Reklama

Státisíce Slovákov sa potešia: Cena stravného a gastrolístkov pôjde po dvoch rokoch hore!

Reklama

Pandémia nielen zmrazila ceny gastrolístkov a stravného na dva roky, ale zároveň všetko prudko zdraželo, najmä potraviny. Ministerstvo práce teraz navrhuje zvýšiť hodnotu straveniek. Zamestnávateľ vám pridá aj na diétach. Pozrite, o koľko!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vláda plní štátnu kasu, viac zdaní ľuďom stravenky. Priťaží i živnostníkom, berie im výhody
    Zdroj: TREND

    Tri eurá aj 83 centov. Taká je minimálna suma stravného od leta 2019 až doteraz. Poslanci zvyšovanie cestovných náhrad, podľa ktorých sa počíta aj výška gastrolístka počítajú, odvtedy zmrazili.

    To však rozhodne neplatí o cenách. Už v decembri zdraženie dosiahlo 18-ročný rekord a ešte sa nezastavilo. Ľudia to už cítia aj na svojich peňaženkách, keď v obchodoch nechávajú za rovnaký nákup viac, ale aj na menu v reštauráciách či kantínach, ktoré sa za dva roky zdvihli tiež.

    „Mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní v Slovenskej republike za mesiac december 2021 dosiahol hodnotu 117,5 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 17,5 percentuálneho bodu,“ odôvodňuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny svoj návrh, ktorý ešte prejde pripomienkovým konaním.

    Zvýšia sa aj cestovné náhrady (diéty)

    Vyššie sú aj cestovné náhrady, známe ako diéty pri služobných cestách. Záleží na tom, aký dlhý čas strávite na ceste.

    • 5 hodín až 12 hodín trvania pracovnej cesty z 5,10 eura na 6 eur,
    • nad 12 hodín až 18 hodín trvania pracovnej cesty zo 7,60 eura na 9 eur,
    • nad 18 hodín trvania pracovnej cesty z 11,60 eura na 13,70 eura.

    Hotovosť či gastráče

    Od januára si tiež zamestnanci vybrať medzi stravovacou poukážkou a finančným príspevkom, kým doteraz o forme zabezpečenia stravovania rozhodoval zamestnávateľ sám. Teraz musí voľbu svojich pracovníkov rešpektovať. Právo výberu sa týka len zamestnancov u zamestnávateľov, ktorí nezabezpečujú stravovanie vo vlastnom alebo v zmluvnom stravovacom zariadení.

    Mohlo by vás zaujímať: