Na Európu útočí ďalšia VLNA, ohrozí covid naše dovolenky? TOTO odkazuje Sabaka Slovákom!
25. 6. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:23)
Blíži sa leto, rúška sme „odhodili“, Slováci začínajú cestovať na dovolenky. Aj keď sa môže zdať, že pandémia je na ústupe, bitku s novým koronavírusom sme ešte úplne nevyhrali. Ministerstvo zdravotníctva, Mikasov úrad, ale aj infektológ Sabaka vyzývajú na opatrnosť. Slovenskom sa totiž začínajú šíriť nové subvarianty omikronu, pred ktorými vás neochráni ani očkovanie či protilátky, ktoré majú prekonaní pacienti. V susednom Česku už odborníci potvrdili, že na jeseň majú ľudia rátať s rúškami.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Ďalšia vlna koronavírusu je už na obzore, prízvukuje aj hlavný hygienik Ján Mikas! „Za jún evidujeme mierne zvýšené počty pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, nejde však o rapídny nárast. Vírus SARS-CoV-2 v našej populácii naďalej cirkuluje a neustále sa vyvíja, riziká objavenia sa nových variantov preto zostávajú reálne,“ informuje Ján Mikas.
Aj keď sme ďalšiu vlnu koronavírusu čakali až na jeseň, podľa Mikasa sa situácia rýchlo mení. „Najvyšší nárast prípadov očakávame už koncom leta a v jesenných mesiacoch, v súvislosti s návratom dovolenkárov a nástupom chladnejších mesiacov,“ zdôraznil, pričom potvrdil, že Úrad verejného zdravotníctva situáciu dôkladne sleduje. To, že nová vlna udrie čoskoro, si myslí aj matematik Richard Kollár.
„Nehovorím to rád, ale už to vyzerá dosť jasne na to, že nás čoskoro čaká ďalšia covidová vlna, zrejme podobná tej poslednej omikronovej, avšak tentoraz počas leta a nastupujúcej jesene. Bude teplo, ale ani to šíreniu infekcie nedokáže efektívne zabrániť,” vysvetľuje. Vážnejšie priebehy budú podľa neho čoraz zriedkavejšie, ale stále ich bude pomerne dosť, najmä medzi najstaršími a nezaočkovanými.
Najväčším strašiakom pre Slovákov sú nové subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Na Slovensku cirkulujú v populácii v nasledujúcom zastúpení: za mesiac jún doteraz tvoril subvariant BA.4 spolu 6,5 percenta a subvariant BA.5 tvoril 19,6 percenta zo všetkých osekvenovaných pozitívnych vzoriek.
Sabaka o nových subvariantoch, v čom je najväčší problém? Článok pokračuje na druhej strane >>>
„Problémom je, že nové subvarianty omikronu dokážu infikovať aj tých, ktorí už v minulosti prekonali infekciu variantom omikron. To znamená, že opäť môžu vyvolať epidemickú vlnu covidu. Ľudia, ktorí prekonali covid v minulosti a sú zaočkovaní, by mali byť chránení pred ťažkým priebehom,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka.
Nakaziť sa teda môžu všetci.
Zaočkovaní a prekonaní však majú výhodu, že by mali mať „iba ľahký priebeh“. Aj Sabaka si myslí, že sa ďalšej vlne koronavírusu nevyhneme. „Vlna bude, predpovedali sme už dávnejšie. Rozdiel je však v tom, že súčasný covid je menej smrtiaci a ľudia už majú predošlú imunitu po očkovaní alebo prekonaní. Nehrozí tak kolaps zdravotného systému a tým nebude treba zavádzať ani prísnejšie opatrenia,“ tvrdí Peter Sabaka.
Anketa
Máte po prekonaní covidu problémy?
Na zhoršujúcu sa pandemickú situáciu na západnom Slovensku už doplatila prvá nemocnica. V Malackách zaviedli dočasný zákaz návštev na geriatrickom i chirurgickom oddelení. Dôvodom je zhoršujúca sa epidemická situácia, argumentuje nemocnica na sociálnej sieti. „Zákaz platí do odvolania," informovalo zdravotnícke zariadenie, ktoré sa zároveň ospravedlnilo za komplikácie spôsobené opatrením. „Robíme to pre vašu ochranu a ochranu personálu nemocnice," dodáva nemocnica. Na mestskom úrade v Zlatých Moravciach zas vyšli pozitívne testy viacerým zamestnancom. Ohrozené skupiny nechali preventívne pracovať z domu.
Hrozí, že na jeseň budú nemocnice opäť preplnené?
Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia COVID-19. „Sme tak v úplne inej situácii ako na začiatku roka 2020. Treba však povedať, že protilátky klesajú, či už po prekonaní ochorenia, alebo očkovaní, čo je charakteristické pre všetky koronavírusy. Napriek tomu nie je nutné šíriť paniku, COVID-19 už nie je ochorením s takým ťažkým priebehom ako na začiatku pandémie,“ zdôrazňuje rezort zdravotníctva.
Situácia sa každým dňom zhoršuje aj vo svete. Zatiaľ čo na Slovensku pribúda v priemere 300 nových prípadov denne, v susednom Rakúsku pribudlo v utorok ( 21. júna) až 7-tisíc nových prípadov. U našich západných susedov umrelo na covid doposiaľ 20-tisíc ľudí, čo je približne rovnako, ako na Slovensku. „Každý, kto veril, že pandémia je za nami, alebo si aspoň cez leto dá prestávku, sa v utorok presvedčil o tom, že sa mýlil,“ napísala agentúra APA s tým, že všetky ukazovatele pandémie sa aktuálne v Rakúsku vyvíjajú nepriaznivo.
Situácia sa každým dňom zhoršuje v celej Európe, čo s plánovanou dovolenkou? >>>
"Dovolenky rušiť určite netreba, ja sám idem do Talianska. Pokiaľ ste zaočkovaní alebo prekonaní, hrozí síce malé riziko nakazenia, ale to sa môžete aj doma," hovorí Sabaka.
Prvou postihnutou krajinou bolo Portugalsko. V máji zaznamenalo výrazný nárast počtu nových prípadov, ktorý začiatkom júna dosiahol vrchol takmer 30-tisíc prípadov denne. Vo Veľkej Británii sa denné počty nakazených opäť blížia k maximálnej úrovni od začiatku pandémie. Podľa najnovšej správy ministerstva zdravotníctva aj Taliansko zaznamenalo za 24 hodín – od soboty do nedele – až 30 526 nových prípadov, pričom v priebehu siedmich dní ich počet vzrástol o 63,4 percenta. Rovnaký osud postihol i Nemecko. Za posledných desať dní sa šírenie SARS-CoV-2 zrýchlilo aj v pevninskom Francúzsku, kde počet nakazených presiahol 44 000 denne (v priemere za sedem dní).
Anketa
Plánujete tento rok dovolenku pri mori?
Tento nárast možno vysvetliť kombináciou dvoch vplyvov, vysvetľuje Mircea T. Sofonea, prednášajúci epidemiológiu na univerzite v Montpellieri. Podľa neho na jednej strane dochádza u ľudí k „poklesu imunity", keď sa časom znižuje „ochrana, ktorú poskytuje infekcia alebo vakcína“, a na druhej strane svoju rolu zohráva aj príchod nových subvariantov omikronového variantu koronavírusu – BA.4 a najmä BA.5. Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v polovici júna upozornilo, že rovna
Prečítajte si tiež: