Reklama

Správ z Ukrajiny pribúda, premiér aj polícia vyzývajú: Slováci, TOMUTO NEVERTE!

Reklama

Dianie na Ukrajine je aktuálne téma číslo jeden aj na Slovensku. Polícia upozorňuje, že šíritelia dezinformácií sa okamžite chopili novej príležitosti. Okrem overených informácií z epicentra vojny sa rovnakou rýchlosťou šíria dezinformácie, a to hlavne na sociálnych sieťach. Autority preto vyzývajú Slovákov, aby si dávali pozor, čomu uveria. Ako rozoznať výmysel od pravdy?

Od včerajšieho rána zahltili internet tisícky správ o vážnych udalostiach na Ukrajine. Nie všetky správy však opisovali situáciu pravdivo. Našli sa aj takí, ktorí sa tému vojny snažia využiť na rozširovanie hoaxov. „Dávajte si pozor na dezinformácie a lživú propagandu v súvislosti s útokom na Ukrajinu. Na tomto mieste sme sa za posledné dva roky snažili čeliť množstvu hoaxov a dezinformácií v súvislosti s covidom a očkovaním, teraz sa mnohí ich producenti a šíritelia sústredia práve na vývoj na Ukrajine,“ upozornilo na sociálnej sieti ministerstvo zdravotníctva s tým, že ľuďom odporúča sledovať oficiálne zdroje.

Polícia aktivity šíriteľov hoaxov podrobne sleduje a taktiež ľudí vyzýva k overovaniu zdrojov. „V posledných hodinách sme zaznamenali zintenzívnenie aktivít rôznych účtov, stránok a skupín na Facebooku, ktoré takmer každú hodinu zverejňujú statusy týkajúce sa konfliktu medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Takéto statusy sú nekriticky, bez kontextu a často bez akéhokoľvek opisu preberané z prorusky zameraných zdrojov. Ich jediným cieľom je ovplyvniť publikum v podpore smerom k Ruskej federácii,“ napísali policajti.

Ministerstvo vnútra pred pár dňami upozornilo aj na údajné esemesky od „Civilnej ochrany SR“ o pokynoch pri prípadom vojenskom konflikte. „Aj v tomto prípade ide o hoax, a preto nepodliehajte strachu a panike. ‚Civilná ochrana SR‘ dokonca ani neexistuje – ide o súbor úloh a opatrení zameraných na ochranu života, zdravia a majetku,“ vysvetlilo ministerstvo.

Dezinformácie sú na slovenskom internete veľmi populárne. Polícia sa pátraním po nich zaoberá čoraz častejšie. Autorov a šíriteľov dokážu ľahko vystopovať podľa informácií z profilu či IP adresy. Každý prípad riešia bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo vo virtuálnom svete. Za šírenie poplašnej správy hrozia až dva roky väzenia.

Anketa

Sledujete aktuálnu situáciu na Ukrajine?

Ako nenaletieť hoaxom?

  • sledujte celoštátne médiá a vyjadrenia oficiálnych orgánov a najvyšších predstaviteľov SR
  • pristupujte kriticky k informáciám, ktoré publikujú súkromné účty
  • overené správy z Ukrajiny v angličtine nájdete napríklad na Kyiv Independent
  • nezávislé médiá v Rusku sú napríklad Novaja Gazeta či Dožď

Prečítajte si aj:

 

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.