Reklama

Sociológ Vašečka otvorene o vláde aj premiérovi: Matovič bude na smiech, pokorí ho TENTO MUŽ!

Reklama

Neprešlo síce ešte sto dní od nástupu vlády, no Slováci si už mohli urobiť istú predstavu o štýle vládnutia novej koalície. Podľa sociológa Michala Vašečku premiérovi Igorovi Matovičovi nemožno uprieť, že sa pustil do boja s korupciou. Problematická je však jeho komunikácia k ľuďom aj zhadzovanie menších strán. To môže paradoxne pomôcť strane Sme rodina, ktorá má na to, aby prebrala pozíciu vládneho lídra po OĽaNO. No a karty môže stále zamiešať aj Smer.

Ako by ste zhodnotili vládu nového premiéra Igora Matoviča?

- To je ťažká otázka. Vládu aj osobu premiéra môžeme hodnotiť rôznym spôsobom. Jednu vec Igorovi Matovičovi nemožno uprieť. Keď tvrdil, že ide bojovať proti korupcii, bude mať nulovú toleranciu a že to myslí vážne, tak treba povedať, že to sa mu darí. Ukazuje sa však, že ide až na hranu. Presadzuje Daniela Lipšica ako generálneho prokurátora. Matovič verí, že Lipšic môže byť ten, kto, ako sa hovorí, „vyčistí Augiášov chliev“. Všetci cítime, že je to problematický krok, ktorý jednoducho ukazuje, že niekto ako politik sa dostane na pozíciu, na ktorej by vlastne nemal byť. Môžeme mu však dôverovať, že bude nekompromisný. V tomto zmysle, keď ľudia dôverujú Matovičovi, že to myslí vážne, tak podľa mňa majú pravdu.

Čo treba premiérovi vytknúť?

- Do vlády a parlamentu doniesol ľudí, ktorí sú naprosto nepripravení. Aj na niektorých ministerských pozíciách, pri všetkej úcte, sú ľudia, ktorí by tam byť nemali. V odborných kruhoch ich nikto veľmi nepozná. Bude dlho trvať, kým sa nejak zabehnú. Myslím, že to môže dokonca znamenať stratené roky, lebo oni nebudú schopní vládnuť na úrovni. Napríklad ministerka kultúry, ktorá, myslím si, nie je pripravená na svoju pozíciu. Na druhej strane oceňujem, že aj tí, čo sú menej skúsení, sú ochotní obklopiť ľuďmi, ktorí o tom vedia možno viac, sú ochotní konzultovať, to je dobre. Pri ministerke Milanovej treba tiež oceniť, že nevyžaruje ten typ arogancie ako minulá ministerka kultúry.

Určite sú aj lepšie pripravené ministerstvá. Ktoré sú to podľa vás?

- Napríklad ministerstvo životného prostredia na čele s Jánom Budajom je veľmi príjemné prekvapenie. Nikto neočakával, že aj ľudia, ktorí nemali skúsenosť so štátnou správou, môžu mať taký „drive“, ťah na bránu. Určite aj ministerstvo spravodlivosti. Tam je hneď vidieť, že pani Kolíková má skúsenosti, že bola dvakrát štátnou tajomníčkou. Paradoxne tému, ktorú tlačil Matovič a OľaNO, zabezpečuje ona, ktorá je z inej strany - Za ľudí. Nemá na ružiach ustlané, má problematickú pozíciu, odobrali jej mnohé právomoci vo vláde. Málo sa hovorí, že ona bojuje svoj boj.

Silný a slabý moment vlády?

- Táto vláda prišla s nejakým prísľubom. Bol to veľký prísľub zásadnej zmeny. Tu by som bol trochu kritický. Ukazuje sa tiež, a to je prirodzené pri štyroch partneroch, že je veľmi nesúrodá pri istých témach. Nerozumie si a ani si nebude rozumieť. Aj keď ide o maličkosť, je mi sympatické, že Matovič zatiaľ nechal voľný priebeh tomu, že dvaja ministri tejto vlády môžu robiť zelenú politiku. A po tridsiatich rokoch, keď sa na Slovensku o zelenej politike veľa hovorí, tak toto je najzelenšia vláda, aká tu bola. Uvidíme, či ich veľký biznis nezastaví. To je neočakávaný moment, ktorý sa s OľaNO nikdy nespájal. To hodnotím ako veľmi silný moment vlády a myslím, že do budúcna to ocenia aj ľudia.

Drží koalícia pokope?

- Toto by som vytkol štýlu Igora Matoviča, že veľmi bojuje s ostatnými stranami svojej vládnej koalície. Konkrétne s tými dvomi menšími - SaS a Za ľudí. Snaží sa ich marginalizovať, snaží sa ich v istom zmysle zhltnúť. Naopak, preferuje spoluprácu so Sme rodina. Myslím, že si málo uvedomuje, že Sme rodina sa bude práve na ňom chcieť emancipovať. Sme rodina rastie a podľa môjho odhadu aj bude rásť naďalej. Je to strana, ktorá nebude mať problém nadviazať veľmi dobré vzťahy so širokými podnikateľskými kruhmi vrátane všetkých možných oligarchov. Bude to strana, ktorá je, podľa mňa, odsúdená na úspech a ten úspech im svojimi krokmi zabezpečuje Matovič, ktorého to však postupne bude stáť sympatie ľudí. To znamená, on bude z dlhodobého hľadiska skôr klesať.

Prečo bude Matovič na smiech? Čítajte ďalej >>

Čo si myslíte o jeho prejave? Sám si spravuje Facebook, máva dlhé tlačové besedy...

- Svojím spôsobom v niečom pripomína Donalda Trumpa, ktorý tweetuje šokujúcou rýchlosťou. Odporúčam pozrieť aj pre tých, čo nevedia po anglicky. Tá frekvencia je naprosto neuveriteľná. Jeho tím je schopný počas jeho 20-minutového príhovoru dať von aj 10 tweetov. Niečo podobné robí aj Igor Matovič, aj keď nie na Twitteri, ale na Facebooku. Dlhé statusy, prichádzajúce často v noci. Ukazujú, že to píše naozaj on, že to nepíše jeho tím. Často vybehne z vlády, niekde na chodbe píše ďalší status a vlastne neriadi vládu. Ponára sa do mikromanažmentu, čo je veľmi nebezpečné. Premiér nemôže robiť mikromanažment.

Mal by to prenechať hovorcovi?

- Nielen hovorcovi, mal by mať celý tím. Samozrejme, on ho má, len má potrebu až nutkanie, aby to robil sám. To je problematické, lebo potom nebude mať čas viesť krajinu. To je prvá vec. Druhá vec je, že ľudia síce toto nejakým spôsobom sledujú a vyžadujú, ale skôr či neskôr sa im to preje. Toto Igorovi Matovičovi nevydrží celé roky. Jednoducho o chvíľu bude skôr zdrojom zábavy. On si to ešte možno neuvedomuje. Stále je na pozitívnej víťaznej vlne, ale tá bude upadať. Môže sa prejesť aj preto, že ľudia už facebookových statusov uvidia príliš veľa. Osobne by som mu neodporúčal pokračovať v takejto šialenej frekvencii.

A čo hovoríte na to, čo píše ľuďom?

- Problém je, že sa tam objavujú vulgarizmy, ktoré sú už za hranicou slušného správania, vymedzovanie sa voči všetkým možným, nemiestne si robenie žartov z niektorých ľudí, občas nejaký sexizmus, útoky na médiá, útoky na mimovládny sektor. Takto by sa premiér nemal správať. Na Slovensku, samozrejme, máme skúsenosti s premiérmi, ktorí vedeli byť vulgárni, bohužiaľ, týkalo sa to aj Roberta Fica, aj Vladimíra Mečiara. Niekto povie, že máme v tom tradíciu. Ale veď práve o tom mala byť zmena.

Fico vs. Pellegrini, kto vyhrá? >>

V Smere teraz majú trenice o predsednícku stoličku. Podarí sa presadiť Pellegrinimu na úkor Fica?

- Vo všeobecnosti si myslím, že Robert Fico aj vzhľadom na to, ako to má nastavené z hľadiska vnútorného poriadku Smeru, drží v rukách stranu veľmi pevne. Skôr by som očakával, že Peter Pellegrini má menšiu šancu ako Robert Fico, aj keď môžeme byť prekvapení. Myslím si, že už dnes Pellegrini a niekoľko ľudí okolo neho, to hrá na to, aby boli zo Smeru vyhodení, odídení alebo keď nie, tak by mohli povedať: No vidíte, Fico ani nie je schopný zvolať snem. To si aj myslím, že sa môže stať. Fico, ktorý má stranu pevne v rukách, môže situáciu nechať vyhniť a snem jednoducho nezvolá. Vtedy Pellegrini má šancu zvolať, no vidíte, my sme sa snažili, teraz musíme odísť, lebo nikto s nami nekomunikuje. Sú k nám neslušní. Preto aj krok, ktorý urobil Pellegrini, že uzavrel ten príbeh, jednoznačne sa vymedzil voči Ficovi, už nie je cesty späť, už sa nedá tváriť, že budú dve tváre Smeru. Stále tvrdím, Robert Fico je technik moci, rozumie tomu a má pevne situáciu v rukách.

Môže Peter Pellegrini prejsť do iného politického zoskupenia?

- To je pravdepodobné. Uvažuje sa o tom už dlho. Môže sa snažiť vytvoriť sociálnu demokraciu alebo socialistickú stranu, ktorá bude mať otvorený priestor na to, aby spolupracovala s mnohými na politickej scéne. Rozhodne by to bola strana, ktorá sa vymedzí voči silne klerikálnym a fašizoidným silám na Slovensku. Čím si ešte viac otvorí priestor na spoluprácu s tými, ktorí kedysi napríklad na Pellegriniho nadávali. Naopak, v prípade takého vývoja Ficovi nezostane nič iné, len v budúcnosti spolupracovať so Sme rodina, prípadne ĽSNS. To bude jeho koaličný potenciál. Ale chcem pripomenúť, lebo ľudia si to možno nepripúšťajú, to je koaličný potenciál, ktorý je obrovský. Po prípadnom neúspechu tejto vlády by sa možno po predčasných voľbách tvorila nová vláda a viem si veľmi živo predstaviť vládu Smeru, už bez skupiny okolo Pellegriniho, Sme rodina a ĽSNS.

Vydrží táto vláda štyri roky?

- Vzhľadom na to, že majú ústavnú väčšinu, tak všetko nasvedčuje tomu, že by mohli, lebo aj keby jedna strana odišla, tak ešte stále môže táto vláda pokračovať. Úprimne si myslím, že to má však nahnuté. Nikto teraz nebude chcieť vládu položiť, pretože sa rútime do strašných ekonomických problémov. A kto by chcel krajinu preberať v ekonomických problémoch? Čiže myslím si, že tí, ktorí by rozmýšľali o tom, že by sa chceli dostať k moci bez Matoviča, ktorého štýl vládnutia mnohí hodnotia ako problematický, budú čakať minimálne do toho momentu, keď sa Slovensko dostane ekonomicky aspoň na nulu. Vyškriabe sa z tých najväčších problémov a to rozhodne nebude skôr ako o dva roky. Nemyslím si, že by táto vláda mohla padnúť v dohľadnom čase, ale že by vládla až štyri roky, to som skeptický. Skôr si myslím, že v druhej časti volebného obdobia už budú tendencie, a budú aj zvnútra koalície, ju rozbiť. Znova tvrdím, odkiaľ to môže prísť, bude Sme rodina, ktorá už bude mať veľké ambície a podľa môjho názoru už aj vyššie percentá v tom čase na to, aby to bola ona, ktorá už bude určovať pravidlá hry v ďalšej koalícii.

Môže sa stať, že Boris Kollár raz bude diktovať podmienky Robertovi Ficovi?

- Teoreticky áno. Tie dve strany si podľa môjho názoru aj rozdelia oligarchov alebo oligarchovia si rozdelia ich. Nájdu k sebe cestu a majú šancu si rozumieť. Keď to poviem ľudovo, tak rybár vždy spozná druhého rybára. Oni sa v tomto zmysle vedia v tom prostredí zacítiť. Igor Matovič v tomto mentálne k nim nepatrí. Môžeme byť veľmi kritickí k Igorovi Matovičovi, ale v tomto zmysle nepatrí k rybárom.

Prečítajte si tiež: