Spôsobujú mobilné telefóny nádory mozgu či leukémiu? Čo odhalil najnovší výskum. Aká je pravda?
8. 9. 2024, 10:35
Podľa nového prehľadu celosvetovo dostupných publikovaných dôkazov, ktorý zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), neexistuje žiadna súvislosť medzi používaním mobilných telefónov a zvýšeným rizikom nádorov mozgu. Výsledky by mohli definitívne vyvrátiť obavy, ktoré sa objavujú od doby, čo mobilné technológie existujú.
Zdroj: Getty Images
Zdroj: Archív
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
V podstate kedykoľvek, keď sa objaví nejaká nová technológia a dostatočne sa rozšíri, vyskytnú sa obavy z jej (ne)chybnosti. Stalo sa to aj mobilným telefónom. Podľa nového výskumu iniciovaného WHO sú ale tieto strachy pri mobilných zariadeniach zbytočné – nič nenasvedčuje tomu, že by technológia bezdrôtových telefónov mala nejakú príčinnú súvislosť so vznikom rakoviny mozgu.
„Napriek obrovskému nárastu používania bezdrôtových technológií nedošlo k zodpovedajúcemu nárastu výskytu rakoviny mozgu,“ tvrdí metaštúdia. A platí to aj pre ľudí, ktorí telefonujú dlho, alebo pre tých, ktorí používajú mobilné telefóny dlhšie ako desať rokov. Táto analýza sa kriticky pozrela na 63 štúdií z rokov 1994 až 2022, ktoré posudzovalo jedenásť výskumníkov z desiatich krajín, vrátane austrálskeho vládneho úradu pre radiačnú ochranu, píše portál čt24.
Práca hodnotila účinky rádiofrekvencie, ktorá sa používa v mobilných telefónoch, ale aj v televízii, detských opatrovateľkách a radaroch, spresnil pre agentúru Reuters spoluautor výskumu Mark Elwood, profesor epidemiológie rakoviny na univerzite v novozélandskom Aucklande. "Žiadna z hlavných študovaných otázok nepreukázala zvýšené riziko," upozornil. Prehľad sa zaoberal rakovinou mozgu u dospelých a detí, ako aj nádormi hypofýzy, slinných žliaz či leukémiou, a rizikami spojenými s používaním mobilných telefónov, základových staníc alebo vysielačov a tiež expozíciou pri práci.
WHO a ďalšie medzinárodné zdravotnícke orgány už skôr uviedli, že neexistujú jednoznačné dôkazy o škodlivých zdravotných účinkoch žiarenia mobilných telefónov, ale vyzvali na ďalší výskum. V súčasnej dobe ich Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) klasifikuje ako „pravdepodobne karcinogénne“, teda v triede 2B, čo je kategória používaná v prípade, že agentúra nemôže vylúčiť možnú súvislosť. Poradná skupina agentúry vyzvala k čo najrýchlejšiemu prehodnoteniu tejto klasifikácie vzhľadom na nové údaje, ktoré boli získané od posledného hodnotenia v roku 2011. Hodnotenie WHO bude zverejnené v prvom štvrťroku budúceho roka.
Anketa
Viete si deň bez mobilného telefónu predstaviť?
- áno, samozrejme68%
- nie, v žiadnom prípade10%
- neviem, neskúšal/a som to20%
Hlasovanie bolo ukončené
Existujú dva hlavné dôvody, prečo sa ľudia obávajú, že mobilné telefóny môžu spôsobovať určité druhy rakoviny alebo iné zdravotné problémy. Mobilné telefóny totiž vyžarujú energiu vo forme rádiofrekvenčného žiarenia alebo rádiových vĺn a ich používanie je veľmi rozšírené. Aj malé zvýšenie rizika rakoviny spôsobené mobilmi by tak bolo znepokojujúce vzhľadom na to, koľko ľudí ich používa.
Rakovina mozgu a centrálneho nervového systému navyše vzbudzuje obavy obzvlášť, pretože telefóny sa používajú v blízkosti hlavy a pretože sa zistilo, že ionizujúce žiarenie – teda forma žiarenia s vyššou energiou, než akú vyžarujú mobilné telefóny – spôsobuje niektoré druhy nádorov mozgu. V snahe zistiť, či je používanie mobilných telefónov nebezpečné pre ľudské zdravie, bolo vykonaných mnoho rôznych štúdií.
Mobilné telefóny vyžarujú žiarenie v rádiofrekvenčnej oblasti elektromagnetického spektra. Mobily druhej, tretej a štvrtej generácie (2G, 3G, 4G) vyžarujú rádiofrekvenciu vo frekvenčnom rozsahu 0,7 až 2,7 GHz (gigahertz), prístroje piatej generácie (5G) až do 80 GHz. Všetky tieto frekvencie spadajú do neionizujúceho rozsahu spektra, ktorý je nízkofrekvenčný a nízkoenergetický. Energia je teda príliš malá na to, aby poškodila DNA. Naproti tomu ionizujúce žiarenie, kam patrí röntgenové či kozmické žiarenie, má vysokú frekvenciu a vysokú energiu. Energia ionizujúceho žiarenia môže poškodiť DNA. To môže následne spôsobiť zmeny v génoch, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Ľudské telo energiu zo zariadení, ktoré vyžarujú rádiofrekvenčné žiarenie, ako sú mobily, skutočne absorbuje.

Zdroj: cottonbro studio na Pexels
Podľa množstva štúdií je ale jediným dôsledne uznávaným biologickým účinkom absorpcie rádiofrekvenčného žiarenia u človeka, s ktorým sa môže široká verejnosť stretnúť, zahrievanie oblasti tela, kde sa mobilný telefón drží (napríklad ucho a hlava). Toto zahriatie však nie je dostatočné na to, aby merateľne zvýšilo teplotu telesného jadra. Žiadne ďalšie jasne preukázané nebezpečné zdravotné účinky rádiofrekvenčného žiarenia na ľudský organizmus neexistujú.