Reklama

Striedanie času má skončiť už tento rok: Ostane navždy ten letný? Koronakríza zamiešala karty!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Striedanie času má skončiť už tento rok: Ostane už navždy letný alebo zimný čas?
    Reklama

    Pospíme si síce o hodinku kratšie, no môže to byť naposledy. Európsky parlament už v roku 2019 schválil, že sa skončí striedanie času. Tento rok sa má rozhodnúť. Ostane nám letný alebo zimný čas? Karty nečakane zamiešala koronakríza!

    V noci zo soboty na nedeľu sa opäť zmení zimný čas na letný, o druhej sa ručička posunie o hodinu dopredu. Pospíme si tak o 60 minút kratšie, no vonku bude vidno až do siedmej večer. Mnohým však takéto zmeny každého pol roka robia problémy.

    O zrušení striedania času sa hovorí už dlho, volajú po ňom viaceré členské štáty EÚ, ale aj občania. Z rekordných 4,6 milióna Európanov za jeho koniec v ankete zahlasovala drvivá väčšina.

    „Až 84 % respondentov vo svojich odpovediach žiadalo zrušiť pravidelné polročné striedanie času, zo Slovákov bolo za zrušenie až 80 %. Európania medzi dôvodmi na ukončenie striedania času najčastejšie uvádzali: zlý vplyv na ich zdravie, zvýšenie nehodovosti na cestách i to, že to vlastne už ani dostatočne nespĺňa svoj pôvodný cieľ, a to šetrenie energií,“ povedala Ingrid Ludvikova, hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

    Návrh už v roku 2019 schválil Európsky parlament. „Od vtedy sa čaká na dohodu členských štátov, aby sa dohodli ako to bude v Únii fungovať, keďže postup vo výbere časových režimov by mal byť koordinovaný,“ doplnila Ludviková.

    Anketa

    Ktorý čas by ste si chceli ponechať?

    Prechodné obdobie skončí tento rok. V praxi teda ešte poslednýkrát môžeme zmeniť čas na letný alebo na zimný. Na jeseň sa krajiny rozhodnú, či ostanú pri letnom čase alebo naposledy pretočia ručičku na hodinách a ponechajú si zimný čas, tzv. štandardný. A tu nastáva kameň úrazu.

    Pokračovanie článku čítajte na ďalšej strane >>>

    Členské štáty nie sú ani o krok bližšie k rozhodnutiu, ktorý čas si vlastne chcú ponechať. Ak by sa susedné krajiny rozhodli pre iné časy, mohol by vzniknúť chaos napríklad v doprave.

    „Rokovania o zrušení striedania letného a štandardného času sa od fínskeho predsedníctva v Rade EÚ neposunuli na strane Rady nikam, a teda zatiaľ nepokročili,“ ozrejmil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

    Potvrdil, že v tejto otázke Slovensko bilaterálne nerokovalo ani na úrovni nášho regiónu, či už v rámci Vyšehradskej štvorky V4 alebo ani Slavkovského formátu S3.

    „K návrhu Európskej komisie sa, samozrejme, pripravilo naše predbežné stanovisko, ktoré však neobsahovalo preferenciu pre žiadny z časov, nakoľko ide o dohodu na úrovni Európske únie. Ale pokiaľ ide o moju osobnú preferenciu, môžem prezradiť, že sa prihováram za letný čas,“ povedal.

    Zatiaľ teda vôbec nie je jasné, ktorý čas ostane. Situáciu by mohlo vyriešiť Portugalsko, ktoré je v tomto polroku predsedajúcou krajinou v Rade EÚ. „Nateraz nemáme informácie, že by portugalské predsedníctvo v Rade EÚ malo ambíciu sa vrátiť k rokovaniam k danému návrhu," doplnil Klus.

    Podľa webu Aktualne.cz to však vyzerá tak, že k tomu v roku 2021 nedôjde. „Vzhľadom na to, že rokovania na túto tému na úrovni Európskej únie prakticky neprebiehajú, okrem iného aj z dôvodu koronavírusu, nemožno vylúčiť, že bude musieť byť zrušenie striedanie času odložené,“ uviedol Tomáš Lukašík, hovorca českého ministerstva dopravy.

    Mohlo by vás zaujímať: