Šokujúci oznam vydesil zákazníkov: Budú potraviny v slovenských obchodoch NA PRÍDEL?
25. 4. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:35)

Maximálne 5 kíl múky či 6 fliaš oleja! Takéto oznamy v obchodoch vystrašili viacerých Slovákov a pýtajú sa: Budú potraviny na prídel? Paniku v obchodoch spustila vojna na Ukrajine a prvé správy, že na pultoch môžu v krátkom čase chýbať práve múka či olej, ktoré vo veľkom vyváža nielen náš východný sused, ale aj Rusko. Obchodníci tvrdia, že predaj tovaru obmedzujú kvôli špekulantom, nie pre nedostatok výrobkov. Hrozí teda, že niektoré potraviny v obchodoch nezoženieme?
Zdroj: tasr
Zdroj: František Iván
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku

Mnohí Slováci si ešte pamätajú nakupovanie v časoch komunizmu, keď sa v radoch stálo na banány či toaletný papier. V minulosti nebolo v obchodoch toľko tovaru ako dnes a neraz sa aj stalo, že istý výrobok dočasne nebolo dostať. Aj preto mnohých vystrašili oznamy, že si môžu nakúpiť len isté množstvo potravín. Išlo najmä o múku či olej, ktoré ľudia z obáv začali vykupovať. Čitatelia nás upozornili, že k takémuto obmedzeniu došlo vo viacerých reťazcoch a pýtajú sa, na čo sa majú pripraviť.
Zdroj: tip čitateľa
Viaceré reťazce obmedzili množstvo predanej múky na zákazníka.
„V reťazcoch Terno a KRAJ sme obmedzili nákup múky preventívne, a to 5 kíl na osobu. Je to z toho dôvodu, aby v budúcnosti nevznikla situácia, ktorú sme mohli vidieť na začiatku pandémie a lockdownu, keď ľudia húfne nakupovali nadbytok potravín,“ uviedol marketingový manažér Marek Koštrna. „Naša spoločnosť má na centrálnych skladoch dostatok múky. Dodávatelia nás však informovali, že ak by sa múka nakupovala masovo aj naďalej, môže to viesť k občasným nedodávkam tovaru spôsobeným tým, že by sa múka jednoducho nestíhala mlieť,“ ubezpečil Koštrna.
Vojna ženie ceny nahor
S podobnými obmedzeniami sa však stretli aj zákazníci ďalších reťazcov. Známy nemecký predajca hovorí, že ide o bežnú prax pri akciách. „Pri niektorých vybraných potravinách, ktoré predávame v krátkodobej akčnej ponuke, a teda za mimoriadne výhodné ceny, sme sa rozhodli nastaviť obmedzenie na odber v obvyklom spotrebiteľskom množstve. Nakoľko Lidl je maloobchodným predajcom potravín, našim cieľom je umožniť nákup týchto produktov čo najväčšiemu počtu našich zákazníkov,“ upresnil vedúci úseku komunikácie Tomáš Bezák. Informoval, že zásobovanie potravinami nie je ohrozené a ani neočakávajú výpadky.
Prezidentka Zväzu obchodu SR Nadežda Machútová potvrdila, že viaceré siete obmedzili množstvo predávaného tovaru z obáv pred vykúpením niektorých druhov potravín. „Toto však nie je obmedzením v pravom zmysle slova, lebo ide o veľké množstvá, ktoré reálne nikto z nás nenakupuje a nemá šancu spotrebovať. Toto sa deje len z dôvodu prípadných špekulatívnych nákupov za účelom ďalšieho predaja. Takýmto spôsobom sa bránia aj maloobchodné siete v iných členských štátoch EÚ," spresnila.
Zdroj: tip čitateľa
Ceny oleja aj obavy z jeho nedostatku od vypuknutia vojny vystrelili nahor.
Ktoré potraviny môžu chýbať? Čítajte na ďalšej strane >>>
Najčastejšie sa podľa nej spomína práve olej a múka ako najcitlivejší sortiment. „Aj v tomto prípade môžem potvrdiť, že k výrazným výpadkom nedochádza a na pultoch sa vždy dajú nájsť iné druhy tohto sortimentu, ktoré sú zastupiteľné," priblížila.
Pred poplašným šírením správ o nedostatku tovaru varoval aj premiér Eduard Heger (OĽaNO). Práve panika môže spôsobiť zvýšenie jeho ceny. „Pandémia a do toho ruská invázia na Ukrajinu znepokojujú trhy, farmárov i obchodníkov a určite zapríčiňujú aj výpadok určitých komodít. Toto všetko dokopy vytvára tlak na ceny. Ale nie je žiadny dôvod na paniku, ktorú by tak rád u nás vyvolal prezident Putin, mimochodom ten, ktorý má priamu zodpovednosť za rast cien energií a potravín,“ uviedol.
Vo všeobecnosti je podľa obchodníkov situácia so zásobovaním v našich obchodných sieťach plynulá. „Zatiaľ sme zaznamenali iba krátenie niektorých dodávok v zmysle, že tieto nie sú dodávané na také dlhé obdobie, na aké sme boli zvyknutí, ale sú dodávané na kratšie obdobie z dôvodu opatrnosti, ale aj z dôvodu neustále sa zvyšujúcich odbytových cien, otvárania zmlúv a preceňovania tovaru. Taktiež sme v niektorých prípadoch zaznamenali posunutie dodávok o týždeň alebo o dva," doplnila Machútová. Dodala, že nedostatku potravín pre Slovákov sa neobávajú. Sme totiž súčasťou odolného jednotného trhu Únie.
Potvrdil to aj predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič. „V rámci obchodu máme aj dobre diverzifikovaných dodávateľov, čiže keby bol aj niekde problém, tak sa to vie nahradiť iným dodávateľom alebo alternatívnym produktom. V rámci EÚ sa vyprodukuje takmer dvojnásobok potravín ako sa spotrebuje, čiže nevnímame ani do budúcnosti, že by hrozil nedostatok potravín v rámci EÚ,“ uzavrel Krajčovič.
Odkiaľ budeme mať múku a ďalšie potraviny? Čítajte na ďalšej strane >>>
Viac pôdy na pestovanie plodín
Európska únia v reakcii na vojnu a prípadný nedostatok niektorých plodín povolila tento rok vysiať viac územia. „Poľnohospodári môžu tento rok výnimočne osiať aj tie plochy, ktoré by z dôvodu ekologických opatrení zostali ležať úhorom. Ide celkovo o 36000 hektárov pôdy uvoľnených na pestovanie plodín,“ informuje ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Doplnili, že toto opatrenie prispeje nielen k našej potravinovej bezpečnosti, ale ekonomicky pomôže aj samotným poľnohospodárom, ktorí budú môcť predať viac úrody.