Reklama

Slovensko ničí korona, vláda sa zmieta v kríze, odborník to vystihol: Matovič je už ako Mečiar!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Slovensko ničí korona, vláda sa zmieta v kríze, odborník to vystihol
    Reklama

    Môže súčasná koaličná kríza ochromiť fungovanie štátu? Premiér Igor Matovič sa stiahol do úzadia a verejnosti sa neprihovoril už niekoľko dní. Včase zúriacej pandémie sme prišli oministra zdravotníctva Marka Krajčího, ktorého rezort je vtomto ťažkom období kľúčový. Navyše náhle podal demisiu aj minister práce, sociálnych vecí arodiny Milan Krajniak. Pod jeho dohľadom sú všetky pandemické dávky. Situáciu zhoršuje aj fakt, že zatknutie šéfa Slovenskej informačnej službe (SIS) Vladimíra Pčolinského môže ohroziť obranyschopnosť štátu. Dokedy môže takto krajina fungovať?

    Dlhotrvajúce hádky v koalícii nikomu neprospievajú. Pandémia má už vyše 8-tisíc obetí a už mesiace nedáva dýchať zdravotníkom v nemocniciach. V situácii, keď by vláda mala stabilne riadiť krajinu, zažívame pravý opak. Tretina ľudí žije na hranici biedy alebo od výplaty k výplate. Navyše sa v piatok 19. marca končí núdzový stav a je otázne, či ho bude mať kto predĺžiť. Ak by sa tak nestalo, môže to znamenať kolaps nemocníc.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Premiér Igor Matovič dnes počas čakania na prezidentku v paláci ukazoval rôzne gestá.

      Na núdzový stav je totiž naviazaný napríklad zákaz vychádzania, uvoľnilo by sa cestovanie, znemožnilo by to ovplyvňovať chod nemocníc či obstarávať potrebný zdravotnícky materiál. Automaticky by sa zvýšila mobilita a znamenalo by to v čase výskytu nebezpečných mutácií aj viac nakazených. Namiesto riešenia pálčivých otázok však denne sledujeme tlačové besedy politikov, ktorí sa snažia urovnať koaličnú krízu.

      Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico upozornil na to, že krajinu nemá kto riadiť. „Štát je v ústavnej situácii núdzového stavu, ale aj krajina je v totálnom krízovom politickom rozpoložení a nikto v tejto krajine v ťažkej situácii nevládne,“ uviedol.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 16.3.2021

        Poukázal na to, že politický rozkol ohrozuje nielen manažment pandémie, ale i samotné riadenie krajiny, po zadržaní doterajšieho šéfa SIS navyše hrozia i bezpečnostné riziká. Upozornil, že predlžovanie politickej agónie znamená aj ďalšie počty obetí pandémie.

        Ústavný právnik vysvetľuje, že zákony myslia aj na situácie, keď sú ministerstvá bez svojich šéfov či keď nemáme riaditeľa Slovenskej informačnej služby. „U všetkých funkcionárov a ústavných činiteľov je zabezpečené určité zastupovanie. Napríklad ministerstvom zdravotníctva bol poverený minister financií Eduard Heger,“ hovorí ústavný právnik Eduard Bárány. Zatiaľ nie je jasné, kedy bude vymenovaný nový minister zdravotníctva.

        „Pokiaľ ide o pána Milana Krajniaka, v momente, keď podáva demisiu, prezident poveruje niektorého iného člena vlády vedením príslušného rezortu. V prípade riaditeľa SIS podľa vnútorného predpisu ho zastupuje niektorý z námestníkov,“ ozrejmil odborník.

        Dodáva, že to nie je ideálny stav a problémom je aj stiahnutie sa predsedu vlády do úzadia. „Kedysi, keď niečo podobné urobil Vladimír Mečiar, tak sa hovorilo, že šiel k medveďom,“ povedal Bárány.

        Činnosť parlamentu to síce neovplyvní a ak sa Igor Matovič nezúčastní na rokovaní vlády, zastúpi ho niektorý z podpredsedov. Dá sa však takto fungovať dlhodobo? „Možné to je, ale nie prospešné,“ zhodnotil ústavný právnik.

        Čítajte na ďalšej strane: Dôsledky už cítia ľudia na svojich peňaženkách >>

        Krajčí vo vedení rezortu ani veľmi nechýba, keďže jeho vinou je zdravotníctvo pred kolapsom, myslí si Tomáš Drucker, ktorý v minulosti ministerstvu zdravotníctva šéfoval. O to dôležitejšie však bude vybrať nového ministra. „Teraz naozaj nie je čas aby sa tam prišiel niekto zoznamovať s rezortom alebo zaúčať. Ak zomiera denne 100 ľudí na covid tak tu naozaj neexistuje žiadny priestor na nejaké prechodné obdobie,” zdôraznil Drucker.

        Podľa odborníka na sociálne veci a bývalého ministra Jozefa Mihála patrí post šéfa rezortu práce v súčasnosti medzi tri najdôležitejšie po ministrovi zdravotníctva a ministrovi financií. V situácii, keď dva z nich nemáme riadne obsadené, môžu na to reálne doplatiť bežní ľudia na svojich peňaženkách. Je polovica marca a zamestnávatelia a firmy podľa Mihála nemôžu žiadať o vyplácanie príspevkov z prvej pomoci za február. Zaseklo sa aj zvyšovanie ošetrovného, nemocenského, keď nie pre všetkých, tak aspoň pre ľudí, ktorí sú na tieto dávky odkázaní, aby boli motivovaní zostať doma a nechodili do zamestnania, čím sa zabráni nárastu počtu nových nakazených. „To si vyžaduje silnú ruku ministra, osobnosti, ktorá to dokáže vo vláde presadiť,“ povedal Mihál.

        Navyše v parlamente, ktorý práve začína, je dôležitá novela zákona o sociálnom poistení. „Zavádzať sa má tzv. kurzarbeit. Neviem si predstaviť, kto to bude v parlamente prednášať a obhajovať, keď máme ministra práce v demisii a nový sa nečrtá,“ upozornil odborník na sociálne veci.

        Situácia v SIS v súvislosti so stíhaním jej riaditeľa Vladimíra Pčolinského je nepriaznivá, myslí si bývalý riaditeľ SIS a súčasný riaditeľ Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík. „Z medzinárodného hľadiska je to zlé, ide o dôveryhodnosť informačnej služby, ktorá sa veľmi ťažko budovala po obdobiach pána Lexu," komentoval Mitrík pre TASR.

        Mohlo by váas zaujímať: