Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pomoc pre gastro prichádza v poslednej chvíli: Podnikatelia môžu žiadať až 200-tisíc eur!

Konečne pomôžu slovenskému cestovnému ruchu.

Zdroj: archiv

Reklama

Hotely a reštaurácie sa po dlhých mesiacoch konečne dočkali! Od dnešnej polnoci môžu prevádzky cestovného ruchu žiadať o pomoc. Prvé peniaze by im na účtoch mohli cinknúť ešte tento rok.

„Ide o pomoc, ktorá predstavuje kompenzáciu fixných nákladov. To znamená, že predstavuje kompenzáciu straty na tržbách, ktoré utŕžili podniky v cestovnom ruchu, v porovnaní s rokom 2019," priblížila štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Katarína Bruncková s tým, že pomoc bude vyplácaná aj spätne. Ozrejmila, že percento pomoci je priamo závislé od poklesu tržieb. Je to odstupňované od 2 do 10 %.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Gastro melie z posledného: Potrebujeme peniaze, inak neprežijeme zimu
    Zdroj: mh

    Maximálna čiastka, ktorú môžu dostať je 200-tisíc eur na jeden podnik. Obdobie, ktoré pokrýva, je od 1. apríla 2020 do 31. októbra 2020. Táto pomoc je podľa rezortu len prvým krokom. Pripravenú majú už aj druhú schému na ešte väčšiu pomoc. „My už v priebehu budúceho týždňa budeme zasielať na notifikáciu veľkú schému štátnej pomoci," doplnila Bruncková. Ak bude schválená Európskou komisiou (EK), táto schéma by išla do výšky 3 miliónov eur na jeden podnik.

    Kto má nárok žiadať pomoc? 

    Oprávnení prijímatelia sú podniky podľa uvedených kódov ekonomických činností SK NACE:

    • Ostatná osobná pozemná doprava i.n. – prevádzka lanoviek a lyžiarskych vlekov
    • Ubytovanie,
    • Činnosti reštaurácií a pohostinstiev,
    • Prenájom a lízing rekreačných a športových potrieb,
    • Činnosti cestovných agentúr, rezervačné služby cestovných kancelárií a súvisiace činnosti,
    • Organizovanie kongresov a podnikateľských výstav,
    • Športová a rekreačná výchova,
    • Činnosti múzeí,
    • Prevádzka historických pamiatok a budov a podobných turistických zaujímavostí,
    • Činnosti botanických a zoologických záhrad a prírodných rezervácií,";i:10;s:62:"Prevádzka športových zariadení – aquaparky a kúpaliská";i:11;s:42:"Činnosti zábavných parkov a lunaparkov.

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Ako o pomoc žiadať a čo na ňu hovoria reštauratéri a hoteliéri? »  

    Ako žiadať?

    Žiadosť o pomoc je online formulárom na stránke slovensko.sk. Riaditeľ sekcie cestovného ruchu MDV Radúz Dula dodal, že k žiadosti je pripravený zoznam dokumentov a informácií, ktoré jednotlivé podnikateľské subjekty na vyplnenie potrebujú. Dĺžka vyplnenia žiadosti je podľa neho na úrovni približne 15 minút. „Odporúčame konzultáciu s účtovníkom alebo daňovým poradcom, ale vedia si túto žiadosť vyplniť aj podnikateľské subjekty, konatelia alebo majitelia samostatne," skonštatoval. Na zjednodušenie prístupu k žiadosti existuje i videonávod.

    Prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák poukázal na to, že v stredu (16. 12.) to bude práve desať mesiacov, keď boli prijaté prvé reštrikčné opatrenia, ktoré zatvorili podniky poskytujúce služby v cestovnom ruchu. „Prišlo to v takej tej poslednej chvíli, ale je dôležité, že táto pomoc, a teda výzva, ktorá bola dnes zverejnená, je tu a že podniky v cestovnom ruchu si môžu požiadať o kompenzácie v rámci tejto schémy," zdôraznil.

    Harbuľák si myslí, že v rámci možností, ktoré Slovensko má, aj v rámci pravidiel poskytovania pomoci stanovených EK sa pri tejto schéme dosiahlo maximum toho, čo sa dalo. Naznačil však, že je ešte niekoľko vecí, ktoré by vláda mohla prehodnotiť. Priestor vidí napríklad v štátnych zárukách, ale aj v oblasti dane z pridanej hodnoty (DPH).

    Mohlo by vás zaujímať:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.