Reklama

ŠOK V toaletnom papieri sú látky, ktoré spôsobujú RAKOVINU: Európska únia chce ZÁKAZ

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Zisťovali sme, kde na Slovensku chýba najviac lekárov: Najhoršie je na tom východ!
    Reklama

    Bez niektorých vecí sa v živote neobídeme. Jednou z nich je aj toaletný papier. V Portugalsku, kde je jeho spotreba najvyššia, minie v prepočte jeden človek za celý svoj život približne 1 035 kilometrov toaletného papiera. Ochrancovia životného prostredia však bijú na poplach. Vo veci, ktorú používame deň čo deň, sa totiž nachádzajú nebezpečné chemikálie.

    Vedci z Floridskej univerzity zistili, že toaletný papier môže byť hlavným zdrojom znečistenia životného prostredia pre perfluorované a polyfluorované látky (PFAS), známejšie ako večné chemikálie. Informuje o tom webový portál EU Observer. "PFAS je skratka pre veľkú skupinu používaných umelých chemikálií, ktoré sa v priebehu času hromadia v životnom prostredí a rovnako v živých organizmoch," vysvetlila pre denník Plus JEDEN DEŇ Mgr. Milada Eštóková, PhD., vedúca Odboru hygieny životného prostredia z Úradu verejného zdravotníctva.

    Podľa odhadov sa v rámci celého sveta spotrebuje približne 184 miliárd kotúčov toaletného papiera a vyrúbe sa približne 700 miliónov stromov. Ochrana životného prostredia a rúbanie lesov však nie sú jediným problémom. Vedci z Floridskej univerzity najnovšie zistili, že okrem iných produktoch, ako sú napríklad panvice alebo vodeodolné oblečenie, sa nebezpečné chemikálie PFAS nachádzajú aj v toaletnom papieri. "Naše výsledky naznačujú, že toaletný papier by sa mal považovať za potenciálne hlavný zdroj PFAS vstupujúcich do systémov čistenia odpadových vôd,“ poznamenal autor štúdie Timothy Townsend.

    Znepokojivé výsledky aj z Európy

    Vzorky, na ktorých sa nebezpečné chemikálie nachádzali, odobrali vedci z odpadovej vody z USA, Afriky a Európy a našli na nich vyše 6 druhov PFAS. Na druhej strane však zdôrazňujú, že svojimi výsledkami nechcú ľudí vystrašiť, skôr im pripomenúť, že chemické látky sú všade prítomné.

    PFAS sa pritom nenachádzajú iba v toaletnom papieri. "Používajú sa od 50. rokov 20. storočia na celom svete v rôznych produktoch, ako sú napr. hasiace peny, elektronika, nelepivé panvice a čistiace prostriedky, funkčné oblečenie, kozmetika, ako aj vo viacerých priemyselných procesoch," hovorí Milada Eštóková z Úradu verejného zdravotníctva. Pripomína, že ľudia sa môžu vystaviť nebezpečným látkam prostredníctvom vdychovania, prehĺtania alebo absorbovania cez kožu.

    Hrozí cukrovka aj rakovina

    Chemické látky PFAS neškodia len životnému prostrediu, ale aj človeku a do nášho tela sa dostávajú cez vodu a stravu. Horšie je, keď pravidelne používate nejaký produkt, ktorý PFAS obsahuje. Medzi možné negatívne vplyvy na naše zdravie patrí poškodenie obličiek, ochorenie štítnej žľazy, obezita, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, zvýšené riziko rakoviny prsníka. Väčšie riziká ochorenia môžu mať tehotné ženy a deti. Pretože sa PFAS prirodzene nerozkladajú, môžu spôsobiť aj rakovinu.

    Sledujú chemikálie PFAS aj vo vodách na Slovensku? Článok pokračuje na druhej strane >>>

    Sledujú chemikálie aj vo vodách na Slovensku?

    "Orgány verejného zdravotníctva majú v štádiu schválenia novú vyhlášku ministerstva zdravotníctva, kde pribudli aj ukazovatele PFAS, pričom na základe požiadaviek smernice (EÚ) 2020/2184 sa ukazovatele „PFAS – spolu“ a „Súčet PFAS“ na území SR začnú zisťovať najneskôr od 13. januára 2026, a to na základe záverov z vykonaného manažmentu rizík plôch povodia pre miesta odberu," povedala pre náš denník Milada Eštóková.

    Európska komisia má zároveň do 12. januára 2024 vypracovať technické usmernenia týkajúce sa metód analýzy monitorovania perfluóralkylovaných a polyfluóralkylovaných látok v parametroch „PFAS – spolu“ a „Súčet PFAS“ vrátane detekčných limitov, parametrických hodnôt a frekvencie odberu vzoriek.

    EÚ chystá zákaz

    Zákaz používania PFAS podporilo do dnešného dňa viac ako 115 organizácií z celého sveta a návrh na zakázanie už podali Európskej chemickej agentúre štáty ako Dánsko, Holandsko, Nemecko, Nórsko a Švédsko. Legislatíva k tomu zákazu však bude hotová približne o dva roky a na jej vstup do platnosti bude platiť 18-mesačná lehota. Zákaz by tak s najväčšou pravdepodobnosťou mohol platiť v rokoch 2026/2027. Podľa Európskej chemickej agentúry ide o jeden z najrozsiahlejších návrhov svojho druhu v dejinách Európskych únie.

    Prečítajte si tiež: