Tabletky na spanie, chrípku, od bolesti: Do TÝCHTO krajín ich NEBERTE! Hrozia pokuty aj väzenie
13. 8. 2024, 12:00 (aktualizované: 21. 2. 2025, 16:40)

Zdroj: Youtube/CBS Miami
Lieky, ktoré dostanete na lekársky predpis alebo si ich kúpite na Slovensku, sú v mnohých zahraničných krajinách zakázané. Čo vám hrozí, ak s nimi budete cestovať?
Zdroj: archiv
Zdroj: FB/ŠÚKL
Zdroj: FB/ŠÚKL
Galéria k článku
Dovolenkári sa môžu nevedomky vystaviť riziku uväznenia v cudzej krajine, ak si do batožiny jednoducho zbalia lieky na predpis a voľnopredajné lieky. Zatiaľ čo niektorých cestovateľov varovali, aby si dávali pozor na to, aké lieky na predpis a voľnopredajné lieky si berú so sebou, iní si možno neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré im hrozí, píše Mirror.
Lekáreň Well Pharmacy upozornila na štvoro liekov, ktoré spôsobujú najväčšie problémy a môžu spôsobiť, že vaša cesta sa skončí návštevou miestnej polície:
- Opioidy
- Antihistaminiká
- Kodeín
- Tablety na spanie
Zákaz opioidov, medzi ktoré patria aj voľnopredajné lieky, platí vo viac ako 25 krajinách vrátane Nemecka, ako aj v ďalekej Austrálii. Štáty na Blízkom a Ďalekom východe uplatňujú prísnu protidrogovú politiku, pričom v Japonsku platia prísne zákony proti stimulujúcim liekom, ktoré zakazujú dovoz antihistaminík.
Anketa
Dávate si pozor na to, aké lieky si beriete do zahraničia?
- Áno 16%
- Nie, zatiaľ som nemal/nemala problém84%
- Nie, už som mal/mala s tým problém 0%
Hlasovanie bolo ukončené
Inhalátory, ako napríklad tie, ktoré predáva spoločnosť Vicks a ktoré pomáhajú pri alergiách a problémoch s dutinami, nie sú v Japonsku povolené. V Spojených arabských emirátoch platí nulová tolerancia pre celý rad voľnopredajných liekov, ktoré sa denne predávajú aj na Slovensku.
Za ktoré lieky vám hrozí väzenie? A ktoré sú zakázané v Grécku, Španielsku, Mexiku či Dubaji? DOZVIETE SA NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Spojené arabské emiráty
Tabletky na spanie, ako je temazepam, sú v Emirátoch nezákonné a každý dovolenkár zo Slovenska by sa mohol dostať do väzenia, ak by bol prichytený s týmito produktmi. Tí, ktorí počas cesty do Indie trpia bolesťou zubov alebo hlavy, budú musieť situáciu riešiť bez svojich obvyklých liekov.
Čína
Najľudnatejšia krajina sveta koncom minulého roka zakázala fixné kombinácie (FDC) vrátane amoxicilínu a paracetamolu. Každý, u koho sa zistí porušenie zákona, môže byť odsúdený minimálne na šesť mesiacov väzenia a pokutu 10 000 rupií (viac ako 100 eur).
Grécko
Grécko bolo vždy obľúbenou destináciou pre Slovákov, ktorí si chcú užiť trochu kultúry a zároveň si doplniť opálenie, ale uplatňuje veľmi prísnu politiku, pokiaľ ide o lieky, ktoré sa môžu do krajiny dovážať. Hoci Slováci môžu cestovať maximálne s piatimi rôznymi predpísanými liekmi na osobné použitie, povolené sú maximálne dve škatuľky lieku. Ak je potrebných viac liekov, je potrebné získať povolenie pri príchode do krajiny od gréckej Národnej organizácie pre lieky. Hoci úrad môže ponúknuť povolenie, nepovolí vstup kodeínu na svoje hranice, ak je zakúpený bez lekárskeho predpisu, pretože liek je kontrolovanou látkou.
ĎALŠIE KRAJINY NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
Mexiko
Mexiko zintenzívňuje prípravy na spoluorganizovanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2026 a v krajine sa má odohrať trinásť zápasov. Zatiaľ čo turnaj sa začne o necelé dva roky, už teraz je potrebné oboznámiť sa s dokumentmi potrebnými na to, aby si so sebou mohli vziať lieky. Krajina nebude mať problém s povolením vstupu predpísaných liekov do krajiny, pokiaľ sú určené na osobné použitie. Od lekára sa však bude vyžadovať hora papierov, v ktorých bude presne uvedené, aké množstvo liekov je potrebné, koľko je denná dávka a koľko si ich do krajiny priveziete.
Turisti si nesmú priviezť viac liekov, ako je potrebné na dĺžku ich pobytu, a Briti by si mali uvedomiť, že celý recept musí byť napísaný v španielčine.
Španielsko
Španielsko je jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov, ale ak si občania zabudnú svoje recepty alebo lekársku správu - lieky im zhabú. George Sandhu, zástupca vedúceho lekárne Well Pharmacy, je presvedčený, že je veľmi dôležité, aby Slováci presne vedeli, čo si berú do zahraničia a aké je to bezpečné.
Povedal: "Je dôležité, aby si dovolenkári uvedomili, že voľnopredajné lieky musia byť v zahraničí správne skladované a musia mať dátum spotreby. Hoci vaša krajina ponúka množstvo voľnopredajných liekov, vo svete platia rôzne zákony, ktoré sa líšia od vašich. Dovolenkári by si mali byť vedomí nebezpečenstiev pri cestovaní s predpísanými liekmi a uistiť sa, že so sebou vždy nosia potvrdenie od lekára. Ak dovolenkári pri balení kufra nájdu lieky, ktoré sú po dátume spotreby, mali by ich vziať do najbližšej verejnej lekárne, kde ich bezpečne zlikvidujú."