Reklama

Zo Slovenska je druhé Bergamo! Dnes nám Taliani radia: Na tri týždne všetko zavrite

Coronavirus outbreak, Italy - 10 Mar 2020

Zdroj: Profimedia

Reklama

Každý deň u nás pribudne okolo sto úmrtí na COVID–19 a tisíce ďalších ľudí sa nakazia. V nemocniciach leží už skoro 4–tisíc covid pacientov, z ktorých ochoreniu podľahne v priemere každý tretí. Ostalo nám už iba 52 voľných pľúcnych ventilátorov. Infektológ upozorňuje, že sa môžu minúť veľmi rýchlo.

Aktuálne sme celosvetovo najhorší v počte úmrtí na covid na počet obyvateľov. Kým za celý minulý rok sme hlásili 2 250 obetí, tento rok je to za mesiac a pol už 3 702. Celkový počet úmrtí sa vyšplhal už takmer na 6 200.

Začiatkom decembra oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), že v nemocniciach zomrie každý piaty covid pacient, dnes je to podľa údajov Inštitútu zdravotných analýz okolo 30 percent, teda takmer každý tretí. Tieto čísla sú porovnateľné so stavom, ktorý zažívalo vlani na jar pandémiou najviac zasiahnuté talianske Bergamo. V apríli 2020 hlásili úmrtnosť 33 percent. 

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU - Denné správy - To hlavné z dňa 17.2.2021

    Podľa infektológa Petra Sabaku za to môžu najmä agresívne mutácie: „Vedci z Veľkej Británie tvrdia, že britský variant je minimálne o 30 percent smrteľnejší.“ Navyše sa ľudia boja, že sú plné nemocnice, a preto si často nezavolajú sanitku. „Snažia sa to doma vyležať. Mnohým sa to podarí, ale niektorým aj nie – a potom sa nechajú priviezť až v ďaleko horšom stave, keď je už ťažšie ich liečiť,“ vysvetlil Sabaka. Do nemocníc sa tak dostavajú len tí najviac chorí, a preto je podľa lekára prirodzené, že z nich 30 percent zomrie.

    Najhoršiu vlnu pandémie v Bergame zažila aj Slovenka Marianna Tauchýnová (47). Slovákom teraz radí. „Mali by ste všetko zavrieť aspoň na tri týždne. V Taliansku to veľmi pomohlo. Vychádzať sme mohli len trikrát týždenne. Na nákup do obchodu alebo do lekárne mohol ísť len jeden člen domácnosti, pričom mu nesmela chýbať priepustka s adresou. Takto si polícia vedela overiť, či idete do najbližšieho obchodu. Hliadky boli všade, takže sa nedalo prešmyknúť. Mojej známej sa stalo, že nešla do najbližšieho obchodu a dostala pokutu 400 eur,“ opísala. Podľa nej je na tom Slovensko zle nejmä kvôli tomu, že  ľudia nerešpektujú nariadenia. Chyba je, že ich nikto nekontroluje. 

    Článok pokračuje na ďalšej strane: Máme už len 52 pľúcnych ventilátorov. Dokedy nám vydržia? »

    Ak sa rýchlo nespamätáme, hrozí, že sa nám minú ventilátory. „Pacienti sú ventilovaní minimálne niekoľko dní a niekedy až týždňov, čím vzniká problém. Pacienti sú na tých ventilátoroch dlho a pribúdajú rýchlejšie, ako sú od nich odpájaní,“ vysvetlil Sabaka.

    Dnes ich máme voľných už iba 52. Infektológ varuje, že treba výrazne zbrzdiť epidémiu tak, aby nebol taký tlak na ventilované lôžka: „Vedia sa zaplniť pomerne rýchlo. Ak by sa situácia ďalej zhoršovala, tak by sa zaplnili, to je jasné.“

    Situácia je vážna a zhoršuje sa takmer na celom území, podľa novej covid mapy, ktorá bude platná od pondelka 22. februára,  pribudli ďalšie 4 čierne okresy. Spolu ich už je 19, bordových je 50 a červených 10. Novú mapu si pozrite TU

    Mohlo by vás zaujímať:

     


     

     


     

     

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.