Spôsob ako znížiť riziko fajčenia: Ak neviete prestať, toto by vám mohlo pomôcť!
7. 4. 2020, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:02)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Na svete fajčí viac ako miliarda ľudí a len málokto dokáže skoncovať s týmto zlozvykom. Všetci si uvedomujú, ako cigarety škodia, no závislosť je silnejšia. Pritom nikotín nie je hlavným vinníkom mnohých ochorení, ale decht, ktorý sa uvoľňuje pri horení.
Zdroj: Philip Morris
Zdroj: Peter Galan
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Skončili ste s fajčením a už nikdy ste sa k nemu nevrátili? Potom patríte medzi hŕstku výnimočných. Drvivej väčšine sa to totiž nepodarí. Podľa štatistík v susednom Česku iba 4 % dospelých fajčiarov, ktorí sa pokúsia skoncovať s cigaretami, sa to naozaj podarí. Zvyšných 96 % sa k fajčeniu napokon vráti. S pomocou odborníka úspešnosť odvykania narastá až na zhruba 35 percent.
Cigaretový dym pritom obsahuje 4 000 – 7 000 toxických látok. „Ľudia fajčia pre nikotín, ale umierajú kvôli látkam v cigaretovom dyme,“ toto tvrdenie zastávajú viacerí lekári. Niektorí z nich dokonca otvorene pripúšťajú, že alternatívy ku cigaretám, ktoré tabak nespaľujú a neobsahujú dym, sú pre dospelých fajčiarov menším rizikom.

Znižovanie rizika je moderný prístup, ktorí lekári dlhé roky využívajú pri odvykaní od závislostí. Darí sa im vďaka nemu znižovať škodlivé zdravotné, sociálne a ekonomické následky fajčenia či užívania drog a súčasne chrániť zvyšok spoločnosti. Tento prístup podporuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a považuje ho za jednu z možností, ako bojovať proti závislostiam.
V Českej republike už prijali koncept znižovania rizika, ktorý je súčasťou vládou schváleného akčného plánu pre boj so závislosťami pre roky 2019 až 2021. Úrad verejného zdravotníctva v Anglicku (Public Health England) v rokoch 2015 a 2018 konštatoval, že elektronické cigarety predstavujú pre fajčiara o 99 % menšie riziko ako klasické cigarety a považuje ich za nástroj vhodný na odvykanie od fajčenia.
Alternatívy predstavujú nádej
V odborných kruhoch panuje názor, že elektronické cigarety a zariadenia na zahrievanie tabaku môžu byť menej rizikové než fajčenie samotných cigariet. „Nikto nefajčí kvôli dymu a dechtu, fajčiari si zapaľujú okrem rituálu predovšetkým kvôli nikotínu. Ide o to ponúknuť im k nemu cestu, ktorá nebude toľko ohrozovať ich zdravie. V angličtine sa tomu hovorí harm reduction. Ideálne je samozrejme nulové vystavenie tabakovému dymu vrátane pasívneho fajčenia. A keď už nedokážete skoncovať s fajčením, aspoň to robte tak, aby ste si čo najmenej ubližovali,“ uviedla pre VÍKEND Dnes profesorka Eva Králiková, predsedníčka Spoločnosti pre liečbu závislosti od tabaku.
Okrem toho je v hre aj zdravie nefajčiarov. Na Slovensku v dôsledku pasívneho fajčenia zomiera odhadom 500 ľudí ročne. Pasívne fajčenie je u nefajčiarov príčinou pľúcnych chorôb a ďalších vážnych ochorení. Je potvrdené, že menej rizikové alternatívy, najmä elektronické cigarety a zariadenia na zahrievanie tabaku, nie sú zdrojom pasívneho fajčenia.
Samozrejme, ani zahrievaný tabak ani e‑cigarety nemožno odporúčať ako úplne nezávadné, pretože nikotín zostáva návykový. A aj keď je medzi ľuďmi veľa skeptikov, menej škodlivé alternatívy sú rozhodne sľubnou cestou pre dospelých fajčiarov, ktorí by vo fajčení naďalej pokračovali. Stále však platí, že najlepšie pre zdravie je úplne skončiť s používaním tabakových výrobkov alebo nikdy nezačať.