Reklama

Máte skutočný problém s alkoholom alebo sa len viete baviť? Pravdu odhalí jednoduchý TEST!

Alkoholizmom často trpia aj ľudia, na ktorých by ste to nikdy nepovedali. Ilustračné foto

Zdroj: Shutterstock.com

Reklama

Na Slovensku sa alkohol považuje za spoločenskú nutnosť. Faktom zostáva, že aj v radoch mladých ľudí pribúda čoraz viac závislých od tejto legálne drogy, a to bez toho, aby o tom čo i len tušili. Chcete vedieť, či aj vy máte problém, vyskúšajte tento jednoduchý test.

Riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí, Ľubomíra Okruhlicu, sme sa pýtali ako spoznáme či my, alebo niekto z nášho okolia trpí závislosťou na alkohole. „Človek je na alkohole závislý, keď si nevie bez alkoholu predstaviť život, to znamená, že musí popíjať. Ak aj prestane, veľmi trpí, je nervózny, nepríjemný a podobne,“ vysvetľuje psychiater.

Na mysli ale nemá typického krčmového „štamgasta“, akého si väčšina z nás predstaví. „Ak je závislosť už fyzicky zjavná, napríklad typické začervenanie v tvári, alkoholizmus je už v pokročilom štádiu. Na mnohých, ktorí sú závislí to vôbec nie je vidieť,“ hovorí Okruhlica.

Mnohí závislí sú úplne bežní ľudia, ktorí chodia pravidelne do práce, majú rodinu a priateľov. Závislého vraj ale spoznáte už pri prvom stretnutí. „Človek nevie prestať s pitím pokým sa buď neopije, alebo kým nevypije všetko, čo na stole je. Takisto je typické, že daný človek veľa znesie. Dá si tri či štyri poháriky tvrdého alkoholu alebo vypije fľašu vína a vôbec to na ňom nie je vidieť. Znamená to, že to už je chronickým pijanom, ktorého organizmus je už adaptovaný na alkohol,“ opisuje riaditeľ centra na pomoc závislým.

Ak si na svojich blízkych podobné príznaky všimnete, je nutné, aby ste ich na to upozornili. Pokiaľ namietajú a nechcú sa dať presvedčiť navrhnite im jednoduchý test. „Ak sa chce človek sám otestovať, mal by prestať na istú dobu piť, napríklad na mesiac alebo na tri mesiace. Pokiaľ to vydrží bez veľkých problémov, typicky v prvých dňoch abstinencie, závislosť na alkohole u neho nie je až taká veľká. Ak ale problém fungovať má, je napríklad nervózny, nemôže dobre spať, prípadne sa potí a skrátka mu ten alkohol chýba. Stále mu napadá, ako by si vypil, hoci aj víno či pivo, je zjavné, že sa niečo deje. V tej chvíli by mal s pitím prestať, pretože v budúcnosti sa u neho môže vyvinúť závislosť,“ varuje Okruhlica.

Pokiaľ ste si uvedomili, že zrejme máte problém, nemusíte sa hneď prihlásiť na liečenie. Alkohol zo svojho života nadobro vylúčte a skúste ho nahradiť akoukoľvek pohybovou aktivitou. Hlavne si uvedomte, že závislosť na alkohole už dávno nie je záležitosťou nižších sociálnych vrstiev a bezdomovcov.