Za absenciu detí v škole hrozí rodičom MASTNÁ POKUTA: Koľko ospravedlneniek môžu napísať deťom?
27. 1. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:49)
Novinka, o ktorej mnohí ani netušia! Poslanci OĽaNO ešte koncom vlaňajška zmenili zákon, ktorý od januára zaviedol pokuty pre rodičov za záškoláctvo ich detí. Ak dieťa za jeden mesiac nazbiera 15 neospravedlnených hodín, samosprávy rodičom pošlú pokutu až do výšky 331,50 eura. Väčšina rodičov sa proti novinke búri. Za pravdu im dávajú aj odborníci, podľa ktorých pokuty za absencie nie sú motivujúce. Naopak, v niektorých školách to vítajú.
Zdroj: František Iván
Zdroj: Miroslav Košírer
Zdroj: archív
Galéria k článku
Výhovoriek, prečo nejsť do školy, majú žiaci neúrekom. Buď zaspia, tvrdia, že im je zle, alebo to zvalia na meškajúci autobus. Riaditeľka Základnej školy Ostredková Erika Drgoňová v Bratislave sa však stretáva nielen s výhovorkami žiakov, ale aj ľahostajnosťou rodičov. „Žiaci majú najčastejšie neospravedlnené hodiny pre neskoré príchody, buď žiak ráno zaspí a rodič ho nepošle do školy, alebo zabudne poslať ospravedlnenku za vymeškané hodiny,“ vysvetľuje a pripomína, že plnú zodpovednosť za neospravedlnené hodiny má vždy rodič.
Doteraz hrozila za neospravedlnené hodiny znížená známka zo správania a problémy s postupom do ďalšieho ročníka. Od januára majú rodičia platiť aj pokuty. Riaditeľka Drgoňová zmenu víta. „Chronických absentérov to minimálne donúti nebrať povinnosť chodiť do školy a plniť povinnú školskú dochádzku na ľahkú váhu. Rodičia prestanú tolerovať deťom výhovorky, ako sa uliať či nechodiť do školy. Otázna je vymožiteľnosť tejto finančnej pokuty, lebo na Slovensku žije skupina obyvateľov, ktorej spoločnosť ticho toleruje porušovania niektorých zákonov a predpisov - aj povinnosť plniť si povinnú školskú dochádzku,“ hovorí.
Iný názor má riaditeľka Základnej školy Medzany na východe Slovenska Ivana Palková. „Pokuty pre rodičov za neospravedlnené vymeškané vyučovacie hodiny ich detí nevyriešia podstatu problému. S dochádzkou do školy majú totiž problém najmä deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Finančná sankcia od ľudí, ktorí nemajú príjem a žijú z minima, bude nevymožiteľná,“ hovorí a dodáva, že v škole doposiaľ tento problém neriešili. „Naše deti nemusia cestovať a pre tie, ktoré k nám prichádzajú z iných obcí, slúži školský autobus, ktorý ich zdarma zváža,“ dodáva.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Mnohí rodičia o novinke ani netušili. Viacerí však reagujú podráždene. „Toto je nový spôsob, ako od rodičov vydrankať peniaze?“ pýta sa Matej. „Je somarina siahať rodičom na peniaze. Deti treba radšej prinútiť spraviť niečo pre školu, napríklad pozametať alebo im dať niečo vyčistiť,“ hovorí v našej ankete Edita. Rovnaký názor má aj Blanka. „Myslím si, že toto situáciu nevyrieši. Treba im dať verejnoprospešné práce. Keď nechcú chodiť do školy, nech pracujú,“ hovorí.
Aj keď sa väčšina rodičov zhoduje, že pokutovanie nie je pre deti motivujúce, ministerstvo školstva tvrdí pravý opak. „Navrhovaný sankčný systém nemá byť odstrašujúci, ale, naopak, motivačný s cieľom neprichádzať o časť príjmu zo strany zákonného zástupcu dieťaťa, ale snažiť sa nezanedbávať povinnú výchovu a vzdelávanie detí,“ priblížil rezort. O výške pokuty rozhoduje príslušná obec. Môže to byť v rozmedzí od 30 eur do 331,50 eura a to aj opakovane, ak žiak vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, čo sú približne dva až tri vyučovacie dni, alebo viac ako 60 vyučovacích hodín za školský rok. O zmenu sa postarali ešte vlani poslanci OĽaNO Lukáš Kyselica a Milan Vetrák.

Samosprávy tvrdia, že budú pri udeľovaní pokút ohľaduplné. „Preferujeme skôr prevenciu ako represiu, pretože aj minimálna pokuta výrazne ovplyvní rodinný rozpočet v každej rodine. Musíme si uvedomiť, že väčšina záškolákov pochádza z chudobného prostredia a týmto im ešte zhoršíme životné podmienky. Uvidíme, aké budú skúsenosti samospráv a predpokladáme, že naše obavy sa v praxi potvrdia,“ priblížil nášmu denníku hovorca Združenia miesta a obcí Slovenska Michal Kaliňák.
Podľa exministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) pokutovanie nie je cesta. „Ako štát by sme mali urobiť omnoho viac v rámci prevencie, aby sme vôbec záškoláctvo nemali. Nemyslím si, že pokutou odstránime problém, ktorý je spôsobený,“ povedal nášmu denníku bývalý minister.
Čo si o novinke myslí psychológ Miron Zelina?
Ak je dieťa choré alebo vymešká školu z rodinných dôvodov, môže mu rodič napísať ospravedlnenku alebo zavolať do školy. Žiaka v základnej škole môže ospravedlniť maximálne na päť vyučujúcich dní idúcich za sebou, predškoláka v materskej škole na sedem. Keď žiak vymešká viac hodín, musí rodič predložiť potvrdenie od lekára.
Profesor a psychológ Miron Zelina považuje novinku z klubu OĽaNO za drastickú. „Je dosť neobvyklé, aby sa platilo za vymeškané hodiny. Z hľadiska praxe deti, ktoré sú z nevýhodného sociálneho prostredia, majú už teraz veľa vymeškaných hodín. Tí ľudia sú však takí chudobní, že nemajú na zaplatenie týchto ani iných vecí a je otázne, či vôbec budú chodiť do školy po zavedení poplatku za vymeškané hodiny,“ hovorí Zelina. „Dieťa aj rodič majú byť vnútorne motivovaní, aby do školy chodili. Považujem to za veľmi drastický krok. V prvom rade tu ide o získanie peňazí pre samosprávy a v druhom rade o nejakú pomoc pre deti a rodičov,“ myslí si psychológ.
Zdroj: Ľuboš Vasilko
Podľa Zelinu treba deti vychovávať k tomu, aby zvládali záťaž.
Riešením by podľa neho bola lepšia a efektívnejšia komunikácia medzi školou, rodičom a sociálnym pracovníkom. „Z praxe mám skúsenosti, že sociálny pedagóg chodí priamo za rodinami a zisťuje, prečo žiak nie je v škole. Osobný prístup by bol určite efektívnejší ako pokuty. Rodinám z nižšej sociálnej vrstvy to určite nepomôže, rovnako ako rozvráteným rodinám, ktorých deti chodia poza školu.“ Spomenul aj ďalší efektívny príklad z praxe. „V jednej dedine na Spiši sa starosta o týchto žiakov postaral tak, že pracovníci zo sociálnych služieb čakali deti pred domov a odviedli ich priamo z rómskeho sídliska do školy. To je veľmi pekný príklad toho, ako zriaďovateľ škôl alebo samospráva vedia pomôcť pri dochádzke detí,“ uzavrel Zelina.