V Česku príbúda prípadov záškrtu. Len počas tohto roku predtým v Česku odstránenú chorobu prekonalo päť osôb. Vyplýva to z údajov Štátneho zdravotného ústavu, o ktorých informoval portál čt24. Záškrt sa vlani v Česku vyskytol prvýkrát od roku 1995. Jedným z dôvodov, prečo sa choroba znovu objavila, je podľa vakcinológov znižujúca sa zaočkovanosť, vyvanutie protilátok i migrácia obyvateľov.
Odborníci teraz preto zvažujú zavedenie povinného preočkovania v dospelosti. "V poslednom čase sa vzhľadom na rôzne konflikty a nestabilné situácie epidemiologická situácia zhoršuje," komentuje podpredseda Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Prymula.
BOJÍTE SA LEGIONELLY? TAKTO SA JEJ ZBAVÍTE... NÁVOD JE V GALÉRII...
Záškrt sa v Česku znovu objavil vlani, a to prvýkrát od roku 1995. Len počas prvých ôsmich mesiacov tohto roku už chorobu prekonalo päť ľudí. Dôvodov, prečo prípadov pribúda, môže byť podľa odborníkov niekoľko. Jedným z nich je napríklad migrácia obyvateľov. To ale nie je príčina tohtoročných prípadov, vysvetľuje Jitka Částková zo Státního zdravotního ústavu. „Infekcie nemali súvislosť s importom ani s migráciou,“ uviedla.
Opačného názoru je ale vakcinológ Roman Prymula. Napríklad oblasť Ruska a Ukrajiny je podľa neho z hľadiska záškrtu riziková. „Z týchto lokalít sa sem nepochybne nejaké jednotky prípadov budú dostávať,“ vysvetľuje vakcinológ. „V prípade záškrtu hrá úlohu tiež klesajúca zaočkovanosť,“ komentuje situáciu Milan Trojánek, prednosta Kliniky infekčných chorôb a cestovnej medicíny 2. LF UK a FN Motol. Imunita voči tomuto ochoreniu totiž nie je celoživotná.
To, že ide o nebezpečné ochorenie potvrdzuje aj fakt, že v krajinách, kde je zaočkovanosť populácie nízka, dosahuje miera úmrtnosti na záškrt 5 až 10 percent, u detí vo vekovej kategórii do piatich rokov na chorobu predtým umieral každý piaty malý pacient.