Lekárski odborári oznámili, že výpovede podáva takmer 2 000 lekárov pracujúcich v nemocniciach a ďalšie pribúdajú. Koľko výpovedí v konkrétnych zariadeniach doteraz padlo, nie je zrejmé, isté však je, že lekárom po mesiacoch doťahovania s vládou pretiekol pohár trpezlivosti. Bývalého šéfa rezortu zdravotníctva to vôbec neprekvapuje.

„Ich mzdové ocenenie vzhľadom na vysokú infláciu ako ocenenie celého zdravotníctva je katastrofálne. Omnoho horšie ako u lekárov je to u sestier, ktoré robia za ‚žobračinky‘,“ nedával si servítku pred ústa Rudolf Zajac.

Lengvarský tvrdí, že situáciu s nespokojnými lekármi rieši a vyjadrenia lekárskych odborárov o nezáujme a ničnerobení rázne odmieta. „Tvrdenie, že ministerstvo nič nerobí, len čaká na počet výpovedí, je krajne nepravdivá informácia. Ministerstvo rokuje nielen s lekármi, ale aj so zástupcami ďalších zdravotníckych povolaní,“ odkázal ešte vo štvrtok Lengvarský. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) lekárov znova vyzval, aby svoje výpovede prehodnotili.

Slová ministra a premiéra však lekárov nepresvedčili, práve naopak. K nespokojným doktorom sa pridali aj ďalšie zdravotnícke profesie. Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo zistiť, že mizerná nálada je aj medzi záchranármi. Mnohí z nich po vzore lekárov vraj už podali výpovede. „Počas 24 hodín došlo k organizačným zmenám v ZZS BA tak rapídne, že zostali iba traja regionálni záchranári na celé Slovensko,“ zdôverila sa záchranárka, ktorá chce zostať v anonymite.

CELÚ VÝPOVEĎ ZÁCHRANÁRKY NÁJDETE V GALÉRII

Záchranárov však zaskočila tvrdá reakcia nadriadených, ktorá prišla po podaní výpovedí. „Bez oznámenia vopred nám strhli príplatky približne 560 eur v hrubom mesačne už za mesiac september. Všetci sme s nimi počítali,“ posťažovala sa záchranárka.

Reakciu ZZS BA nájdete na druhej strane >>>