Sociologička otvorene o prísnejších potratoch: Je to ako rozhodovať o mužských semenníkoch!
26. 9. 2019, 18:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 15:43)

Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Na Slovensku v uplynulých dňoch opäť rezonuje téma potratov. Hoci ani jeden zo štyroch návrhov na sprísnenie interrupcií v parlamente nakoniec neprešiel, táto otázka naďalej rozdeľuje spoločnosť na dva tábory. Sociologička Silvia Porubänová má na celú vec jasný názor: Žiadna zmena zákona nie je potrebná.
Je rozhodovanie o ženskom tele a materstve témou, ktorou by sa mala zaoberať verejnosť a mala by byť ukotvená v zákone?
Vykonávanie umelých prerušení tehotenstva samozrejme, musí byť regulované zákonom. Pokiaľ by nebolo- potraty by sa vykonávali aj „podomácky“, či rozličnými „alternatívnymi“ spôsobmi, ktoré sú vysoko riskantné pre zdravie a životy žien. Dôležité je, že Slovenská republika má v tejto oblasti modernú legislatívu i príslušné rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré potvrdzuje zmysluplnosť a legitimitu práve takejto právnej úpravy. Volanie po sprísnení legislatívy či reštrikcii je tak doslova „kopaním do otvorených dverí“.
Prečo sa táto téma vynorila?
Za uplynulých, povedzme dvadsať rokov, počet umelých prerušení tehotenstiev klesol na svoje historické minimum. Naša populácia si teda zaslúži skôr „pochvalu“ za zodpovedný prístup k rodičovstvu. Na Slovensku naozaj neexistuje žiadna reálna spoločenská a tobôž nie osobná „objednávka“ na to, aby sa emotívnym spôsobom otvárala táto agenda. Jediný dôvod je politický. Nie náhodou sa v súvislosti s voľbami doslova vynorí množstvo iniciatív a osôb s ambíciou a požiadavkou sprísnenia či úplného zákazu interrupcií.
Sú Slováci tak nábožensky založení, že potrebujú chrániť počatie?
Bohužiaľ, aj iniciatívy a iniciátori, ktorých pohnútky sú nábožensko-ideologické slúžia politickým ambíciám a cieľom. Je zaujímavé a zarážajúce, že s rovnakou razanciou sa v predvolebnom období nikto neangažuje za životy, zdravie, dôstojný život už narodených detí. Pravdepodobne to nie je dostatočne „príťažlivé“ a neprináša to politickú pozornosť a percentá.
Nestavia nás snaha uzákoniť zákaz potratov spať do stredoveku? Nestáva sa vtedy žena len objektom, za ktorý môžu rozhodovať mocnári?
Výborná otázka! Treba povedať, že minimálne od čias Kanta sa v európskom kultúrnom priestore rešpektuje človek ako subjekt. Teda aj subjekt ľudských práv. Žena, ktorá otehotnie, sa teda okamžite stáva len objektom?! Bolo by to podobne absurdné, ako keby sme v mene takzvanej ochrany života žiadali legislatívne sprísnenie a parlamentnú kontrolu všetkých medicínskych zákrokov, ktoré sa týkajú mužských semenníkov.
Anketa
Ste za sprísnenie potratov?
Zdroj: Július Dubravay
Sociologička Silvia Porubänová