Sme prví na svete! Smutné číslo si berie život 32 Slovákov týždenne. Pritom stačí robiť... Čo?
6. 4. 2025, 22:15
Slovensko si už niekoľko rokov drží smutné celosvetové prvenstvo vo výskyte karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spomedzi krajín OECD je dokonca na prvom mieste v úmrtnosti na toto ochorenie. Až 32 Slovákov zomrie každý týždeň v dôsledku tejto diagnózy. Pritom vďaka prevencii by nemusel zomrieť takmer nik.
Zdroj: Mafer Invest
Zdroj: Infografika NČ
Zdroj: hud
Galéria k článku
V roku 2022 bolo na Slovensku diagnostikovaných 4 219 prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. V tom istom roku ochoreniu podľahlo 2 232 pacientov, čo predstavuje viac ako 52 % zo všetkých nových prípadov. Od roku 2019 u nás pritom funguje skríning prostredníctvom testu na skryté krvácanie v stolici. Slováci sa tomuto bezplatnému a bezbolestnému vyšetreniu vyhýbajú a absolvuje ho len približne tretina pozvaných poistencov.
Práve prostredníctvom skríningu a včasnej diagnostike by bolo možné zachrániť asi 800 životov ročne. „Pozitívny test na skryté krvácanie si vyžaduje ďalšie, kolonoskopické vyšetrenie. Často nejde o rakovinu, ale o polypy, ktorých odstránením je možné predísť 98 % prípadov rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pacienti sa však kolonoskopii vyhýbajú a ako najčastejší dôvod udávajú strach z bolesti,“ vysvetľuje prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, profesor Tibor Hlavatý.
Dnes sa už pacienti bolestivosti ale nemusia báť, pretože je bezbolestná vďaka analgosedácii. „Pri analgosedácii podávame pacientovi do žily sedatíva v kombinácii s liekmi proti bolesti. Pacient je počas výkonu pri vedomí, bolesť ale necíti,“ hovorí gastroenterológ.
Avšak aj keď je definovaná v Katalógu zdravotných výkonov, zdravotné poisťovne doposiaľ nepristúpili k úhrade tohto výkonu. Pre mnohých je preto bezbolestná kolonoskopia stále nedostupná, nakoľko si výkon musia platiť sami.
Zástupcovia lekárskej obce dlhodobo upozorňujú, že práve sprístupnenie bezbolestnej kolonoskopie širšiemu okruhu pacientov, môže významne pozitívne ovplyvniť negatívne štatistiky výskytu a úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka na Slovensku. Vo väčšine európskych krajín je totiž štandardom.
Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú najčastejšie postihnutí pacienti medzi 50. a 70. rokom života a taktiež tí, u ktorých sa diagnóza vyskytla v rámci rodinnej anamnézy.
U takýchto pacientov je dôležité prvýkrát absolvovať testovanie na skryté krvácanie, respektíve preventívnu kolonoskopiu už o 10 rokov skôr v porovnaní s vekom, v ktorom bol diagnostikovaný rodinný príslušník. Rakovinou hrubého čreva a konečníka sú však ohrození aj pacienti so zápalovými ochoreniami čriev, akými sú Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, diabetici, fajčiari či obézni ľudia.
Anketa
Boli ste už na kolonoskopii?
- áno a moje obavy boli zbytočné32%
- áno a nebolo to nič príjemné34%
- nie, stále ju odkladám32%
Hlasovanie bolo ukončené

„Miera výskytu tohto druhu rakoviny u slovenských mužov je tretia najvyššia v rámci Únie, v prípade žien sme na piatom mieste. Ide pritom o ochorenie, ktoré je možné včas podchytiť,“ vyzýva na prevenciu prezidentka pacientskej organizácie NIE RAKOVINE, Jana Pifflová Španková. Vo veku od 50 rokov majú zdraví ľudia bez príznakov každé dva roky možnosť nechať sa vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie zo stolice. Poisťovne hradia kolonoskopiu každému poistencovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov.
Príznaky ochorenia sú na začiatku nenápadné a väčšinou bez špecifických prejavov. Ak však pacient prichádza s príznakmi ako chudnutie, únava, hnačky, krvavé stolice, problémy s vyprázdňovaním či v pokročilejších štádiách bolesti brucha, prognózy sú horšie. „Ak u pacienta diagnostikujeme rakovinu hrubého čreva alebo konečníka čaká ho náročná liečba, vrátane chirurgického riešenia, chemoterapie či ožarovania. Kolonoskopie by sa preto pacienti nemali báť, no najmä by nemali čakať na prejavy závažnejšieho ochorenia,“ dodáva Tibor Hlavatý.
