Reklama

Smrť Dušana († 57) po stretnutí s medveďom ľudí vystrašila, zoologička radí: TOTO NIKDY NEROBTE

Reklama

Ochranári v posledných dňoch evidujú už viac ako 20 hlásení o výskyte medveďa v obci. Na Liptove dokonca prišlo k prvému zabitiu človeka medveďom v histórii Slovenska. Medvede vidieť čoraz častejšie aj v nížinách. Čo sa to deje, prečo tieto šelmy strácajú plachosť, máme sa báť chodiť do lesa a ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom? Aj na tieto otázky nám odpovedala zoologička Správy Národného parku Veľká Fatra Mária Apfelová.

Každý deň pribúdajú nové hlásenia o výskyte medveďa blízko ľudských obydlí. Medvede vidieť aj v nížinách. Čo to spôsobilo?

- Príčin môže byť niekoľko. Niekedy ide o pokračujúcu výstavbu až po hranicu lesa, kde sa v minulosti nachádzali miesta, ktoré medvede využívali na presuny, na hľadanie potravy a podobne. V posledných rokoch sledujeme aj aktivitu medvedíc, ktoré počas medvedej ruje vodia svoje mláďatá mimo dosahu veľkých samcov. Prioritne sa pohybujú v území, kde majú pokoj a potravu, o stretnutia s ľuďmi majú asi taký záujem ako väčšina našej populácie o stretnutie s nimi. 

Môžu za to ľudia? Akú chybu robíme najčastejšie?

- Čiastočne za zmenu správania medveďov oproti minulosti môžeme sami. V minulosti sa okolo vysokých pohorí – Tatry, Nízke  Tatry, Veľká a Malá Fatra a jadrových území pestovali len okopaniny alebo obilie. Dnes sú tu polia osiate prevažne vysoko energetickými plodinami, ako sú kukurica a repka. Rovnako veľké územie vďaka okolitým poliam dokáže uživiť viac medveďov, tie nesúperia o priestor, medvedice dokážu vyvádzať viac mláďat, pretože ich tukové zásoby sú väčšie.

Aj prikrmovanie a vnadenie zveri praktizované v poľovných revíroch, kde je možné celoročne nájsť pečivo, rôzne druhy ovocia a zeleniny, kukuricu a ďalšie druhy potravy, na ktorú si zvieratá postupne privykali, spôsobili zmeny v správaní a vzájomné tolerovanie zvierat na menšom území. Spektrum voľnočasových aktivít stúpa, ako aj čas, ktorý ľudia trávia v lese, ťažba dreva vo vysokých pohoriach v prirodzenom areáli tiež zmenila charakter mnohých porastov, niekedy celých častí pohorí.

Veľkým problémom sú aj nezabezpečené odpadky v blízkosti lesa, či už v turistických centrách, alebo v obciach. Medveď je zviera veľmi múdre a rýchlo sa naučí  využívať zdroje potravy, ktoré má v dosahu a dobre si ich pamätá. Ak sa na odpadky či na kukuricu naučí chodiť mladý, tento zvyk si zachová i v neskoršom veku. Ak sa to naučí medvedica, odovzdáva svoje skúsenosti aj mláďatám.

Sú medvede na Slovensku premnožené?

- V prírode to funguje tak, že veľkosť populácie akéhokoľvek druhu stúpa, pokiaľ mu to zdroje v území dovoľujú. My tie zdroje zvyšujeme, nosíme im potravu do lesa, pestujeme im ju na poliach a ony reagujú tak, že nemusia súperiť o zdroje, tolerujú sa v území, kde kedysi zápasili o priestor a potravu. Dnes nie je výnimočné nájsť fotky viacerých medveďov, ktoré sa hostia na krmisku pre zver či na zvyškoch po poliach. Prostredie, ktoré ovplyvňujeme, im to umožňuje a ony to využívajú. Premnoženie nastáva, keď veľkosť populácie presiahne vhodné či dostupné zdroje a priestor a to sa nestalo.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Keď medveďa stretnete, NEUTEKAJTE, prihovorte sa mu! »

Kedy je medveď pre človeka nebezpečný?

- Stretnutia s medveďom vo väčšine prípadov ani nezaznamenáme, pretože medveď nás zbadá skôr a vyhne sa nám. Keď ho spozorujeme, aj vtedy sa väčšina prípadov skončí útekom medveďa. Nebezpečné môže byť stretnutie medveďa pri koristi, zraneného medveďa, prekvapenie zvieraťa v úkryte alebo bezprostredná vzdialenosť pri vodiacej medvedici s mláďatami. Ak sa cíti zahnaný do úzkych, nevidí možnosť bezpečného úniku pre seba alebo svoje potomstvo, prichádza na rad zastrašovanie, v hraničných, veľmi výnimočných situáciách útok. Na turistických trasách alebo v miestach, kde sa ľudia pohybujú pravidelne, je takéto riziko prakticky nulové.

Čo robiť, keď medveďa stretneme?

- Keď vidíte medveďa, on o vás nevie, treba vyhodnotiť, ako ďaleko ste od seba, či idete smerom k medveďovi alebo máte možnosť zmeniť smer a stretnutiu sa vyhnúť. Ak ste dostatočne ďaleko, môžete dať o sebe vedieť hlasnejším hovorom, prihovorením sa. Keď na seba upozorníte, medveď sa vám vyhne. Ak ste sa s ním stretli na menšiu vzdialenosť, zachovajte pokoj, neutekajte, nekričte. Prihovorte sa mu a pomaly odchádzajte smerom, odkiaľ ste prišli. Ak sa medveď postaví na zadné nohy, robí tak preto, aby preskúmal pachy vo svojom okolí. Čuch má lepší ako zrak a vo väčšej výške vzduch prúdi rýchlejšie ako pri zemi, preto vetrí vo vzpriamenej polohe. Ak zachytí váš pach, v drvivej väčšine prípadov utečie. Ak vidíte osamotené medvieďa, je veľká šanca, že niekde v okolí je jeho mama - rýchlo sa vzdiaľte smerom, odkiaľ ste prišli.

Kedy je pravdepodobnosť stretnutia najväčšia?

- Riziko stretnutia s medveďom stúpa na súmraku a pri svitaní, na poludnie klesá takmer na nulu. Ak sa chcete cítiť bezpečne pri pohybe lesom, kráčajte po turistických trasách, za svetlej časti dňa, robte aspoň mierny hluk, prípadne si zaobstarajte sprej proti medveďom. Pri stretnutí zachovajte pokoj, neutekajte. Pri použití spreja berte do úvahy smer vetra.

Anketa

Stretli ste už pri prechádzke lesom medveďa?

Podľa štatistík bola vo väčšine prípadov napadnutá osoba v čase útoku sama. Čo za to môže?

- Skupinka ľudí je vždy hlučnejšia ako sám človek. Či už sa viacerí ľudia rozprávajú, alebo kráčajú, medveď má šancu zareagovať včas a stretnutiu sa vyhnúť. To je jediný dôvod tejto štatistiky. Človek kráčajúci lesom sám je tichý, medveďa skôr prekvapí a prekročí kritickú vzdialenosť, keď už zviera útočí zo strachu, že nemá možnosť úniku.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: V TÝCHTO prípadoch je potrebný odstrel! »

Čo by sme mali robiť ako spoločnosť s týmto problémom?

- Mali by sme sa zamyslieť, ako využívame a meníme priestor okolo seba, či je v poriadku pre výhľad zastavať predhoria pohorí radovou zástavbou či vilkami, či je v poriadku podhorské lúky premeniť na strediská cestovného ruchu, vleky, parkoviská, či lukratívne pozemky rozparcelujeme, zastaviame a následne budeme žiadať odstrel každého medveďa, ktorý sa nám vynorí z lesa rovno za domom.

Tiež či je v poriadku obostavať naše pohoria dedinami, mestami, priemyselnými zónami, diaľnicami a železnicami a či pohyb zvierat cez naše stavby nie je len dôsledkom našej rozpínavosti, či je v poriadku, že medveď má v kukuričnom poli viac pokoja ako v lese, že na krmoviskách sa povaľuje chlieb či ananás, jablká, kukurica a kadečo iné, koľko a akého odpadu produkujeme, čo končí v smetných nádobách a či sa k týmto odpadom môžu dostávať zvieratá, či svojimi aktivitami v prírode dávame priestor aj druhom, ktoré tu žijú, či rešpektujeme značené chodníky a priestor, ktorý by mal byť vyhradený pre zvieratá či rastliny, celé spoločenstvá.

Robíme si nárok na údolia a nížiny, kde máme svoje sídla, cesty, záhrady a polia, robíme si však nárok aj na lesy, kde vidíme drevo, možnosť športovať, poľovať, zbierať lesné plody, lyžovať, bicyklovať, hubárčiť. Musíme však rešpektovať aj legitímny nárok ďalších druhov na ich priestor pre život, a to nehovorím len o medveďoch.

V akých prípadoch je potrebný odstrel?

- Ak sa z akýchkoľvek príčin stane, že medveď zmenil svoje správanie a prítomnosť človeka nepovažuje za hrozbu, že aktívne vyhľadáva blízkosť človeka a hľadá tu potravu, zmenšuje sa úteková vzdialenosť, ako spoločnosť by sme mali rešpektovať, že je našou povinnosťou odstrániť príčiny zmeny správania medveďov, ako je napríklad zabezpečenie odpadu, no mali by sme tiež rešpektovať v odôvodnených prípadoch odstránenie medveďa či medveďov so zmeneným správaním z populácie. Pre bezpečnosť ľudí, ale aj ostatných medveďov.

Prečítajte si tiež:

Autor článku

Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.