Špekulanti z čísla, ktoré má predvoľbu +882 alebo +212 či inú neznámu, vás len prezvonia a potom položia – ich zámerom totiž je, aby ste zavolali naspäť. „Len dvakrát mi to zazvonilo a nič. Neskôr som si našla ďalší zmeškaný hovor, no nereagovala som. Hneď sa mi to nezdalo,“ upozornila Monika (42) z Polomky.


Rovnakú skúsenosť majú ďalší naši čitatelia. Mobilní operátori o probléme vedia. „Podozrivé volania a prezváňania z cudzích krajín, najmä afrických a ázijských, ale aj z Európy či Oceánie, je problém, ktorý sa pravidelne opakuje niekoľkokrát za rok,“potvrdila pre náš denník hovorkyňa O2 Slovakia Tereza Molnár.


Telekomunikačné spoločnosti síce podozrivé čísla pravidelne blokujú, ale úplne zabrániť nekalému kšeftu vraj nie je možné. Roboty totiž vygenerujú tisíce ďalších čísel a vždy sa nájdu obete, ktoré sa dajú oklamať a zavolajú naspäť, čo ich vyjde draho. Ako sa brániť?


„Funguje to tak, že zákazníci nahlásia dané čísla a operátori ich zablokujú. Keďže však s veľkou pravdepodobnosťou ide o roboty, je len otázkou času, kedy sa vygeneruje iné číslo a to začne ľudí prezváňať,“vysvetlil Peter Kimijan z Telekomu. Na zoznamoch telekomunikačných spoločností sú tisícky takýchto čísel.


​Čísla s predvoľbou +882 vyzváňali už aj v minulosti. Išlo o telefonáty spájané cez satelit, čo ich mnohonásobne predražovalo: minúta volania vyšla aj 4 eurá! Ak vám takýto hovor len príde, neplatíte nič. Ak však zavoláte späť, čakajte mastný účet! „Odchádzajúci hovor je totiž spoplatnený podľa cenníka,“varuje hovorkyňa Molnár.


Najúčinnejšia ochrana teda je nevolať späť. Samozrejme, pokiaľ naozaj nečakáte hovor zo Somálska alebo z inej exotickej krajiny.

Podozrivé predvoľby:

+93 z Afganistanu
+212 z Maroka
+222 z Mauretánie
+224 z Guiney
+231 z Libérie
+252 zo Somálska
+717 z Číny
+882 operátor z arabskej krajiny

Prečítajte si tiež:

Zažili ste už podobný telefonát? Napíšte nám do diskusie!