Reklama

Ste fanúšikom zábavnej pyrotechniky? Pozor! Škodí zdraviu. Je toxická a môže spôsobiť rakovinu!

Reklama

Chemické látky a prachové častice uvoľňované pri odpaľovaní zábavnej pyrotechniky sú podľa vedcov vysoko toxické a karcinogénne. Majú preukázateľne negatívny dopad na ľudské zdravie i životné prostredie, a to bezprostredne aj dlhodobo.

Škodlivé zdravotné účinky zábavnej pyrotechniky pritom najviac dopadajú na deti, seniorov a ľudí s dýchacími alebo srdcovými problémami. Pred blížiacimi sa oslavami nového roka na riziká predovšetkým domácich ohňostrojov upozornila Akadémia vied ČR. Zábavná pyrotechnika podľa vedcov obsahuje celú škálu nebezpečných látok a veľké množstvo ťažkých kovov.

Niektoré látky sa navyše v prostredí hromadia. Z ovzdušia, kde ohňostrojový smog môže pretrvávať aj niekoľko dní, sa škodlivé látky uvoľňujú do vody a pôdy, a stávajú sa tak súčasťou potravinových reťazcov. Akadémia vied už skôr varovala, že zábavnú pyrotechniku nemožno odpaľovať bez významného rizika pre zdravie aj životné prostredie.

Medzi krátkodobé negatívne účinky pyrotechniky patrí nevoľnosť, dýchacie problémy alebo zhoršenie chronických zdravotných problémov, uviedla Táňa Závodná z Ústavu experimentálnej medicíny AV ČR. Už krátkodobé vystavenie vysokým koncentráciám prachových častíc je sprevádzané zvýšeným rizikom srdcovo-cievnych príhod.

Aké nebezpečenstvo hrozí? Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Z dlhodobejšieho hľadiska je potrebné vziať do úvahy fakt, že mnoho látok z petárd je karcinogénnych. Amatérske odpaľovanie je pritom nebezpečnejšie ako ohňostroje pripravované profesionálmi, konštatovali vedci. Zatiaľ čo bežná pyrotechnika vybuchuje vo výške dvadsať až štyridsať metrov nad zemou, u profesionálnych rakiet ide skôr o sto metrov, kde sa škodliviny môžu oveľa efektívnejšie a rýchlejšie rozptýliť v atmosfére.

Dôležité je po oslavách vyvetrať!

Závodná odporučila ľuďom, ktorí chcú čo najviac obmedziť negatívny vplyv silvestrovských ohňostrojov na svoje zdravie, aby sa od nich držali čo najďalej, a pokiaľ sú doma, aby nevetrali. Ľuďom s dýchacími problémami môže pomôcť čistička vzduchu. Dôležité je tiež po skončení osláv čo najskôr odpratať zvyšky pyrotechniky, aby sa látky z nich uvoľňované ďalej nedostávali do pôdy či vody alebo neohrozili malé deti a zvieratá.

Zdroj: Pavol Zachar

Na snímke pohľad na ohňostroj počas novoročných osláv 1. januára 2023 v Bratislave.

Bežnou súčasťou zábavnej pyrotechniky sú predovšetkým kovy, ktoré ohňostroju dávajú farby. Zvýšené hodnoty toxických látok v ovzduší vedci zaznamenávajú aj niekoľko dní po ohňostrojoch. Veľká časť pyrotechniky sa navyše kupuje z nelegálneho predaja. Také petardy a rakety potom obsahujú aj látky, ktoré nie sú v Európskej únii povolené.

Kritici ohňostrojov upozorňujú na to, že petardy ohrozujú domáce i voľne žijúce zvieratá a okolitú prírodu, môžu spôsobiť zranenie aj škody na majetku a v neposlednom rade sú zdrojom veľkého množstva nerecyklovateľného odpadu.

Prečítajte si tiež: