Zálohovanie plastových fliaš už je v plnom prúde: Dajte si pozor, TIETO obaly automat ODMIETNE!
2. 1. 2022, 7:00 (aktualizované: 2. 1. 2022, 9:10)

Malá zmena pre ľudí, veľká pre prírodu. Slovensko sa od 1. januára pridalo ku krajinám ako Švédsko, Dánsko či Nemecko, ktoré majú zálohovanie plastových fliaš a plechoviek už zabehnuté. Ako zálohovanie prebieha, kam obaly priniesť a kam poputujú po odovzdaní?
Zdroj: MŽP SR
Zdroj: MŽP SR
Zdroj: Dano Veselský
Galéria k článku
Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek sa dotkne takmer každého z nás. Stláčaniu obalov a vyhadzovaniu do koša odzvonilo. Od 1. januára musí mať každá prevádzka s rozlohou nad 300 metrov štvorcových buď tzv. zálohomat na pet fľaše a plechovky, podobný ako už dnes poznáme pri sklených fľašiach, menšie obchody môžu obaly zbierať ručne. Ministerstvo životného prostredia verí, že sa pomocou zálohovania podarí vyzbierať až 90% všetkých PET fliaš a plechoviek, ktoré tak neskončia pohodené v lesoch, ale zrecyklujú sa na ďalšie výrobky.
Ako vyzerajú nové zálohomaty a ako prebieha proces zálohovania si pozrite v »GALÉRII«
Pre efektívne využitie zálohovania si prečítajte nečastejšie otázky a odpovede, ktoré vám objasnia celý proces od kúpy nápoja až po recykláciu.
1. Ako spoznám zálohovaný obal?
Pri nákupe produktov si treba všímať grafický symbol (Z) umiestnený v blízkosti čiarového (EAN) kódu a text “ZÁLOHOVANÉ”.
2. Aká je výška zálohu a prečo?
Výška zálohu je 15 eurocentov rovnako pre plastové fľaše aj plechovky. Neznamená to, že nápoje zdražejú. Táto suma je iba za „prenájom“ obalu a po vrátení plechovky, či plastovej fľaše, ju dostane späť. Výška zálohu je určená tak, aby príliš nezaťažila vašu peňaženku a zároveň bola dostatočne motivujúca.
3. Platím záloh od 1.januára hneď za všetky plastové fľaše a plechovky?
Od 1. januára je nutné si na plastových fľašiach a plechovkách všímať symbol Z. Iba jednorazové nápojové obaly s takýmto označením sa zálohujú a po vrátení na odberné miesto za nich dostanete 15 eurocentov. Môže sa stať, že aj dnes ešte narazíte na fľašu bez označenia „Z“, a to preto, že výrobcovia môžu ešte do konca januára vyrábať staré fľaše, obchody ich môžu predávať až do konca júna, aby stihli predať zásoby. Tieto obaly automat odmietne. Je potrebné ich vyhodiť do žltej nádoby na triedený zber tak ako doteraz. Tam patria aj plastové obaly z iných ako nápojových obalov, napríklad plastové obaly z potravín alebo drogérie.
Anketa
Je podľa vás zálohovanie plastových fliaš dobrý nápad?
4. Kde môžem obaly vrátiť?
Obaly môžete vrátiť už a viac ako 2000 miestach po celom Slovensku. Zálohované obaly môžete vrátiť na ktoromkoľvek označenom odbernom mieste, bez ohľadu na to, kde ste zálohovaný nápoj kúpili. Obchody odoberajú zálohované obaly cez zálohomaty a v menšej predajni pomocou ručného skenera napr. pri pokladni.
5. Budú sa dať zálohované obaly vrátiť aj na vidieku alebo len vo veľkých mestách?
Do zálohového systému sú ako odberné miesta zaregistrované aj malé predajne na vidieku, takže plastové fľaše a plechovky bude možné postupne v spolupráci s obchodníkmi, ktorí tak vychádzajú v ústrety pohodlnému zálohovaniu, dostupne vrátiť po celom Slovensku.
6. Ako sa budú obaly vracať?
Zálohované obaly je potrebné vrátiť na odberné miesto bez zostatkovej tekutiny, nestlačené, spolu s vrchnákom. Dbajte pri tom na to, aby na nich ostal čitateľný čiarový kód.
7. Kedy dostanem záloh späť?
Po vrátení obalu na odberné miesto. Zálohomat alebo obsluha vám vydá potvrdenku s výškou zálohov za obaly ktoré ste vrátili, tú si následne uplatníte na pokladni tej istej predajne.
8. Čo sa stane, ak obal vyhodím do žltej nádoby na triedený zber?
Ak zálohovaný obal vyhodíte do separovaného odpadu, prídete o záloh. Z hľadiska triedenia odpadu to nie je chyba, ale stratí sa tak možnosť výroby rovnakého obalu za menšej spotreby energie.
Zálohovanie v kocke
9. Čo sa bude diať s obalmi ďalej?
Obaly sa prepravia do triediaceho centra, kde sa vytriedia podľa materiálu a farby. Následne putujú na recykláciu. Z recyklovaného materiálu sa môžu vyrobiť nové plastové fľaše a plechovky. Znova a znova.
10. Čo sa stane, ak zálohovaný obal nevrátim?
Keď spotrebiteľ nevráti obal na odberné miesto príde o záloh, a tiež o možnosť obal recyklovať a vrátiť naspäť do obehu ako novú fľašu či plechovku. Zálohový systém je férový a transparentný systém, ktorý zapája výrobcov, obchodníkov, a spotrebiteľov do boja proti voľne pohodenému odpadu, všetko pod dohľadom Ministerstva životného prostredia. V prípade, že sa spotrebiteľ nezachová zodpovedne a nevráti obal na odbernom mieste, záloh ktorý si neuplatní, sa v súlade s princípom „znečisťovateľ platí“ stáva príjmom zálohového systému. Správca zálohového systému je neziskovou organizáciou a na základe zákona je povinný akýkoľvek prebytok hospodárenia použiť výlučne na rozvoj a vylepšovanie systému zálohovania.