Reklama

Svrbivá vyrážka po kúpaní v jazerách? Lekári varujú pred larvami vtáčích motolíc!

Reklama

Nepríjemné svrbenie, množstvo vyrážok, ktoré sa objavili krátko po kúpaní vo voľnej prírode. Hovorí sa tomu cerkáriová dermatitída a infekciu vyvolávajú vtáčie motolice.

Medzi ich hostiteľa patria vodné vtáky, napríklad kačice, a vodné ulitníky, z ktorých sa uvoľňujú larvy infekčné pre stavovce – cerkárie. Tie môžu namiesto vodného vtáka napadnúť kúpajúceho sa človeka.

V ľudskej koži síce rýchlo uhynú, v mieste, kade sa pod kožu dostali, však vznikne svrbivý pupienok.

Zradné je, že často ide o jazerá či vodné nádrže s priezračnou vodou. Infekcie vyvolané motolicami patria medzi takzvané zoonotické ochorenia, to znamená, že rezervoárom parazitov sú niektoré druhy zvierat.



Parazit sa vyvíja niekoľko týždňov, kým sa z neho do vody začnú vylučovať namnožené infekčné larvy motolíc – cerkárie. „Veľké ulitníky dokážu vylúčiť až niekoľko tisíc cerkárií denne,“ spresňuje RNDr. Jana Bulantová, z pražského tímu parazitológov z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej.

„Prípady môžu často zostať nerozpoznané aj preto, že prejavy sú zameniteľné napríklad s alergickou reakciou alebo poštípaním hmyzom. Invázia motolicami sa prejaví iba svrbiacou vyrážkou, najčastejšie na nekrytých častiach tela, na trupe, na končatinách, na predlaktí a v podkolenných jamkách. Svrbivé pupienky po pár dňoch, obvykle do týždňa, miznú. Mnohí ľudia preto ani nevyhľadajú lekára. U citlivejších osôb sa môže vyskytnúť zvýšená teplota, edém kože a zvýšená únava. Liečba je iba symptomatická, podávajú sa antihistaminiká, teda lieky tlmiace alergické reakcie a svrbenie,“ hovorí epidemiologička Katarína Fabiánová.

Ak sa teda na vašom tele objaví po kúpaní v prírodnej nádrži vyrážka s úporným svrbením, je možné užiť voľnopredajné lieky a masti na alergiu, ktoré pomôžu zmierniť prejavy prítomnosti motolíc v koži.

Je určite dobré myslieť na to, že nie všetky vodné plochy sú z hygienických dôvodov vhodné na kúpanie a ideálne je kúpať sa len tam, kde je na to voda priamo určená a sledovaná jej kvalita. Tú je možné zistiť na portáli www.uvzsr.sk.

Prečítajte si tiež: