Vedci z Floridskej univerzity zistili, že toaletný papier môže byť hlavným zdrojom znečistenia životného prostredia pre perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), známejšie ako večné chemikálie. Informuje o tom webový portál EU Observer. "PFAS je skratka pre veľkú skupinu používaných umelých chemikálií, ktoré sa v priebehu času hromadia v životnom prostredí a rovnako v živých organizmoch," vysvetlila pre denník Plus JEDEN DEŇ Mgr. Milada Eštóková, PhD., vedúca Odboru hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva.

Podľa odhadov sa v rámci celého sveta spotrebuje približne 184 miliárd kotúčov toaletného papiera a vyrúbe sa približne 700 miliónov stromov. Ochrana životného prostredia a rúbanie lesov však nie sú jediným problémom. Vedci z Floridskej univerzity najnovšie zistili, že okrem iných produktoch, ako sú napríklad panvice alebo vodeodolné oblečenie, sa nebezpečné chemikálie PFAS nachádzajú aj v toaletnom papieri. "Naše výsledky naznačujú, že toaletný papier by sa mal považovať za potenciálne hlavný zdroj PFAS vstupujúcich do systémov čistenia odpadových vôd,“ poznamenal autor štúdie Timothy Townsend.

Znepokojivé výsledky aj z Európy

Vzorky, na ktorých sa nebezpečné chemikálie nachádzali, odobrali vedci z odpadovej vody z USA, Afriky a Európy a našli na nich vyše 6 druhov PFAS. Na druhej strane však zdôrazňujú, že svojimi výsledkami nechcú ľudí vystrašiť, skôr im pripomenúť, že chemické látky sú všade prítomné.

>>> MAPU VÝSKYTU TOXICKÝCH JEDOV NA SLOVENSKU NÁJDETE V GALÉRII <<<

PFAS sa pritom nenachádzajú iba v toaletnom papieri. "Používajú sa od 50. rokov 20. storočia na celom svete v rôznych produktoch, ako sú napr. hasiace peny, elektronika, nelepivé panvice a čistiace prostriedky, funkčné oblečenie, kozmetika, ako aj vo viacerých priemyselných procesoch," hovorí Milada Eštóková z Úradu verejného zdravotníctva. Pripomína, že ľudia sa môžu vystaviť nebezpečným látkam prostredníctvom vdychovania, prehĺtania alebo absorbovania cez kožu.

Hrozí cukrovka aj rakovina

Chemické látky PFAS neškodia len životnému prostrediu, ale aj človeku a do nášho tela sa dostávajú cez vodu a stravu. Horšie je, keď pravidelne používate nejaký produkt, ktorý PFAS obsahuje. Medzi možné negatívne vplyvy na naše zdravie patrí poškodenie obličiek, ochorenie štítnej žľazy, obezita, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, zvýšené riziko rakoviny prsníka. Väčšie riziká ochorenia môžu mať tehotné ženy a deti. Pretože sa PFAS prirodzene nerozkladajú, môžu spôsobiť aj rakovinu.

Sledujú chemikálie PFAS aj vo vodách na Slovensku? Článok pokračuje na druhej strane >>>