Na Slovensku sa objavili falošné eurá. Sú takmer na nerozoznanie od pravých! Na toto pozor!
3. 2. 2024, 13:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:43)

Zdroj: ministerstvo práce
V minulom roku zachytili na Slovensku 1 697 kusov falzifikátov eurových bankoviek. Z celkového množstva bolo v hotovostnom peňažnom obehu zadržaných 940 kusov (55,4 percenta).
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Počet falzifikátov eurobankoviek sa medziročne zvýšil. "Môžeme ale konštatovať, že je stabilný a v porovnaní s inými krajinami eurozóny relatívne nízky," píše sa v správe Národnej banky Slovenska. "Veľký rozdiel v celkovej štatistike medzi rokom 2020 a ostatnými rokmi je spôsobený jedným mimoriadnym prípadom z augusta 2020, keď orgány činné v trestnom konaní zadržali pred uvedením do obehu spolu 15 002 falzifikátov eurobankoviek," uvádza sa v správe.
Najviac falzifikátov bolo medzi bankovkami v hodnote 50 a 100 eur. "Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť," dodáva banka.
Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením. Kombináciou týchto krokov je možné spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku.
Pokiaľ ide o mince, tých falošných bolo vlani zadržaných 3 414 kusov, čo je o 32,3 % viac ako v roku 2022. "Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote 2 eurá (93,4 %). Všetky falzifikáty eurových mincí boli v roku 2023 zadržané v peňažnom obehu," uvádza sa v tlačovej správe.
Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.