OTRASNÉ následky pandémie: Tisíce Slovákov netušia, že majú rakovinu. TAKTO ju odhalíte!
4. 2. 2022, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:59)

Každoročne na Slovensku pribudne viac ako 40.000 nových prípadov rakoviny. Pre pandémiu však mnohí o svojom ochorení nevedia. Podľa Národného ústavu onkologických chorôb počet nových ľudí, ktorým diagnostikovali túto zákernú chorobu, klesol o pätinu. Takto ju odhalíte!
Zdroj: MZ SR
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

V dnešný deň si pripomíname Svetový deň boja proti rakovine. Medzi najčastejšie onkologické ochorenia na Slovensku u mužov patrí podľa hovorkyne karcinóm hrubého čreva a konečníka s takmer 4000 novými prípadmi ročne, na druhom mieste je karcinóm pľúc a na treťom karcinóm prostaty.
U žien dominuje karcinóm prsníka s približne 3000 novými prípadmi, na druhom mieste je karcinóm hrubého čreva a konečníka a na treťom karcinóm tela maternice.
Všetci onkopacienti by sa mali dostať k liečbe bez rozdielu. Také je aj tohtoročné motto kampane, ktoré vyhlásila Únia pre medzinárodnú kontrolu rakoviny: ODSTRÁŇME ROZDIELY V PRÍSTUPE K STAROSTLIVOSTI O ONKOLOGICKÉHO PACIENTA.
Tisíce ľudí netušia, že majú rakovinu
„Tieto riziká znásobila aj doba pandémie COVIDU-19. Odhady medzinárodných spoločností hovoria o tom, že v Európe by mohlo byť nediagnostikovaných až 1 milión prípadov rakoviny, alebo o tom, že jeden z piatich pacientov s rakovinou v EÚ v súčasnosti nedostáva adekvátnu liečbu, ktorú potrebuje. Sú to veľmi alarmujúce a veľmi smutné odhady,“ upozorňuje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Na Slovensku podľa odhadov Národného onkologického ústavu asi pätina ľudí nemá diagnostikovanú rakovinu. Môže ísť až o 8-tisíc prípadov, ktoré treba zdvojnásobiť pre dva roky trvajúcu pandémiu.
V ďalších rokoch tak prudko môže vzrásť počet pacientov práve s rakovinou. Na Slovensku máme momentálne rozbehnuté tri skríngové programy na odhalenie rakoviny hrubého čreva a konečníka, rakoviny prsníka a krčka maternice.

Funguje to tak, že zdravotné poisťovne rizikovej skupine ľudí posielajú pozvánky na vyšetrenie, prípadne vám pošlú obálku rovno s testom, ktorý potom zanesiete svojmu praktickému lekárovi.
Pri rakovine hrubého čreva ide o test na okultné (skryté) krvácanie a v prípade, že je pozitívny, aj na kolonoskopiu. Test dostávajú muži a ženy vo veku 50 až 75 rokov poštou od zdravotnej poisťovne alebo si ho môžete vypýtať od svojho všeobecného lekára.
„Nebojte sa prevencie, skríningu, lebo nejde v ňom o to, dokázať Vám, že ste chorý, ale dokážete sami sebe, že ste zdravý a bez strachu môžete ďalej žiť svoj vlastný život,“ hovorí odborník na rakovinu hrubého čreva a konečník Andrej Orságh z Národného onkologického ústavu (NOÚ).
Ženy vo veku od 50 do 69 rokov zas od poisťovní dostávajú pozvánky na mamografiu. Ide o najspoľahlivejšiu metódu na odhaľovanie nádorov. Bezpríznakové pacientky sa môžu objednať na jednom z 19 pracovísk do 6 mesiacov od prijatia pozvánky a vyšetrenie opakovať každé dva roky.

Na rakovinu krčka maternice by si mali dávať pozor všetky ženy vo veku od 23 do 64 rokov. Ide o jednoduché 5-minútové vyšetrenie, pri ktorom gynekológ odoberie ster z povrchu krčka maternice. Pravidelným skrínigom sa dá zabrániť až 9 z 10 prípadov tejto rakoviny.
„Zdravotníctvo na Slovensku poskytuje ľuďom istú prevenciu a táto prevencia je zadarmo. Ak máme túto prevenciu k dispozícii, treba ju využiť,“ radí onkológ Oliver Sadovský z NOÚ.