Na Slovensku KONČÍ jedna firma za druhou! Nezvládajú platiť drahé energie: Odborník varuje
17. 3. 2023, 6:00
Mnohé slovenské podniky už nezvládajú platiť drahé energie! Odborníci hovoria, že pomoc veľkým firmám je oproti menším podnikom a domácnostiam stále nízka, čo spôsobilo, že niektoré už museli zatvoriť svoje brány. Po Slovalcu v Žiari nad Hronom ukončila výrobu trenčianska odevná spoločnosť Accord, zvažujte to aj prešovská firma Doma a zánik hrozí aj ďalším firmám.

Zdroj: tami

Zdroj: tami

Zdroj: tami
Galéria k článku
Mesto Trenčín malo v minulosti prívlastok Mesto módy. Odevné fabriky ako niekdajšia Odeva, neskôr Ozeta, či Merina zamestnávali tisícky ľudí. Obe však padli a teraz končí doslova posledný mohykán - firma Accord, ktorá v niekdajšej mekke módy, akou bol Trenčín, fungovala dlhých tridsať rokov. Majiteľ firmy Jaroslav Dobrotka vraví, že za koncom stojí viacero vecí. Minimálna mzda skočila opäť hore, navyše sa zvýšili ceny energií.
„Dostali sme sa tým do situácie, že zákazníci by od nás brali menej, potrebovali sme im zvýšiť ceny a oni zas argumentovali, že čakajú niečo lacnejšie. Tým pádom sa zo Slovenska presunuli do lacnejších teritórií ako Portugalsko, Tunis, Rumunsko, Bulharsko a my sme zase v stave, že by sme neboli prežili,“ argumentuje Jaroslav Dobrotka.
Hoci Accord už prepustil posledných sto ľudí, firma sa na svojich zamestnancov nevykašľala. „Podarilo sa nám predať budovu a pozemok, takže ľudia dostali odstupné. Znamená to, že pôjdeme do normálnej likvidácie bez toho, aby sme tým zamestnancom uškodili,“ vysvetlil Jaroslav Dobrotka. Vo firme zostala len posledná hŕstka pracovníkov, odvážajú sa posledné stroje a haly, kedysi plné života, zívajú prázdnotou.
Nad koncom uvažuje aj Doma v Prešove
Aj majiteľ závodu na výrobu majonézy Doma v Prešove zvažuje pre drahé energie jeho zatvorenie. „Výrobu by mali zabezpečiť sesterské spoločnosti skupiny Orkla alebo externí partneri,“ informoval senior konzultant skupiny Orkla Foods Česko a Slovensko Richard Menczer.
Dôvodom je reštrukturalizácia výrobných kapacít spoločnosti, jednej z najstarších nórskych priemyselných konglomerátov. „Cieľom je zaistiť dlhodobú konkurencieschopnosť vo svetle nárastu nákladov,” zdôrazňuje Richard Menczer. Plánovaná zmena podľa neho nebude mať vplyv na vyrábanú značku Doma. „Žiaľ, kombinácia vysokých výrobných nákladov a nízkych marží v prevádzke Doma Prešov znamená stratovosť. Reštrukturalizácia je preto nevyhnutná, aby sme boli konkurencieschopní a mohli investovať do ďalšieho rozvoja našej spoločnosti,“ vysvetľuje riaditeľ dodávateľského reťazca spoločnosti Petr Novák.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Firma tvrdí, že prepusteným zamestnancom poskytne podporu pri hľadaní nového zamestnania a takisto ich odporučí ďalším potenciálnym zamestnávateľom v regióne. Tlačový hovorca spoločnosti Martin Frýdl pre denník Plus JEDEN DEŇ potvrdil, že dôvodom zvažovaného zámeru sú ceny energií. „Rastúce ceny vstupov a potreba udržať dlhodobú konkurencieschopnosť. Ceny energií sú vo všeobecnosti faktorom, ktorý zohráva významnú úlohu v nákladoch,“ priblížil.
Slovalco odstavilo všetky pece
Energetická kríza položila ešte v januári aj spoločnosť Slovalco v Žiari nad Hronom, ktorá patrí medzi najekologickejšie hlinikárne na svete. Firma ako dôvod uviedla, že odstavenie jej ekologickej výroby je „výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky, konkrétne ministerstva životného prostredia a bývalého ministra financií Igora Matoviča“. Ide o neprijatie novely zákona, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín Únie. V Slovalcu pôvodne fungovalo 226 elektrolýznych pecí, výrobu však musela firma postupne utlmovať. V auguste pracovalo iba posledných 10 pecí a nakoniec museli odstaviť aj tie.
Aj známy výrobca pudingov a prísad na pečenie Dr. Oecter zatvorí v polovici roka 2023 svoj závod v Boleráze pri Trnave. Podľa generálneho riaditeľa Jozefa Debreckého sú dôvodom ceny i vysoké náklady, čo zvyšuje tlak na výrobnú problematiku.
Veľké zatváranie firiem na Slovensku sa však stále nekončí. Podľa zamestnávateľov je situácia vážna, rastie počet bankrotov a znižuje sa objem investícií. Len v tomto roku plánuje Európska komisia predložiť viac ako štyridsať nových politických iniciatív, z ktorých mnohé budú pôsobiť na podnikateľské prostredie škodlivo.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Prezident Republikovej únie zamestnancov Miroslav Kiraľvarga taktiež zdôrazňuje, že so škodlivou legislatívou na úkor podnikateľského prostredia sa v poslednom čase „roztrhlo vrece“ aj na Slovensku. „Na aktuálnej schôdzi parlamentu by mali poslanci hlasovať takmer o stošesťdesiatich návrhoch zákonov, identifikovali sme, že takmer polovica bude mať negatívne dosahy na domáce podniky, čo považujeme za neprijateľné,“ zdôraznil.
Vláda síce minulú jeseň zverejnila schému pomoci pre podniky, tá však pokrýva predovšetkým malé a stredné podniky. Najväčší hráči preto varujú pred dosahmi. Ministerstvo hospodárstva zverejnilo ešte vo februári súbežne dve výzvy na krytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien elektrickej energie a zemného plynu. Prvá z výziev je určená pre všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť, druhá pre vybrané subjekty verejnej správy.
Článok pokračuje na druhej strane >>>
Energetický analytik JPX Ján Pišta - V ohrození sú aj ďalšie firmy
Môže dôjsť k ďalším krachom, ak vláda nepredĺži kompenzácie vysokých cien elektriny a plynu do konca roka. Väčšina firiem má zazmluvnené tieto komodity na ročnej báze, takže cena, ktorú majú platiť v prvom štvrťroku, budú platiť aj v ostatných kvartáloch. Výhodu majú tie firmy, ktoré sú účtované podľa spotových denných krátkodobých cien, pretože tie profitujú z poklesu cien energií na trhoch. Ale zároveň majú riziko, že ak ceny stúpnu, čo sa môže stať v lete, alebo koncom roka, aj oni budú musieť platiť vysoké ceny a ak ich nebudú mať aspoň sčasti vykompenzované, môžu mať tiež problémy.