TAKTO rozoznáte či vás poštípal komár, blcha či ploštica: Treba ihneď utekať k lekárovi?
3. 7. 2019, 6:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 8:53)

Zdroj: Shutterstock.com
V letnom období príroda priam láka, a preto sa častejšie stanete obeťou útoku rôzneho hmyzu. Niektoré nepríjemné stvorenia stretnete aj doma, iné na prechádzke lesom a ďalšie si na vás počkajú na zahraničnej dovolenke. Pozrite sa, ako vyzerajú jednotlivé štípance v realite.
Včela či osa

Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Bodnutie je dosť bolestivé a zvyčajne sa prejaví ako červená škvrna s bielou bodkou uprostred. Niekedy v rane zostane žihalo, to treba opatrne vytiahnuť. Na nepríjemnú bolesť zvykne pomôcť cibuľový či octový obklad. Včely a osy sú najnebezpečnejšie pre alergikov, ktorým hrozí dokonca až šok. V taktom prípade treba hneď vyhľadať lekársku pomoc.
Ploštica
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Štípance od ploštice posteľnej sa nachádzajú najmä na tenkej koži, a to v oblasti zápästia, predlaktia, členku či slabín. Jedná sa o veľmi svrbivé štípance a mnoho ľudí má na ne alergickú reakciu, zvyčajne oneskorenú po 3 až 5 dňoch. Na boj s plošticami si zavolajte odborníkov.
Mravec
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Mravčí štípanec zvyčajne napúcha a môže sa v ňom vytvoriť hnis. Svrbenie by však malo pominúť do 24 hodín.
Blcha
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Uštipnutie blchou je celkom malé, no o to početnejšie a blízko seba. Štípance vyzerajú ako malé červené hrboľčeky a dosť svrbia. Blchy do domácnosti môže doniesť aj domáci miláčik a najradšej sa zdržiavajú v posteli.
Komár
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Uštipnutie komárom je bežná vec. Prejavuje sa ako malý červený hrbolček. Štípance sú zvyčajne na rôznych miestach a nie príliš blízko pri sebe. Na svrbenie pomôže zvyčajne chladivý gél s aloe vera.
Kliešť
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Ak sa do vás pustil kliešť, zvyčajne to zistíte veľmi ľahko. Parazit totiž zvyčajne zostáva v rane a priživuje sa na vašej krvi. Opatrne ho vytiahnite pinzetou a ranu si pozorne všímajte. Ak by sa červená škvrna zväčšovala alebo by ste začali pociťovať nevoľnosť, radšej navštívte lekára. Kliešte prenášajú infekčné ochorenia.
Pavúk
Zdroj: Shutterstock.com
Ilustračné foto
Štípance pavúkov sú podobné štípancom od iného hmyzu. Zvyknú nepríjemne svrbieť, no keďže na Slovensku nemáme smrteľne jedovaté pavúky, nič tragické nehrozí. Pohryznutie väčšími druhmi pavúkov vyzerá ako dve krvavé body vedľa seba. Ak také na pokožte nájdete a je vám nevoľno, radšej navštívte lekára.