Reklama

Na Slovensku potvrdili NOVÝ VARIANT koronavírusu kolumbijského typu: Nakazili sa 3 ľudia!

Reklama

Na Slovensku potvrdili variant koronavírusu B.1.621, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii. Tento variant identifikovali v troch vzorkách, ktoré pochádzali od členov jednej rodiny.

Na Slovensku sme laboratórne potvrdili prítomnosť variantu B.1.621 pandemického vírusu, ktorý bol prvýkrát detegovaný v Kolumbii, informuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Variant B.1.621 bol potvrdený u členov jednej rodiny. „Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti COVID-19,” povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

Doplnil, že všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19.

Svetová zdravotnícka organizácia tomuto variantu ešte nepridelila označenie písmenom gréckej abecedy. „Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať, a to aj v oblastiach, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam. Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už aj v ďalších európskych krajinách, ako je Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší,” uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Mikas pripomína, že aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek sú obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej mimoriadne dôležité: znižujeme tým riziko šírenia pandemického vírusu i jeho variantov.

„Požiadavku Európskej komisie testovať 5-10% vzoriek spĺňame, v máji sa na Slovensku sekvenovalo 14,7 % všetkých PCR pozitívnych vzoriek. Avšak podľa aktuálnej epidemiologickej situácie s rapídnym klesaním počtu pozitívnych vzoriek uvažujeme o návrhu sekvenovať na Slovensku všetky pozitívne vzorky, bez ohľadu na doterajšie kritériá,” uzavrel hlavný hygienik Ján Mikas.

Prečítajte si tiež: