Reklama

Oplatí sa dnes stavať či prerábať? NEUVERÍTE, čo spravila korona s cenami stavebných materiálov

Reklama

Staviate alebo prerábate nehnuteľnosť? Pripravte sa na to, že budete musieť navýšiť pôvodný rozpočet. Stavebné firmy v týchto dňoch vystavujú zákazníkom nové faktúry a nie je to preto, že by si objednali niečo navyše. Za všetkým je rekordné zdraženie stavebných materiálov, čo predražuje výstavbu aj rekonštrukciu. Pozrite sa, za čo priplatíte najviac!

Svoje o tom vie aj Milan (43) z Veselého pri Piešťanoch, ktorý stavia okolo domu nový plot aj bránu pre auto. Kalkuláciu si dal spraviť ešte vlani, no stavať ide teraz. „To, čo stálo vlani 1 800 eur, dnes vychádza 2 800 eur. A to nás ešte stavebná firma upozornila, že sa máme poponáhľať, lebo od augusta to bude ešte drahšie,“ posťažoval sa.

Podobnú skúsenosť má aj Šimon (38) z Chorvátskeho Grobu neďaleko Bratislavy. K rodinnému domu chcel pristavať garáž. Dostal rozpočet približne na 6-tisíc eur, lenže k stavbe sa nedostal. Teraz, po piatich mesiacoch, ju chcel zrealizovať – lenže cena je už vyššia. „Áno, rozpočet mi navýšili približne o 1 500 eur. Vraj preto, lebo zdražela oceľ,“ posťažoval sa Šimon.

Ján (30) s Veronikou (28) sa sťahovali do nového domu v Cíferi už vlani. A urobili dobre! „Čo nám hovoria kamaráti a známi, keby sme stavali teraz, vyšlo by nás to minimálne o 20 percent drahšie. Materiál šiel hore, takže dom sa teraz riadne predraží,“ povedali mladí manželia.

Stúpajúce ceny stavebných materiálov potvrdzujú aj analytici. Na trhu je totiž niektorých materiálov málo. Chýba hlavne drevo, plasty, kovy a izolačné materiály. Hlavným dôvodom je pandémia, pre ktorú mnohé firmy museli prerušiť výrobu.

Anketa

Plánujete tento rok stavať alebo prerábať?

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu skomplikovali aj logistiku. „Chýbajú drevo, plasty, kovy aj izolačné materiály. V skladoch sa rýchlo míňajú, nestíhajú sa dopĺňať. Stavebné materiály zdražovali už koncom minulého roka. Najviac sa to už začiatkom tohto roka odrazilo na cenách polystyrénu či betonárskej ocele,“ konštatovala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

O KOĽKO ZDRAŽELI STAVEBNÉ MATERIÁLY a o koľko sa PREDRAŽÍ STAVBA? Čítajte na ďalšej strane » » »

Napríklad cena polystyrénu od začiatku vypuknutia krízy vzrástla o viac ako 40 %. Problémom sú najmä obmedzené možnosti prepravy a slabé skladové zásoby. Vyššie ceny plastov sa odzrkadľujú aj na vyšších cenách plastových okien či potrubí.

Ešte výraznejšie však zdražela oceľ a izolačné materiály, medziročne až o 100 percent, u niektorých výrobkov z dreva ešte viac. „V prípade stavebných materiálov vstupujú do ich výroby ceny komodít ako hliník, železo, plast alebo ropa, ktoré v tomto roku už výrazne prekonali úroveň z vlaňajška,” upozornila Lenka Buchláková.

„V prípade výrobkov z kovu ide o nedostatok plechov a ocele z Ázie a obmedzenie alebo ukončenie výroby niektorých hút v Európe, takisto aj drahšie emisné povolenky,“ dodala analytička.

Jedným z ďalších dôvodov zdražovania je masívna podpora investícií zo strany Európskej únie, ktorá takýmto spôsobom chce po pandémii naštartovať ekonomický rast v európskych krajinách.

Odborníčka odhaduje, že rastúce ceny a nedostatok stavebných materiálov môžu predražiť výstavbu a rekonštrukciu domov až o štvrtinu. „V prípade rodinných domov sa podľa našich prepočtov môže výstavba predražiť približne o 20 až 25 %,“ doplnila Buchláková. Takže za to, čo by vás ešte vlani vyšlo na 10 000 eur, dnes zaplatíte 12 500 eur.

Situácia na trhu so stavebným materiálom ovplyvní aj ceny novostavieb. Stavia sa málo aj pre nedostatok pracovníkov, no dopyt je vďaka lacným hypotékam veľký. Situáciu komplikuje aj to, že veľké množstvo materiálu inokedy určeného pre stavebníctvo ide do automobilového priemyslu a predzásobovania obchodných firiem a spracovateľov.

Čo zdraželo NAJVIAC a môže dom ešte zdražieť aj po podpísaní zmluvy? Čítajte na ďalšej strane » » »

Čo zdraželo najviac

  • Oceľ + 100 %
  • Izolácie (polystyrén, minerálna vata) + 60 až 90 %
  • Hliník + 30 %
  • Drevo + 20 až 24 %

Môže ešte dom zdražieť, aj keď je už kúpna zmluva podpísaná?

Viacerých trápi otázka, či môže predajca po podpise kúpnej zmluvy navýšiť cenu v prípade výstavby domu alebo pri kúpe bytu v novostavbe. Odpovedá Martin Kluch, partner HKV Law Firm: „Nemôže, pokiaľ možnosť navýšenia ceny nie je priamo uvedená v kúpnej zmluve, resp. budúcej kúpnej zmluve. Developeri si väčšinou dávajú do zmlúv tzv. inflačnú doložku umožňujúcu navýšenie ceny v prípade zvýšenia ceny vstupov (stavebných materiálov alebo prác) alebo inflácie. Pokiaľ takáto doložka v zmluve nie je, developer nie je oprávnený jednostranne zvýšiť kúpnu cenu.“

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.