Smrť chlapčeka v Hniezde záchrany šokovala aj bývalého šéfa NÚDCH Kuželu: Ako sa to mohlo stať?
20. 4. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:34)
Šokujúci prípad z bratislavského Hniezda záchrany, v ktorom našli bezvládne telíčko chlapčeka, zrejme bude mať dohru. Tragédia je o to horšia, že novorodenec v inkubátore zrejme zomieral niekoľko dní bez povšimnutia. Ako sa to vôbec mohlo stať?
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Zdroj: ah
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Mŕtveho chlapčeka našli v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave ešte v utorok dopoludnia. „Je nám všetkým nesmierne ľúto tejto tragédie a sme plne súčinní s políciou pri vyšetrovaní príčin smrti dieťatka,“ konštatovala hovorkyňa detskej nemocnice Dana Kamenická s tým, že funkčnosť hniezda záchrany sa pravidelne kontroluje.
Z tragédie je v šoku aj bývalý šéf NÚDCH Ladislav Kužela. Nevie si predstaviť, ako sa to mohlo stať, keďže na prítomnosť dieťaťa v Hniezde upozorňuje viacero systémov - alarm aj kamery - a všetko je pravidelne kontrolované. „O kontrolách sa robia záznamy. Akonáhle bolo nejaké pochybenie, tak to sa zistí hneď, pretože existuje evidencia,“ povedal nám Kužela.
Za sedem rokov šéfovania detskej nemocnici zažil dve detičky v Hniezde. Pri oboch všetko fungovalo. „Keď to zazvonilo, tak vybiehali kolegovia z urgentu, áristi atď. Opakovane sa to precvičuje,“ priblížil Kužela.
Hniezdo záchrany na bratislavských Kramároch patrí pod oddelenie urgentného príjmu, ktorého pracovníci ho aj kontrolujú. Na príčiny tragédie sme sa pýtali aj primára urgentného príjmu NÚDCH Marcela Brennera. Na naše telefonáty ani esemesky nereagoval.
Čítajte na ďalšej strane: Ako sa kontrolujú Hniezda >>
Iniciátorom verejných inkubátorov na záchranu novorodencov je Občianske združenie Šanca pre nechcených. Poukazuje na to, že od roku 2004, keď bol na Slovensku zriadený prvý takýto inkubátor, sa nič podobné nestalo. Združenie zároveň zdôraznilo, že nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda. „Na strane nemocnice je teda starostlivosť nielen o dieťa, ale aj o samotné hniezdo,“ pripomenulo združenie. Jeho zástupcovia zároveň vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa stalo.
Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať. „Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra,“ zdôraznilo združenie Šanca pre nechcených.