Virológ Boris Klempa: Juhoafrický variant je infekčnejší, nakazíte sa aj po prekonaní covid-19!
9. 3. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:50)

Juhoafrický variant odhalili zatiaľ v siedmich vzorkách z rôznych častí Slovenska. Virológ Boris Klempa hovorí, že je infekčnejší a sú obavy, že môže unikať imunitnému systému. Preto hrozí, že sa ním nakazia aj ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali, ale aj menšia účinnosť vakcín.
Zdroj: Petr David Josek
Zdroj: instagram Dominika Cibulková
Zdroj: Ján Krošlák
Galéria k článku
V čom je juhoafrický variant odlišný od pôvodnej čínskej verzie?
- Juhoafrický variant, tak ako aj britský a brazílsky, má v sebe nahromadených viacero mutácií. Niektoré z mutácií sú pri týchto variantoch koronavírusu rovnaké a niektoré sú zas typické pre tie-ktoré varianty.
Čo je typické pre juhoafrickú mutáciu?
- Napríklad juhoafrický variant zdieľa s britským variantom jednu dôležitú mutáciu, ktorej sa pripisuje veľký význam pre vyššiu infekčnosť a majú ju spoločnú. Na druhej strane juhoafrický variant má jednu konkrétnu mutáciu navyše, ktorú britský variant nemá. Tejto mutácii sa pripisuje schopnosť, pre ktorú niektoré protilátky nie sú schopné sa naviazať na tento vírus.
Znamená to, že uniká imunitnému systému?
- Áno, preto tento vírus je akoby schopný uniknúť imunitnej odpovedi, ktorá už bola predtým vytvorená oproti pôvodnému vírusu z Číny. Z toho vyplýva vyššia pravdepodobnosť, že môže prichádzať k opakovaným ochoreniam. Čiže človek, ktorý už raz covid prekonal, môže napriek tomu znova dostať tento nový variant a ochorieť.
Do akej miery môže táto mutácia ovplyvniť očkovanie?
- Vakcíny môžu byť tiež menej účinné, pretože aj vo vakcínach je informácia z pôvodného vírusu. Ale napriek tomu, že sú menej účinné a zaočkovaní ľudia môžu ochorieť, doterajšie dáta stále ukazujú, že predsa len vakcíny bránia aspoň veľmi ťažkému priebehu.
Je juhoafrický kmeň nákazlivejší? Čítajte na ďalšej strane >>>
Je juhoafrický kmeň nákazlivejší?
- Áno, súvisí to s mutáciou. Táto sa považuje za dôležitú preto, lebo sa nachádza v mieste, v ktorom sa výbežkový proteín viaže na bunkový receptor.
Je priebeh ochorenia ťažší, ak sa človek nakazí práve touto mutáciou?
- To, že je infekčnejší, o tom niet pochýb, panuje všeobecná zhoda. Ale čo sa týka ťažšieho priebehu, štúdie prinášajú rôzne závery. Skôr by som predpokladal, že ak je pozorovaná vyššia smrtnosť, je to skôr nepriamy dôsledok zvýšenej infekčnosti. V tomto nie je celkový konsenzus.
O čom svedčí fakt, že sa tento variant našiel v rôznych častiach Slovenska?
- Určite to nie je dobrá správa a, bohužiaľ, to svedčí o tom, že k zavlečeniu prišlo viackrát nezávisle od seba. To je to isté, ako sme zaznamenali v súvislosti s britským variantom pred Vianocami.
Prebieha už sekvenovanie 500 vzoriek týždenne?
- To, že sa mutácia našla, je už výsledkom snáh všetkých zainteresovaných inštitúcií priblížiť sa k tomuto cieľu. Ešte sa nepodarilo 500 vzoriek, sekvenovali sme len 100, ale už tento týždeň by malo prísť zlepšenie. Nie je to také jednoduché, vidím však pozitívne, že sme už začali a je veľká snaha od všetkých zainteresovaných.
Budete mať potom lepší obraz, ako je rozšírená táto mutácia?
- Určite áno. Treba ešte povedať, že týchto 100 vzoriek z minulého týždňa nebolo vybraných náhodne. Vyzerá hrozivo, že sa našlo až 6, resp. 7 pozitívnych vzoriek. Skutočne nešlo o náhodný výber, Úrad verejného zdravotníctva vyberal také, kde bola pravdepodobnosť vyššia. Na vyslovene náhodný výber si ešte budeme musieť počkať.
Vy hovoríte o šiestich vzorkách, ministerstvo zdravotníctva o siedmich. Ako to je?
- My v SAV sme našli šesť vzoriek, siedmu našli nezávisle od nás na pracovisku vo Zvolene.
Skúmate aj ďalšie mutácie, napríklad brazílsku?
- To je výhoda sekvenovania, analyzujete celý genóm a nájdete akúkoľvek mutáciu alebo akýkoľvek variant. Takto vieme nájsť aj úplne nové mutácie. Sekvenovaním nájdeme čokoľvek, ale trvá to dlhšie a vieme spracovať menej vzoriek.
Čo by pomohlo?
Na druhej strane, ak sa používa špecifický PCR test, ktorý sa napríklad už niekoľkokrát použil pri zisťovaní britskej mutácie, tak vieme rýchlo spracovať veľa vzoriek. Ale nevýhodou je, že nájdeme len to, čo hľadáme - teda britský variant. PCR testy sú rýchle, vieme spracovať veľa vzoriek, ale máme informáciu len o konkrétnom variante. Ideálne je kombinovať PCR testy a sekvenovanie a to sa aj deje.