Svet by bol oveľa krajší a ekonomiky bohatšie, keby... Náprava by trvala 134 rokov. O čo ide?
8. 3. 2025, 10:06

Predstavte si, že budujete tím najvyššej kvality – či už v biznise, verejnej správe alebo v športe - a necháte polovicu svojich najlepších a najtalentovanejších hráčov sedieť na lavičke. Ak chcete vyhrávať, tak to nedáva to žiadnu logiku. Napriek tomu sa mnohé krajiny pri vytváraní podmienok a príležitostí pre ženy a ich talent správajú až príliš často práve takto. Deje sa to naprieč ekonomikami po celom svete. Vrátane Slovenska.
Zdroj: TV JOJ, STVR, Tibor Géci
Zdroj: istock
Zdroj: tip, čtk
Galéria k článku
Čísla (Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu či Svetového ekonomického fóra) hovoria jasnou rečou:
Ekonomiky krajín s vyššou mierou účasti žien na pracovnom trhu rastú rýchlejšie.
Krajiny, v ktorých zastávajú ženy viac vedúcich pozícií, robia fundovanejšie rozhodnutia a efektívnejšie sa zotavujú z kríz.
Ekonomiky, ktoré intenzívne investujú do rekvalifikácie a vzdelávania žien v oblastiach ako umelá inteligencia, financie, strojárenstvo či technológie, násobne viac posilňujú svoju dlhodobú konkurencieschopnosť.
"Napriek tomu sa svet zbavuje nerovnosti len veľmi pomaly," vraví hlavný stratég NBS Martin Šanta. "Podľa Svetového ekonomického fóra potrvá pri súčasnom tempe zmeny 134 rokov, kým budú ženy pracovať v rovnakej miere ako muži. Rozhodne to nie povzbudivé. Popritom Svetová banka odhaduje, že ak by sa ženy zapájali do ekonomiky rovnako aktívne ako muži, svetové HDP by bolo o 20 % vyššie," tvrdí.
Je to problém, ktorý sa začína pri prístupe žien k vzdelaniu a siaha až po ich kariérny postup. Týka sa to tak súkromného, ako aj verejného sektora. "Pre ilustráciu, v odvetviach vedy, technológií, inžinierstva a matematiky – tie rozhodujúce pre budúcnosť ekonomiky dnes tvoria ženy iba 28 % celosvetovej pracovnej sily. V oblasti umelej inteligencie, ktorej dôležitosť rapídne narastá, je ich zastúpenie len 22 %," uvádza Šanta.
Tu nejde len o férovosť. Má to vplyv na rast produktivity, inovácie a odolnosť ekonomiky. Je to o lepších rozhodnutiach, o evolúcii starých „právd“. Je to o prinášaní nových nápadov a riešení. "Rozmanitosť je rozhodujúca a pomáha odolávať čiernobielemu mysleniu. Pomáha nám lepšie vyhodnocovať riziká a pochopiť ich dlhodobé vplyvy, efektívnejšie spájať tvrdé dáta s realitou každodenného života," hovorí Martin Šanta.
Podľa jeho slov, v krajinách, ktoré implementujú opatrenia, ktoré ženám umožňujú a uľahčujú zladiť prácu s rodinou a tým zároveň napredovať v kariére, rastie zamestnanosť žien o 5,5 % a viac ročne. Výsledkom sú premyslenejšie riešenia problémov, ktorým ako spoločnosť čelíme. Posilňuje to udržateľnosť ekonomického rastu a vytvára to prostredie pre zmysluplnejší a kvalitnejší život.
Anketa
Oslavujete MDŽ?
- áno37%
- nie62%
Hlasovanie bolo ukončené
Slovensko sa v najnovšom rebríčku Indexu rodovej rovnosti Svetového ekonomického fóra umiestnilo na 56. mieste zo 146 krajín. To nie je zlé, ale ani skvelé. Sme na tom lepšie než susedné Maďarsko a Česká republika, no v porovnaní s líderskými škandinávskymi krajinami máme čo doháňať.
Súčasťou riešenia je aj zatváranie rozdielu výšky platov žien a mužov. Tento rozdiel sa za poslednú dekádu v krajinách Európskej únie síce znížil, no napriek tomu dosahoval v roku 2023 v priemere 12 %. Správa Európskej komisie o rodovej rovnosti z roku 2025 hovorí, že tento rozdiel v 8 členských krajinách presahuje 15 % a Slovensko je medzi nimi. Najvyšší - 19% rozdiel – je v Lotyšsku.

"Krajiny, ktoré aktívne odstraňujú spoločenské nerovnosti, to nerobia pre imidž. Robia to pre zabezpečenie kvalitnejšieho života, či pre zvýšenie odolnosti svojich ekonomík. Áno, štrukturálne zmeny nie sú jednoduché. Vyžadujú si zmenu spoločenských noriem pre potreby moderného sveta, chce to spoločenskú vôľu, investície a čas. Dá sa to a je sa kde inšpirovať, od koho sa učiť," dodal Martin Šanta.
