Reklama

Pfizer chce ľuďom pichať TRETIU dávku, Krčméry, Jarčuška a Sabaka jasne: Potrebujeme to?

Reklama

Nebezpečná delta mutácia sa už šíri po Európe a vyzerá to tak, že sa nevyhneme ďalšiemu očkovaniu. Odborníci Vladimír Krčméry, Peter Sabaka a Pavol Jarčučka vysvetľujú, či bude naozaj potrebná tretia dávka vakcíny a kto každý ju dostane.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech vo štvrtok oznámili, že požiadajú o povolenie očkovať aj treťou dávkou svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Rozhodli sa tak potom, čo zistili, že hladiny protilátok sa zvýšia päť- až desaťnásobne oproti podaniu len dvoch dávok. Ukazuje to práve prebiehajúca štúdia na pôvodnom variante z Wu-chanu a juhoafrickom beta variante.

Aj na základe týchto zistení spoločnosti očakávajú, že tretia dávka ich vakcíny bude obdobne - ako proti dvom spomenutým variantom - účinná aj v prípade vysoko nákazlivého variantu delta. Ten síce zaznamenali prvýkrát v Indii, no rýchlo sa rozšíril a momentálne sa už stáva dominantným na celom svete. Navyše nejde o poslednú mutáciu a stále môžu prichádzať ďalšie.

Podľa našich odborníkov zatiaľ nie je isté, či tretia dávka bude potrebná. Prešiel totiž príliš krátky čas na vyhodnotenie, dokedy budú vakcíny zaberať. „Máme osemmesačné dáta. U pacientov, ktorí majú normálny imunitný systém, je hladina protilátok dostatočná. Samozrejme, bude sa to ďalej sledovať,“ povedal Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov a člen konzília odborníkov.

Profesor tropickej medicíny Vladimír Krčméry hovorí, že zatiaľ ani nevieme, dokedy pretrvajú protilátky po dvoch dávkach vakcíny. „Myslím si, že Pfizer podal registráciu preto, že chce mať istotu. V prípade, že by protilátky pretrvávali menej ako rok, tak chce mať v portfóliu záložné dávkovanie. Ja osobne si zatiaľ myslím, že dve dávky, ktoré dostávame od Pfizeru, sú dostatočne protektívne,“ uviedol.

Firmy chcú byť pripravené. „Keď to zistí za tri mesiace, keď príde jesenná vlna, tak vtedy je neskoro podávať žiadosti. Je to také preventívne podávanie. Ak sa zistí, že protilátková odpoveď nie je taká, aká by mala byť, tak už bude k dispozícii nová dávkovacia schéma a koľko budú trvať protilátky pri nových vakcínach,“ doplnil Krčméry.

Aká je ochrana po tretej dávke? Čítajte na ďalšej strane >>>

Infektológ z bratislavských Kramárov Peter Sabaka hovorí, že tretia dávka nemusí byť potrebná, ale veľmi výhodná. „Delta variant koronavírusu je omnoho viac prenosný, nákazlivý a asi dvojnásobne klesla efektivita neutralizačných protilátok po očkovaní. Efektivita Pfizeru v prevencii infekcie klesla z 95 percent na 88 percent. Vakcína stále veľmi dobre chráni. Vedci z Pfizeru veria, že keby ľudia, ktorí sú zaočkovaní dvomi dávkami, dostali teraz ešte tretiu dávku, tak by boli ešte lepšie chránení pred delta variantom a ochrana by bola zase nad 95 %,“ vysvetlil.

Stále platí, že ľudia, ktorí sú zaočkovaní dvomi dávkami, majú 96-percentnú ochranu pred hospitalizáciou. Sú teda takmer dokonale chránení pred ťažkým priebehom koronavírusu. Nie sú však už tak dobre chránení pred nakazením sa delta variantom. Ochrana je len 88 % pred ochorením s príznakmi a na 80 % pred infekciou, ktorá sa neprejaví. Ak však človek nekašle a nekýcha, nemal by ani preniesť ochorenie na ďalších ľudí. „Nie je to teda tak vysoko, ale stále je tam takmer dokonalá ochrana pred hospitalizáciou,“ zhodnotil Sabaka.

Dobrým príkladom je Veľká Británia, kde sa delta variant rozmohol spomedzi európskych krajín najviac. Drvivá väčšina ľudí je tam zaočkovaná a napriek vysokým prírastkom nových nakazených idú opäť uvoľňovať opatrenia. „Veľkej Británii sa zrejme vďaka očkovaniu ako prvej krajine v Európe podarí úplne sa vrátiť k normálnemu životu,“ dodal infektológ.

Či budeme pichať tretiu dávku, by sa dalo rozlúsknuť už čoskoro, keď príde tretia vlna. Podľa profesora Krčméryho by sa to dalo zistiť testami na protilátky. „Keď nám na jeseň začnú stúpať čísla, budeme predpokladať, že jednou z možností sú nízke protilátky. Na to, aby sme to dokázali, začneme robiť jednoduché protilátkové testy,“ priblížil.

Môžu nastať dva prípady. „Ak zistíme, že väčšina populácie má nízke protilátky, tak sa začne paušálne dávať tretia dávka alebo nová vakcína. Keď sa zistí, že len niektorí, tak budeme tretiu dávku dávať len tým, čo budú mať nízke protilátky,“ dodal Krčméry.

Kto a kedy by sa mal očkovať treťou dávkou vakcíny: Čítajte na ďalšej strane >>>

Profesor Jaršučka hovorí, že ako prvých treba očkovať zraniteľných. „V prípade, že by sme začali očkovať treťou dávkou, tak určite najskôr budeme najstarších, ktorí majú nižšie hladiny protilátok, a tých, ktorí sú imunokompromitovaní,“ priblížil profesor Jarčuška.

Tretia dávka vakcíny by sa nemala podávať skôr ako pol roka od druhej dávky. „To sa zatiaľ nevie, stanovuje to Európska lieková agentúra (EMA). Mohlo by to byť minimálne po pol roku, možno až po roku, ťažko povedať. Minimálne rok trvá účinnosť vakcín. Prednedávnom vyšla štúdia, ktorá bola zameraná na výskum pamäťových buniek, ktoré si pamätajú vírus. Po roku vôbec neklesli,“ objasnil Sabaka.

Treba sa pripraviť aj na to, že sa možno budeme očkovať pravidelne. Profesor Krčméry hovorí o dvoch scenároch, ktoré môžu nastať. „Prvý je ten chrípkový, každý rok sa budeme preočkovávať proti tým variantom, ktoré sú, a druhá možnosť je smerovanie k jednej vakcíne,“ vysvetlil Krčméry.

Viaceré spoločnosti už začínajú vyrábať aj celkom nové očkovacie látky. „Pfizer a Moderna vyvíjajú aj vakcíny špeciálne na delta variant. Mali by byť na delta variant ešte účinnejšie,“ dodal infektológ Sabaka.

Prečítajte si tiež: