Aktuálne je u nás zaočkovaných viac než pol milióna ľudí, vyše 220-tisíc Slovákov má už aj druhú dávku. Pribúdajú však prípady, keď ani očkovacie látky ľudí neochránili pred nakazením. „Do konca februára 2021 sme zaznamenali 1 059 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb. Po prvej dávke išlo o 861 prípadov pozitivity, z toho v 577 prípadoch do 14 dní po očkovaní, v ostatných po 15 a viac dňoch,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

 

Stáva sa, že sa ľudia nakazia aj po druhej dávke a uplynutí dvoch týždňov, keď už by mali mať plnú imunitu. Týchto prípadov však bolo len 6, čo je vzhľadom na množstvo zaočkovaných dobrá správa. „Po druhej dávke sme zaznamenali 198 prípadov pozitivity, z toho v 192 prípadoch do 14 dní po podaní druhej dávky, v ostatných prípadoch po 15 a viac dní po druhej dávke,“ spresnila Račková.

Hygienici tvrdia, že každý jeden prípad starostlivo preveria. Zdôrazňujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné a k nákaze po zaočkovaní dochádza len ojedinele. Dôvodov môže byť viacero. „Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ dodala hovorkyňa ÚVZ.

Čítajte na ďalšej strane: Čo na to lekár? >>