Reklama

PIVO má menej alkoholu ako vodka a môžete po ňom skôr šoférovať. OMYL! Takáto je pravda naozaj!

Reklama

Mýtov o alkohole koluje na Slovensku napriek osvete stále dosť, aj keď sa situácia oproti minulým rokom zlepšuje. Najrozšírenejší mýtus o tvrdom a mäkkom alkohole je na ústupe. Alkohol je len jeden a akákoľvek jeho nadmerná konzumácia je škodlivá. Potvrdzujú to aj najnovšie údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých na celom svete zomierajú každoročne takmer tri milióny ľudí na následky konzumácie alkoholu.

Hoci úmrtnosť v posledných rokoch mierne klesla, je stále "neprijateľne vysoká". Z údajov WHO vyplýva, že asi 2,6 milióna úmrtí ročne možno pripísať konzumácii alkoholu, čo predstavuje 4,7 percenta všetkých úmrtí. Takmer tri štvrtiny obetí boli muži. Závislých od alkoholu je ďalších takmer 209 miliónov ľudí, teda približne 3,7 percenta svetovej populácie. Alkohol každoročne zapríčiňuje globálne takmer jedno z 20 úmrtí. Do tejto štatistiky je započítané aj šoférovanie pod vplyvom alkoholu, násilie súvisiace s alkoholom a rôzne choroby.

"Pitie alkoholu výrazne poškodzuje zdravie, zvyšuje riziko chronických chorôb a duševných porúch a vedie k miliónom úmrtí, ktorým sa dá každoročne predísť," povedal generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Od roku 2010 došlo síce k určitému poklesu spotreby alkoholu, zdravotná a sociálna záťaž však zostáva "neprijateľne vysoká". Predstavitelia WHO konštatovali, že jej cieľ znížiť spotrebu alkoholu o 20 % do roku 2030 v porovnaní s úrovňou z roku 2010 sa v súčasnosti nedá dosiahnuť.

Anketa

Veríte tomu, že pivo má menej alkoholu ako iné nápoje?

  • áno, samozrejme34%
  • áno, doteraz som bol/a o tom presvedčený/á14%
  • nie, v žiadnom prípade38%
  • neviem12%

Hlasovanie bolo ukončené

Urýchli odbúranie alkoholu pitie vody? Veríte tomu? Takto to je...

Problém s alkoholom sa nevyhýba ani Slovensku, aj keď šírenie osvety o zodpovednom pití alkoholu prináša svoje ovocie. Zo štatistík Policajného zboru SR vyplýva, že za rok 2023 sa stalo menej dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu, v porovnaní s rokom 2022 klesol o 6 %, čo svedčí o tom, že edukácia má zmysel.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo občianske združenie Fórum Pi s rozumom zrealizovalo po celom Slovensku edukačno-preventívny program Účet za nehodu. Jedným z jeho cieľov je aj vyvracanie neprávd o alkohole, rebríček ktorých ešte donedávna viedlo delenie alkoholu na mäkký a tvrdý. „Časté ľudové delenie na tvrdý a mäkký alkohol je nezmyselné a vyplýva z neho ďalší mýtus o tom, že malé pivo je „menšie zlo“ než trebárs „panák“ vodky,“ vysvetľuje Tomáš Huba z občianskeho združenia. „Zdá sa, že najrozšírenejší mýtus o rôznych pomeroch alkoholu v nápojoch bude prekonaný a to nás teší, pretože to potvrdzuje, že naša doterajšia práca mala zmysel,“ hovorí Huba.

„Na otázku, či viac alkoholu obsahuje malé pivo, pohár vína alebo panák vodky, odpovedalo správne 53 % účastníkov kvízu, čo je nárast oproti minulému roku. Pozitívnych je tiež 63 % správnych odpovedí na otázku, či je horší tvrdý alebo mäkký alkohol,“ uviedol Huba. Zároveň však upozornil, že hoci výsledky kvízu ukazujú zlepšenie povedomia o zodpovednom pití alkoholu, stále je ešte čo robiť. „Nemôžeme zaspať na vavrínoch. Viac ako 80 % účastníkov kvízu zle určilo, že veľké pivo má menej alebo rovnaký obsah alkoholu ako panák vodky. Len 18 % by správne určilo, že viac alkoholu má v tomto prípade pivo.“

Podľa jeho slov navyše ešte stále však panuje ďalší mylný názor, že odbúranie alkoholu urýchli pitie vody alebo „poriadny základ“. „Ľuďom vysvetľujeme, čo je pravda, a prečo je mýtus mýtom, takže sa hneď dozvedia, že pitím vody ani mastným jedlom odbúranie alkoholu neurýchlia a aj to, čo skutočne pomáha,“ vysvetľuje Tomáš Huba. Takmer 40 % respondentov mylne verí, že odbúranie alkoholu urýchlia práve pitím vody a 23 %, že im pomôže mastné jedlo. Iba 13 % správne uviedlo, že musia počkať, kým sa telo s alkoholom vysporiada samé.

Pre mnohých bol prekvapením aj fakt, že v prípade, ak si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu a spôsobia nehodu, môže ich to priviesť na mizinu. „Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je hrubým porušením zákona, ale aj poistných podmienok a dôvodom na zamietnutie uplatneného nároku,“ vysvetľuje správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová a poznamenáva, že najväčšiu jednorazovú škodu z PZP vyše 238-tisíc eur spôsobila vodička pod vplyvom omamných látok.