Ministerstvo zdravotníctva po tlaku lekárov aj pacientov schválilo používanie lieku Ivermectin ešte koncom januára. Zatiaľ ho na Slovensku nemáme, mal by však prísť najbližšie dni. „Lekári na Slovensku dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu COVID-19. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis,“ informoval rezort.

Na liek sa spolieha aj lekárka Michaela Tašárová, ktorá pracuje na oddelení Klinickej mikrobiológie a centrálnej sterilizácie v Kysuckej nemocnici v Čadci. V zúfalstve sa s naliehavou výzvou obrátila na premiéra Igora Matoviča, vicepremiéra Richarda Sulíka a vicepremiérku Veroniku Remišovú. „Aby vláda prestala konfiškovať Ivermectin, najúčinnejší, vysoko bezpečný a lacný liek na liečbu covidu, slovenským lekárom, ktorí ho na liečbu svojich pacientov, kolegov a rodín objednali zo zahraničia,“ povedala lekárka, ktorá je už ale rok na materskej. 

Podľa Tašárovej sa ním úspešne lieči COVID-19 v polovici sveta, je to liek zaradený na zoznam bezpečných liekov WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), dokonca aj pre deti a používa sa viac ako 40 rokov.

m na Slovensku neprestajne zomierajú stovky chorých, život zachraňujúci liek  na absurdný smrteľný príkaz vlády už týždne zadržiavajú colnice v Žiline a iných mestách,“ hovorí a apeluje na čelných predstaviteľov vlády, aby ho uvoľnili. Sama ho vraj objednala z Indie od farmaceutických dodávateľov, no liek zhabali colníci. India totiž patrí medzi najväčšieho výrobcu a dodávateľa liekov do celého sveta. Nielen lekári, ale aj obyčajní ľudia si ho začali zháňať zo zahraničia na samoliečbu. Colníci odvtedy zadržali desiatky týchto liekov. Zároveň upozorňujú, že ide o zásielky súkromných osôb, nie zdravotníckych zariadení.

Čo na to úrady. Čítajte na ďalšej strane >>>