu COVID-19 by mala byť na Slovensku najprv dostupná pre ľudí starších ako 65 rokov, chorých, ako aj zdravotníkov, policajtov či hasičov. Počíta s tým imunizačná stratégia, ktorá je súčasťou pandemického plánu. Hovorí o princípe všeobecne dostupnej vakcíny, za ktorú by pacient nedoplácal.
„Vzhľadom na to, že pri každom pandemickom ochorení vrátane COVID-19 je proces výroby vakcíny postupný, musí byť zabezpečené očkovanie v prvom rade pre skupiny, u ktorých prebieha ochorenie s najťažším klinickým priebehom, ako aj pre zdravotníkov a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, napríklad policajti, hasiči a pre osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu," píše sa v stratégii.
Bežní ľudia by sa podľa nej mali k vakcíne dostať až v druhej línii. Úplne na záver budú zrejme očkované deti. Dôvodom je, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa zatiaľ testujú na dospelých.

Pri výbere vhodnej vakcíny Slovensko podľa stratégie postupuje spoločne s ostatnými krajinami Európskej únie, tiež samostatne rokuje s výrobcami. Po zabezpečení vakcín má nasledovať očkovacia kampaň. Stanoviť sa má aj stratégia boja s antivakcinačnými skupinami a organizáciami. „Je reálne predpokladať organizáciu agresívnej antikampane s výraznými dezinformačnými prvkami," konštatuje sa v materiáli.
Očkovanie podľa imunizačnej stratégie predstavuje najúčinnejší spôsob prevencie pandemických ochorení vrátane COVID-19. Vývoj a testovanie nových vakcín trvá zvyčajne niekoľko rokov. Krajiny po celom svete sa však pokúšajú o vyvinutie očkovacích látok voči novému koronavírusu v zrýchlenom režime. Spojené štáty a EÚ tvrdia, že ich vlastné vakcíny by mohli byť k dispozícii do konca tohto roka.
Anketa
Ak bude vakcína, dali by ste sa zaočkovať?
Čítajte na ďalšej strane: Európska únia už nakupuje obrovské množstvo vakcín »
Európska komisia v piatok informovala, že dosiahla dohodu s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca o odkúpení 300 miliónov vakcín, ak budú k dispozícii. Zmluva zahŕňa aj možnosť nákupu ďalších 100 miliónov vakcín. Dohoda prišla deň po tom, ako Komisia vyhlásila, že vstúpila do rozhovorov o odkúpení vakcíny so spoločnosťou Johnson & Johnson.
Slovensko sa ako členský štát EÚ zapojilo do spoločnej iniciatívy Komisie. „Faktom zároveň je, že existujú aj ďalšie vakcinačné iniciatívy krajín, napríklad aliancie krajín Nemecka, Francúzska, Holandska a Talianska. V záujme zabezpečenia ochrany zdravia obyvateľov Slovenska sme preto tiež začali komunikáciu s príslušnými zahraničnými partnermi aj v tejto oblasti," reagoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Monitorujú sa aj iniciatívy v rámci regionálnych zoskupení, ktoré by mohli mať vyššiu pridanú hodnotu pri zohľadnení regionálnych špecifík.
Prečítajte si tiež:
- Ceny bytov a domov vyleteli, ako keby ani nebola korona: Za 3 mesiace zdraženie o 4-tisíc eur!
- OTESTUJTE SA, ako ovládate slovenčinu: Význam týchto slov poznajú len ozajstní machri!
- Ďalšia INFEKCIA ohrozuje mladých ľudí a DETI: TAKÝTO je jej priebeh!
- Erdoganomika kolabuje. Turci predávajú autá a domy, aby si nakúpili zlato