Reklama

ROZHOVOR Sociológ Michal Vašečka: Premiér neodstúpi, budeme sledovať postupný rozklad vlády

Reklama

Koaličným stranám SaS aZa ľudí pretiekol pohár trpezlivosti. Nákup Sputnika V poza ich chrbát bol iba povestnou poslednou kvapkou ateraz žiadajú zásadnú rekonštrukciu vlády. Či knej naozaj príde, zatiaľ nevieme. Predsedovia strán odpovedajú vyhýbavo, na ďalšom postupe sa chcú dohodnúť za zatvorenými dverami. Hlavnou témou diskusií je aj výmena Igora Matoviča zpremiérskeho postu. Podľa sociológa Michala Vašečku si však premiér chybu nepriznáva a odstúpiť sa nechystá. Čo nás teda čaká?

Ako hodnotíte súčasnú koaličnú krízu?

- Pokles podpory pre vládu je celkovo bezprecedentný. Keď sa to porovná s prvým výročím všetkých predchádzajúcich vlád, taký pokles podpory sme ešte nezažili. Podobne je na tom pokles podpory pre Igora Matoviča. Navyše, keďže treba sledovať nielen popularitu, ale aj nepopularitu, Igor Matovič sa už prepracoval na úroveň tých najmenej populárnych osobností a už začína súťažiť o prvé miesto v nepopularite.

Môže za to fakt, že riadenie krajiny prebral pri vypuknutí pandémie?

- Interpretácie sú dvojaké. Jedna je tá, že je to v dôsledku pandémie, keď vláda musí robiť zásadné a aj nepopulárne kroky a, samozrejme, že to môže prispievať k nespokojnosti. Ale ľudia by mali vedieť, že sú vo svete aj v Európe vlády, ktoré počas pandémie dokonca posilnili svoje pozície. Pandémia by teda nemala byť dávaná ako príčina klesajúcej popularity takto automaticky.

Čo je teda za poklesom preferencií?

- Ďaleko vážnejšie je to, že ľuďom postupne a stále intenzívnejšie začal prekážať štýl vládnutia predovšetkým Igora Matoviča. Ten jednoducho povedané chápe vládnutie ako veľkú šou a to, čo predvádza, sa v skutočnosti vládnutiu vzďaľuje. Sme tak svedkami nekonečného množstva sebaprezentácií. A čoraz viac ľudí to vidí, na to žiadne veľké skúsenosti s politikou netreba, aby bolo jasné, že toto sa líši od štandardnej politiky, od štandardného vládnutia. Či už v minulosti vládol niekto tak, že im to vyhovovalo alebo nevyhovovalo, ale stále to malo charakteristiky vládnutia. Toto uvedomenie na strane občanov vidím za tým poklesom podpory pre vládu.

Čo presne je zlé na spôsobe vládnutia premiéra Igora Matoviča?

- Je to najmä o politickej kultúre. Zrejmé je, že pán premiér nechápe, že existujú písané, ale aj nepísané pravidlá hry. V politike existujú aj tabu témy a neprípustné postupy, že niektoré témy sa neotvárajú alebo sa nesmú otvoriť. A on ich otvára úplne pokojne. Často sa zdá, akoby rýchlejšie hovoril, ako myslel. Od ľudí, ktorí sú vo vysokých pozíciách, sa očakáva rozvážnosť a uvedomovanie si dosahu svojich slov a činov.

Napríklad, keď koaličného partnera posiela kopať hroby alebo ho dáva do súvislosti s vraždou novinára?

- Áno, napríklad. V momente, keď do vysokej politiky opakovane prinášate silné osobné útoky, vzťahy sa môžu zhoršiť do tej miery, že ďalej nie je možné spolupracovať. V politike je nepísaným pravidlom, že osobné útoky treba vynechať, nikdy sa do toho neťahajú manželka, deti, súkromie, intímnosti a on pravidelne tieto veci porušuje. Ale prečo o tom musíme vôbec hovoriť? Veď si predstavme na svojom pracovisku, žeby ľudia s ktorými pracujeme, nadávali by nám do idiotov, hovorili by nám, že sme zodpovední za smrť nejakých ľudí. Spolupráca by bola veľmi ťažká, vôbec sa nebavíme len o vládnutí. To je aj o elementárnej slušnosti a výchove, nielen o politickej kultúre. Štýl politiky, ktorý vedie až k patologickým vzťahom, začína narúšať samotný koncept zastupiteľskej demokracie.

Dokázal by sa premiér zmeniť? Čítajte na ďalšej strane >>>

Dokázal by sa premiér zmeniť?

- Myslím si, že nie. Poviem to sociologicky - toto je jeho habitus, to je to, kým on je. Takto vždy žil a takým aj ostane. Otázka teraz znie, čo s tým? On si viditeľne nie je ochotný pripustiť, že môže byť súčasťou problému, alebo, že niektoré problémy vytvára aj on. Nehovorím, že všetky, ale zatiaľ sme nevideli pripustenie ničoho. Vždy neomylne nájde vinníkov, ktorí sú okolo neho. Mimoriadne to znechucuje ľudí z jeho okolia a veľa ľudí už s ním nechce nič mať. Veď to poznáme z našich vlastných životov - keď sa s niekým naozaj dlhodobo nedá spolupracovať a jeho správanie sa dotýka našej dôstojnosti, tak sa takýmto ľuďom snažíme vyhnúť. Radšej ich ani nestretnúť. Presne sem to niektorí vo vláde dopracovali po roku.

Strany SaS a Za ľudí volajú po zmene, aj keď tvrdia, že odmietajú pád vlády. Čo nás teda čaká?

- Nevieme predpovedať to, čo už za pár hodín môže byť ináč. Momentálne sa mi nezdá, že by to viedlo k zásadnej rekonštrukcii vlády. Tým myslíme to, že by Igor Matovič nebol premiérom. Skôr sa to bude snažiť uhrať na výmenu nejakého ministra, možno zdravotníctva, to uvidíme. Ale SaS a Za ľudí už prekročili v tomto zmysle rubikon a budú žiadať rekonštrukciu, ktorá v nejakej podobe bude musieť prísť. Skôr očakávam, že teraz celé mesiace budeme sledovať v takom hnijúcom procese postupný rozklad vlády.

K čomu všetkému to môže viesť?

- Kríza vládnutia ukázala, že z takto rozdaných kariet spolupráca už dlhodobo nie je možná. Ak by v tejto chvíli Za ľudí a SaS nezasiahli, tak v prípade Za ľudí to v podstate znamená postupnú politickú smrť a v prípade SAS možný postupný pokles preferencií. Teda, že Veronika Remišová zostane v strane s niekoľkými ľuďmi a SAS sa bude vracať ku svojim volebným ziskom. A tlak aj od voličov SAS sa tak bude zvyšovať: Za takýchto okolností tam nezostávajte, skúste to nejakým spôsobom rekonštruovať.

SaS už však má jednu skúsenosť s rozpadom vlády a tomuto sa chcú vyhnúť.

- Za dlhé mesiace tlak verejnosti bude postupne rásť na nejaké riešenie tohto patu. V tomto zmysle je to veľmi zložité riešenie. Premiér nebude akýmkoľvek spôsobom vyvodzovať dôsledky sám pre seba, ale zároveň - ako sa ľudovo hovorí - on má ešte stále kľúče od miešačky. Rozhodne ich nemieni nikomu odovzdávať. Takto riadil svoju firmu, aj svoju stranu, ktorá nemá štruktúry ani podobu strany. Tak ako riadil všetko vo svojom živote, tak teraz riadi aj vládu.

Nemusí sa táto iniciatíva na rekonštrukciu potom obrátiť proti SaS a Za ľudí?

- Môže, ale oni vedia, že v tejto chvíli už nemôžu ustupovať. Proces eskalácie ďalšieho napätia, ale jednak zahnívania vlády je pre nich nebezpečný. Okrem SAS všetky strany vládnej koalície stratili svoju pôvodnú podporu. Ale aj SAS môže z dlhodobej perspektívy začať strácať tiež - možno v prospech nejakých budúcich subjektov, ktoré sa teraz vytvoria. Je to pre nich veľmi nevýhodná situácia po všetkých stranách.

Akú úlohu zohráva Sme rodina? Čítajte na ďalšej strane >>>

Akú úlohu v tejto kríze zohráva štvrtá vládna strana Sme rodina?

- Nemajú čo stratiť a vyčkávajú. Spojenectvo medzi OĽaNO a Sme rodina v tomto zmysle funguje. Sme rodina všetko stavila na túto vládu a vyhovujú si nielen v tom, že sa zvýšili možnosti byť vplyvní v slovenskom prostredí. Rozumejú si aj v kultúrno-civilizačných témach. Ľudia ako Milan Krajniak a ľudia z Kresťanskej únie majú k sebe veľmi blízko. Spolupráca je tam aj ideová, nie je to len prázdny pragmatizmus.

Spôsobuje nám takýto štýl vládnutia aj problémy v zahraničí? Len tento týždeň premiér svojím vtipkovaním urazil Ukrajinu...

- S tou Ukrajinou je to natoľko nešťastné, že to každý musí chápať. Skutočne, nech si každý z nás predstaví, že by napríklad zrazu niekto v Maďarsku hovoril s rakúskym premiérom o Felvidéku, ktorý ponúka na výmenu za niečo iné. To by sa mnohých ľudí dotklo. Je úplne jasné, že takéto vtipkovanie je veľmi nešťastné. Zahraničie si zatiaľ až tak silne nevšíma štýl vládnutia Igora Matoviča, ale o to silnejšie si začína všímať istú nepredvídateľnosť a nestabilitu toho, čo sa deje na Slovensku.

Čo vyvoláva nestabilitu?

- Nestabilita v tomto prípade nie je vyvolávaná krokmi SaS a Za ľudí, ale ďaleko viac veľmi rýchlo sa meniacimi stanoviskami, postojmi práve zo strany premiéra. Ešte to nie je vo fáze, že by Slovensko bolo nejako silne nedôveryhodný partner, rozhodne nie. Ale to, že prichádza obdobie nepredvídateľnosti, to v zahraničí už zaregistrované bolo.

Môže premiér svojím konaním aj naštrbiť dôveru v očkovanie Sputnikom V?

- Mnohí sú určite zneistení, o tom nepochybujme. Samozrejme, v momente ako bude vakcína schválená, nie je jediný dôvod, aby sa tým nezaočkoval ktokoľvek bez ohľadu na pôvod vakcíny. Za najväčší problém považujem to, že vo vyhláške, ktorá bola vydaná ministerstvom zdravotníctva a podpísaná ministrom, je zodpovednosť za podanie vakcíny na lekárovi. Úprimne povedané si nemyslím, že bude veľa lekárov, ktorí v tejto chvíli by boli ochotní očkovať Sputnikom V. To sa, samozrejme, o dva-tri mesiace môže zásadne zmeniť. Koniec-koncov čím viac vakcín bude na Slovensku, o to lepšie.

Okrem vlády je tu s nami rok už aj pandémia. Čo sa pre ľudí zmenilo? Dá sa vôbec očakávať koniec v dohľadnom období?

- Možno nepoteším ľudí, ale keď prišla prvá vlna pred rokom, viacerí sme hovorili, že sa zmenili naše životy a očakávať, že sa vrátime presne tam, z čoho sme vyšli minulý marec je iluzórne. Ľudia to neradi počúvali. Mysleli si, že to je na týždne alebo mesiace. Poctivá odpoveď je, že nik, ani najväčšie mozgy planéty, momentálne nevedia na túto otázku jednoznačne odpovedať. Veľmi dôležité bude,čo sa stane na konci leta a začiatkom jesene. Môže nastať veľmi pozitívny alebo veľmi zlý variant.

Aké to sú?

- Extrémne pozitívny je ten, že vďaka očkovaniu, istému premoreniu a prípadným mutáciám smerom k neškodnosti tu covid síce bude - na dlhé roky a možno navždy - ale v podstate sa zmení na chorobu, s ktorou budeme vedieť zápasiť podobne ako s chrípkou. Alebo na jeseň môže napriek očkovaniam prísť mutácia, ktorá bude úplne zničujúca. Celý svet diskutuje o tom, ktorá z týchto variant je pravdepodobná. Aj preto virológovia a epidemiológovia tlačia na to, aby sa všade vo svete podarilo znížiť incidenciu čo najviac, aby sme urobili prevenciu toho, aby k mutáciám vôbec mohlo dôjsť. Ale treba ostávať optimistami. Svetová veda ukázala opätovne, akú mieru sofistikovanosti sme ako ľudstvo dosiahli. Medzi vedcami z iniciatívy Veda pomáha niektorí hovoria i to, že sme s týmto koronavírusom mali vlastne šťastie. Veľa sme sa ako ľudstvo naučili, urobili chyby, z ktorých sa budeme vedieť poučiť a keď v budúcnosti príde ešte horšia pandémia, zvládneme ju nepomerne lepšie. Myslím, že niečo na tom bude, ako sa hovorí - všetko zlé, môže byť na niečo dobré.

Mohlo by vás zaujímať: