Vďaka novinkám schváleným v parlamente si polepšia ľudia s biednymi platmi a dôchodkami, ale aj mamičky s deťmi. Viac peňazí dostanú aj zamestnanci, ktorí dostávajú príplatky za prácu cez víkend, v noci či cez sviatok. Mnohých tiež potešia športové poukazy či dlhšia dovolenka.

Pri minimálnom dôchodku si ľudia polepšia približne o 50 eur. Zmenil sa totiž spôsob jeho výpočtu, čo sa prejaví na rýchlejšom raste penzií každý rok a dotkne sa asi štvrť milióna seniorov.

 

V súčasnosti je základný minimálny dôchodok stanovený ako 136 percent sumy životného minima. Po novom to bude 33 percent priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve a za každý odpracovaný rok sa bude zvyšovať o 2 až 3 percentá životného minima.

„Napríklad ak osoba získala 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, suma jej mesačného minimálneho dôchodku sa na rok 2020 zvýši z 285,9 eura na 334,3 eura, t. j. o 48,4 eura,“vysvetľuje Daniela Rodinová z tlačového odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

AKO SA ZVÝŠIA MINIMÁLNE DÔCHODKY
AKO SA ZVÝŠIA MINIMÁLNE DÔCHODKY
Zdroj: red

Kritici však upozorňujú na vyššie výdavky Sociálnej poisťovne. Opatrenie si zo štátnej kasy v roku 2021 vyžiada 147 miliónov eur a 187,6 milióna eur v roku 2022. S tým nepočíta ani rozpočet na nasledujúci rok. A do štátnej pokladnice cez odvody a dane prispievame všetci.

Nový výpočet dôchodkov tiež naruší zásluhovosť systému. Upozornili na to nielen opoziční politici, ale aj Sociálna poisťovňa a ministerstvo práce. Zamestnancom sa už neoplatí odvádzať vyššie odvody.

„To, ľudovo povedané, znamená, že nemá zmysel snažiť sa. Či zarábate 870 eur hrubého mesačne alebo necelých 270 eur hrubého mesačne, váš dôchodok bude rovnaký,“vysvetlil exminister práce a nezaradený poslanec Jozef Mihál. 

Oľga (87), Prešov: Zvýšenie penzie ma teší. Peniaze investujem do zdravia - potrebujem nový kvalitný tlakomer, takto si ho konečne budem môcť kúpiť.
Oľga (87), Prešov: Zvýšenie penzie ma teší. Peniaze investujem do zdravia - potrebujem nový kvalitný tlakomer, takto si ho konečne budem môcť kúpiť.
Zdroj: AUTOR

Ako sa zdvihnú ďalšíe dávky? Čítajte na ďalšej strane >>>