Slovensko si našlo nového dodávateľa, no má to háčik: VYPOMSTÍ sa nám nákup plynu z Nórska?
25. 5. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 12:39)

Už o pár dní sa významne zníži naša závislosť na ruskom plyne. Slovensko začne od júna nakupovať vo veľkom plyn aj z ťažobných polí severnej Európy. Odborníci hovoria o dobrej správe, no zároveň upozorňujú na riziko, ktoré je s tým spojené.
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Getty Images
Galéria k článku
Po tankeroch so skvapalneným zemným plynom (LNG) našli slovenskí plynári ďalší zdroj kľúčovej suroviny. Od júna k nám začne prúdiť nórsky plyn zo Severného mora.
Plyn k nám bude prúdiť buď cez Nemecko a Česko, alebo novým plynovodom cez Poľsko. Slovensko ho nakúpi cez štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý je zároveň najväčším dodávateľom energií na Slovensku. „SPP uzavrel diverzifikačný kontrakt na nákup nórskeho plynu z ťažobného poľa v Severnom mori. Tieto dodávky dokážu pokryť približne tretinu spotreby našich zákazníkov,“ potvrdil hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Analytici hovoria o dobrej správe. „SPP sa pomaly odpútava od ruských dodávok, ktoré v minulosti tvorili takmer 100 % jeho nákupu. Ak v tom bude pokračovať, bude to len dobre,“ povedal analytik JPX Ján Pišta. „Aktuálne sa zdá byť štátne vlastníctvo SPP veľkou výhodou SR, keďže ľahšie dokáže prijímať kroky k zvyšovaniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Práve diverzifikačné kontrakty SPP či už na dodávky skvapalneného plynu, alebo plynu zo Severného mora sú toho dôkazom,“ dodal Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk.
Čítajte na ďalšej strane: Ako sa nám môže nákup nórskeho plynu vypomstiť >>
SPP nepovedalo, či a o koľko je nórsky plyn drahší ako plyn z Ruska. Odborník však odhaduje, že by mohol byť dokonca lacnejší. „V súčasnosti ceny plynu klesajú, a tak je možné, že v niektorých prípadoch sú aktuálne ceny už nižšie ako ceny v indexovaných kontraktoch s Gazpromom,“ vysvetlil Ján Pišta.
Jozef Badida upozorňuje, že kontrakt v čase, keď k nám stále prúdi plyn z Ruska, sa nám dokonca môže vypomstiť. „Pochopiteľne, ak by došlo k zastaveniu dodávok ruského plynu, SPP ich dokáže aspoň čiastočne nahradiť. Ak však k čiernemu scenáru nedôjde, SPP ostane nadbytok plynu s čím sa bude musieť vysporiadať,“ myslí si odborník.
Slovensko je od ruského plynu závislé na 85 %. Podľa Jána Pištu by sme sa do budúcna mali orientovať na LNG, ktoré môžeme dovážať cez poľský terminál, terminály v pobaltských krajinách, alebo chorvátsky terminál v Krku. O tento plyn je však záujem aj medzi ďalšími členskými štátmi EÚ, navyše kapacity LNG terminálov sú obmedzené. „Odporúčal by som možno aj investičnú spoluúčasť vo výstavbe nového LNG terminálu,“ radí odborník.