Spoločný či oddelené účty. Buzerácia či dôvera? Odborníci majú jasný odkaz! Súhlasíte s nimi?
4. 2. 2025, 20:54
Podľa psychológa Dr. Tibora Hrozáňa oddelené financovanie môže byť správne v prípade, že si partneri zadefinujú aj spoločné podiely na výdavkoch. Tie sú tvorené životom rodiny, detí, nákladmi na bývanie, výživné a podobne. „Teda nemôžem sa oddelením účtu postarať o ochranu svojich príjmov a zároveň v tej istej dohode neriešiť aj krytie iných povinných výdavkov. To je zlá dohoda. Ak však v dohode o správe a riadení financií budú riešené aj pravidlá krytia výdavkov, môže byť dohoda o oddelených účtoch v poriadku,“ hovorí doktor Hrozáň.
„Táto téma je dôležitá a legitímna zvlášť dnes, keď sú v príjmoch partnerov často vysoké rozdiely, respektíve majú rôzne formy vlastníctva majetku,“ dodáva psychológ.
Anketa
Máte spoločný či oddelené účty?
- samozrejme, spoločný účet43%
- jeden spoločný a aj oddelené9%
- máme oddelené účty a vyhovuje nám to47%
Hlasovanie bolo ukončené
Aj podľa odborníkov na financie sú oddelené účty dobrou voľbou pre tých, ktorí si chcú zachovať pocit istej nezávislosti. Výhodou je, že sa nemusia partnerovi spovedať, za čo minuli peniaze. Spoločný účet je riešením pre páry, ktoré nemajú problém s tým, že budú hospodáriť bez výhrad spolu. Kompromisom môže byť jeden spoločný účet a dva oddelené účty.
Finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar vidí v dvoch účtoch partnerov viac pozitív ako negatív. „Hlavné negatívum je dostupnosť peňazí po smrti majiteľa účtu,“ upozorňuje Škriniar. „Spoločný či oddelený účet je aj o vzájomnej dôvere medzi partnermi. Pri spoločnom je náročné zatajiť určité výdavky, čo sťažuje moment prekvapenia pri darčekoch či oslavách,“ dodáva.
Pokiaľ majú partneri viacero účtov, má každý z nich plnú kontrolu nad svojimi financiami. Je to základ jeho finančnej nezávislosti aj podľa Lindy Gálikovej z 365.bank. „Na zdieľanie spoločných nákladov za domácnosť a ďalších spoločných výdavkov môže byť pohodlnejšie mať popri vlastnom účte aj spoločný alebo účet s disponentom. Partneri tak majú lepší prehľad o spoločných finančných tokoch,“ uvádza. „Vo vzťahu sú dôležité komunikácia a dôvera – a to sa týka aj financií. Samozrejme, s rešpektovaním finančnej autonómie každého z partnerov. Spoločné výdavky je rozumné zdieľať a komunikovať o nich. Väčšie investície robia partneri spravidla spoločne.“