Reklama

Spoliehate sa na náramky proti hmyzu? Zabudnite! Bude na vás sadať ako muchy na lep

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: Ako dopadol test všetkých náramkov? Výsledok bol katastrofou! Náramky vám nepomôžu
    Zdroj: Státní zdravotní ústav
    Reklama

    Kúpili ste si náramok proti komárom a máte pocit, že vôbec nefunguje? Je to tak alebo sa vám to iba zdá? Českí odborníci sa to rozhodli potvrdiť alebo vyvrátiť. Ako dopadli testy? Katastrofálne!

    Odborníci z českého Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dostali opakované sťažnosti rodičov, ktorí mali zlé skúsenosti s takzvanými repelentnými náramkami.

    Tí sa teda rozhodli otestovať ich funkčnosť, podľa výrobcov určených na osobnú ochranu proti komárom a v niektorých prípadoch aj proti kliešťom.

    Aj ich vlastné skúsenosti hovorili už pred testami o tom, že tieto výrobky, ktoré často stoja viac ako desiatku eur, nefungujú. Vybrali teda v predajniach štyri bežne dostupné výrobky od rôznych firiem a otestovali ich.

    Rodičia si sťažovali. Čo urobili odborníci, čítajte >>>

    A výsledky? Tie potvrdili, že ochranný účinok, ktorý náramky sľubujú až na niekoľkých týždňov, jednoducho povedané neexistuje.

    „Volali nám opakovane napríklad mamičky detí, ktoré vybavili svoje ratolesti náramkami proti komárom do tábora, ale deti sa im vrátili celé poštípané. Niektoré výrobky sľubujú na obaloch dokonca niekoľkotýždňovú ochranu proti poštípaniu, a to aj pri cestách do tropických oblastí," vraví vedúci Národného referenčného laboratória pre dezinsekciu a deratizáciu Martin Kulma.

    ,,Vzhľadom na to, že nami testované štyri rôzne výrobky absolútne žiadnu ochranu neposkytli, ani jednu minútu od nasadenia, môže ísť doslova o hazard so zdravím, ak spotrebiteľ tvrdeniu na výrobku uverí. Uvedomme si, že krv sajúci hmyz prenáša najrôznejšie patogény a človek domnievajúci sa, že ho náramok chráni, sa tak nevedomky môže vystavovať napríklad riziku infekcie kliešťovou encefalitídou, boreliózou, ale napríklad aj maláriou či horúčkou dengue v tropických oblastiach,“ varuje Martin Kulma.

    Odborníci "vyrazili" na nákup. Ako dopadol, čítajte na druhej strane...

    Odborníci SZÚ vyrazili na nákup bežne ponúkaných „repelentných“ náramkov a priniesli vzorky štyroch výrobkov. Informácie na obaloch o ochrane zneli veľkolepo. Deklarujú napríklad až osemtýždňovú účinnosť, a to nielen proti komárom aj kliešťom, ale napríklad aj proti blchám. Podľa výrobcov stačí len náramky navliecť na ruku, v prípade silnej expozície hmyzu potom jeden na ruku a jeden na nohu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO Test na náramok proti komárom zlyhal na celej čiare
      Zdroj: Státní zdravotní ústav

      „Osobne som si všetky testované náramky navliekla na ruku a tú vložila do testovacej klietky, kde máme na tento účel špeciálne pripravené testovacie komáre. Je ich tam až okolo päťdesiat. Keď to popíšem jednoducho, náramky im boli úplne ľahostajné. Do pár sekúnd som bola poštípaná a komáre sadali aj na takzvané repelentné náramky. To znamená, že výrobok s trochou zveličenia povedané, neochráni proti hmyzu ani sám seba, nieto aby repelentným účinkom pokryl celú plochu ľudského tela,“ popisuje testujúca odborníčka Terézia Arnoldová, zástupkyňa vedúceho Národného referenčného laboratória pre dezinsekciu a deratizáciu.

      Čo pomohlo proti komárom? Pozrite si video a čítajte na ďalšej strane...

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO: Náramky proti komárom sú na hmyz prikrátke. Čo zafungovalo? Obyčajný repelent!
        Zdroj: Státní zdravotní ústav

        „Pre kontrolu sme potom vykonali v rovnakej klietke s komármi test s rukou ošetrenou repelentným prípravkom s 28 % účinnou látkou DEET. Overili sme tým jednak, že komáre nie sú z akéhokoľvek dôvodu necitlivé voči repelentným látkam, ale tiež znova aj fakt, že repelentné náramky neposkytli ochranu proti komárom úplne žiadnu. Na ruku ošetrenú repelentom nesadal hmyz ani po opakovanom pokuse po štyroch hodinách,“ popísala kontrolný pokus ďalšia z testujúcich odborníčok Zdeňka Leipnerová Galková.

        Po vykonaní týchto testov odporúčajú odborníci nespoliehať na repelentné náramky a na ochranu proti hmyzu používať repelenty s účinnými látkami (napr. DEET, IR 3535, icaridín), ktorých obsah je v percentách uvedený na každom výrobku, rovnako tak ako čas ochrany.

        Vzhľadom na to, že boli testované len štyri výrobky, nemôžeme všetky takzvané repelentné náramky označiť plošne za neúčinné. Dá sa ale domnievať, že pokiaľ si navlečiete na zápästie čímkoľvek napustený náramok, ťažko možno od neho očakávať ochranu celého tela proti hmyzu. Myslime tiež na to, že ani repelenty nie sú stopercentnou ochrannou proti hmyzu. Preto nepodceňujme ani ďalšie preventívne ochranné opatrenia, ako sú vhodné oblečenie, prehliadka celého tela po návrate z prírody a prípadne využitie moskytiéry.

        Prečítajte si tiež: