Reklama

Smrteľné baktérie už aj na Slovensku: Ak sa nakazíte, skončíte v karanténe!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Smrteľné baktérie už aj na Slovensku!
    Reklama

    V slovenských nemocniciach sa šíri nebezpečná baktéria, ktorá je odolná proti väčšine antibiotík. Takmer nič na ňu nezaberie a v horších prípadoch spôsobuje smrť! Kto je v najväčšom ohrození?

    Do medzinárodnej štúdie, ktorá skúmala nemocničné nákazy, sa zapojilo 244 nemocníc od Írska až po Izrael. Zo Slovenska vybrali tri v Bratislave, jednu v Banskej Bystrici a v Košiciach. Z výsledkov výskumu vyplýva, že mimoriadne odolná baktéria proti antibiotikám Klebsiella pneumoniae, sa šíri aj u nás.


    „Nejde o obyčajnú Klebsiellu pneumoniae, ale o multirezistentný kmeň, ktorý je rezistentný proti antibiotikám záložného radu,“ potvrdila hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Klebsiella pneumoniae Baktéria sa bežne nachádza v čreve človeka, kde nevyvoláva ochorenie, iba tam žije – hovoríme tomu kolonizácia čreva. Ak sa pri oslabení imunitného systému osoby dostane do iných orgánov, môže v nich vyvolať infekcie. Prispôsobuje sa širokému používaniu antibiotík a vytvára si mechanizmy, ako sa zachrániť pred ich účinkom. Buduje si odolnosť aj proti záložným antibiotikám.


    Na Slovensku túto baktériu prvýkrát zachytili už pred pár rokmi a podľa odborníkov je pôvodom z Indie. Nie všetky baktérie Klebsielly sú nebezpečné, bežne sa totiž nachádza v našom tráviacom trakte.


    „Buď baktéria nevyvolá ochorenie, iba kolonizuje črevo, alebo vyvoláva ochorenia v rôznych orgánoch, napríklad infekcie močového systému, zápaly pľúc, krvi,“ vysvetľuje Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.


    Ak vám baktériu zistia, ste rizikom pre ostatných. „Takýto pacient sa striktne izoluje, dostane vlastný ošetrujúci personál a sleduje sa do konca života na prítomnosť Klebsielly špeciálnymi testami,“ uviedol Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Košiciach.


    „Len čo sa baktéria dostane na iného pacienta, ktorý je imunitne na tom zle, môže mu infekciu spôsobiť. Preto u kolonizovaných pacientov máme relatívne prísne opatrenia,“ spresnil Jarčuška.

    Zdroj: tasr

    Pavol Jarčuška z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UPJŠ LF a UNLP


    Najväčším problémom sa ukazuje liečba pacientov, ktorým baktéria spôsobila infekciu. Antibiotiká nezaberajú.


    „Je to takzvaný multirezistentný India kmeň, kde všetky štandardné antibiotiká neúčinkujú. Predsa len dve antibiotiká zaberajú, ale problém môže byť to, že liek nemusí preniknúť do koncového tkaniva,“ doplnil infektológ Jarčuška.

    Pozrite, čo sa vám môže stať na ďalšej strane >>>

    Mohlo by vás zaujímať: