Záchranári v Turecku a Sýrii prehľadávali trosky vlastnými rukami aj počas mrazivej noci z utorka na stredu a hľadali ľudí, ktorí prežili v ruinách domov. Po silných otrasoch sa zrútilo viac ako 5-tisíc budov, v ktorých sú dodnes uväznení zranení ľudia.
Na silu prírodného živlu nezabudne nikdy ani Slovenka Lívia, ktorá žije pri Antalyi, čo je približne 400 až 500 kilometrov od epicentra zemetrasenia.

„V noci okolo 4.20 hod. som sa zobudila na chvenie postele a zvuk z toho, ako sa budova kývala. Keďže som zažila viacero zemetrasení, čakala som, kedy sa skončí. Trvalo však veľmi dlho, až 90 sekúnd. Je to dlhý čas, pretože ostatné zemetrasenia mávali 5 až 15 sekúnd,” hovorí Lívia pre Plus JEDEN DEŇ.

Líviu zobudili otrasy, v najviac zasiahnutej oblasti má známych.
Zdroj: Instagram

Druhé zemetrasenie prišlo na obed. Rovnako ako prvé bolo silné a tiež trvalo dlhšie než obvykle. „Našťastie som v poriadku a menšie otrasy sú nič v porovnaní s tým, čo prežívali ľudia na juhovýchode Turecka,” pokračuje Lívia. V ťažko zasiahnutej oblasti má známych, ktorí sú, našťastie, v poriadku. Ľudia tam však neustále pociťujú mierne otrasy. „Sú vystrašení a boja sa ísť domov. Väčšina z nich utiekla z miest do dedín, kde sú domy kvalitnejšie a majú len jedno alebo dve poschodia,” priznáva so smútkom.

KRIK, ZÚFALSTVO A PLAČ: FOTOGRAFIE Z TURECKÁ NÁJDETE V GALÉRII

Pátranie po preživších komplikujú sneh a mráz. Do Turecka už vyslalo pomoc aj Slovensko, o čom informovali horskí záchranári. „Päť záchranárov Horskej záchrannej služby spolu s tromi špeciálne vycvičenými psami a desiatimi príslušníkmi Hasičského záchranného zboru sú momentálne už v Turecku, kde budú pátrať, zachraňovať a pomáhať na miestach, ktoré vo včerajších ranných hodinách zasiahlo zemetrasenie,” dodali slovenskí záchranári.

Prečítajte si tiež: