Ako by ste zhodnotili vládu nového premiéra Igora Matoviča?

- To je ťažká otázka. Vládu aj osobu premiéra môžeme hodnotiť rôznym spôsobom. Jednu vec Igorovi Matovičovi nemožno uprieť. Keď tvrdil, že ide bojovať proti korupcii, bude mať nulovú toleranciu a že to myslí vážne, tak treba povedať, že to sa mu darí. Ukazuje sa však, že ide až na hranu. Presadzuje Daniela Lipšica ako generálneho prokurátora. Matovič verí, že Lipšic môže byť ten, kto, ako sa hovorí, „vyčistí Augiášov chliev“. Všetci cítime, že je to problematický krok, ktorý jednoducho ukazuje, že niekto ako politik sa dostane na pozíciu, na ktorej by vlastne nemal byť. Môžeme mu však dôverovať, že bude nekompromisný. V tomto zmysle, keď ľudia dôverujú Matovičovi, že to myslí vážne, tak podľa mňa majú pravdu.

Čo treba premiérovi vytknúť?

- Do vlády a parlamentu doniesol ľudí, ktorí sú naprosto nepripravení. Aj na niektorých ministerských pozíciách, pri všetkej úcte, sú ľudia, ktorí by tam byť nemali. V odborných kruhoch ich nikto veľmi nepozná. Bude dlho trvať, kým sa nejak zabehnú. Myslím, že to môže dokonca znamenať stratené roky, lebo oni nebudú schopní vládnuť na úrovni. Napríklad ministerka kultúry, ktorá, myslím si, nie je pripravená na svoju pozíciu. Na druhej strane oceňujem, že aj tí, čo sú menej skúsení, sú ochotní obklopiť ľuďmi, ktorí o tom vedia možno viac, sú ochotní konzultovať, to je dobre. Pri ministerke Milanovej treba tiež oceniť, že nevyžaruje ten typ arogancie ako minulá ministerka kultúry.

Určite sú aj lepšie pripravené ministerstvá. Ktoré sú to podľa vás?

- Napríklad ministerstvo životného prostredia na čele s Jánom Budajom je veľmi príjemné prekvapenie. Nikto neočakával, že aj ľudia, ktorí nemali skúsenosť so štátnou správou, môžu mať taký „drive“, ťah na bránu. Určite aj ministerstvo spravodlivosti. Tam je hneď vidieť, že pani Kolíková má skúsenosti, že bola dvakrát štátnou tajomníčkou. Paradoxne tému, ktorú tlačil Matovič a OľaNO, zabezpečuje ona, ktorá je z inej strany - Za ľudí. Nemá na ružiach ustlané, má problematickú pozíciu, odobrali jej mnohé právomoci vo vláde. Málo sa hovorí, že ona bojuje svoj boj.

Silný a slabý moment vlády?

- Táto vláda prišla s nejakým prísľubom. Bol to veľký prísľub zásadnej zmeny. Tu by som bol trochu kritický. Ukazuje sa tiež, a to je prirodzené pri štyroch partneroch, že je veľmi nesúrodá pri istých témach. Nerozumie si a ani si nebude rozumieť. Aj keď ide o maličkosť, je mi sympatické, že Matovič zatiaľ nechal voľný priebeh tomu, že dvaja ministri tejto vlády môžu robiť zelenú politiku. A po tridsiatich rokoch, keď sa na Slovensku o zelenej politike veľa hovorí, tak toto je najzelenšia vláda, aká tu bola. Uvidíme, či ich veľký biznis nezastaví. To je neočakávaný moment, ktorý sa s OľaNO nikdy nespájal. To hodnotím ako veľmi silný moment vlády a myslím, že do budúcna to ocenia aj ľudia.

Drží koalícia pokope?

- Toto by som vytkol štýlu Igora Matoviča, že veľmi bojuje s ostatnými stranami svojej vládnej koalície. Konkrétne s tými dvomi menšími - SaS a Za ľudí. Snaží sa ich marginalizovať, snaží sa ich v istom zmysle zhltnúť. Naopak, preferuje spoluprácu so Sme rodina. Myslím, že si málo uvedomuje, že Sme rodina sa bude práve na ňom chcieť emancipovať. Sme rodina rastie a podľa môjho odhadu aj bude rásť naďalej. Je to strana, ktorá nebude mať problém nadviazať veľmi dobré vzťahy so širokými podnikateľskými kruhmi vrátane všetkých možných oligarchov. Bude to strana, ktorá je, podľa mňa, odsúdená na úspech a ten úspech im svojimi krokmi zabezpečuje Matovič, ktorého to však postupne bude stáť sympatie ľudí. To znamená, on bude z dlhodobého hľadiska skôr klesať.

Prečo bude Matovič na smiech? Čítajte ďalej >>